Мобилно меню

Рибари и хотелиери протестират във Варна в понеделник

Сутринта на 18-и март ще бъде затруднено движението на моторни превозни средства по бул. “Княз Борис I” в района на Двореца на културата и спорта
Рибари и хотелиери протестират във Варна в понеделник

Представители на риболовната общност и туристическия бизнес излизат на протест във Варна срещу Законопроекта за енергия от възобновяеми източници в морските пространства. Около 9:30 ч. на 18-и март, понеделник, ще бъде затруднено движението на моторни превозни средства по бул. “Княз Борис I” в района на Двореца на културата и спорта (ДКС). 

Участниците ще изразят публично своята позиция срещу законодателната инициатива в рамките на 3 часа. Планира се организиране на автошествие, което ще има сборен пункт в района на хотелския комплекс до ДКС. Автомобилите ще преминат от бул. “Княз Борис I” към бул. “Цар Освободител”, а след това ще се насочат към Община Варна по бул. “8-ми Приморски полк”. Движението на колоната ще продължи в посока кв. “Аспарухово” и Рибарско пристанище “Карантината”.

Пряка причина за недоволството става организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса във Варна по въпроса за развитие на вятърни енергийни паркове в Черно море. Очакваше се това събитие да бъде проведено в понеделник в хотелски комплекс до ДКС.

“С тези действие на т.нар. Център за изследване на демокрацията се цели продължаване на лобисткото прокарване на Законопроекта. Ще покажем за пореден път, че българската морска общност и живеещите по Черноморието настояват за незабавното оттегляне на този законопроект”, заяви Емил Милев, председател на Риболовно сдружение “Черноморски изгрев”.

Протестът в понеделник е свързан и с липсата на лодкостоянки и места за домуване на риболовни кораби във Варна, проблем, който не е решен от над 3 десетилетия.

2024 © Варна е

Близо 127 млн. лв. са приходите от нощувки на туристи във Варна през юли

273 600 са били гостите на морската столица за месеца, като над 75% от тях - чужденци
Близо 127 млн. лв. са приходите от нощувки на туристи във Варна през юли

През юли 2024 г. в област Варна са функционирали 399 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване, с 26.1 хил. стаи и 63.1 хил. легла в тях. В сравнение със същия месец на предходната година местата за настаняване се увеличават с 0.8%, а броят на леглата в тях - с 3 %, съобщават от Териториално статистическо бюро Североизток.

Общият брой на нощувките в областта е 1 321 000, или с 8.3% повече в сравнение с година по-рано. Българските граждани са реализирали 248 200 нощувки, а чуждите - 1 072 800.

През юли 2024 г. в местата за настаняване с 4 и 5 звезди са реализирани 77.2% от общия брой нощувки на чужди и 40.2% - на български граждани. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 16.8% от нощувките на чужди и 21.7% - на български граждани, докато в 1 и 2 звезди те са съответно 6% и 38.1%.

Броят на пренощувалите лица в местата за настаняване в област Варна се увеличава с 3.8% в сравнение със същия месец на 2023 г. и достига 273.6 хиляди. От всички пренощували лица 75.3% са чужди граждани, като 78.2% от тях са нощували в местата за настаняване с 4 и 5 звезди и са реализирали средно по 5.1 нощувки.

Местата за настаняване с 4 и 5 звезди са предпочитани от 42.2% от българските граждани, като средният брой реализирани нощувки в тях е 3.5.

Общата заетост на леглата в областта е 67.3%, като тя е най-висока в местата за настаняване с 4 и 5 звезди - 79.2%. В сравнение със същия месец на предходната година заетостта на леглата се увеличава с 3.1 процентни пункта.

Приходите от нощувки в област Варна се увеличават с 16.6% спрямо същия месец на предходната година и достигат 126.7 млн. лв., като 19 млн. лв. са от български граждани, а 107.7 млн. лв. - от чужди граждани.

2024 © Варна е