Мобилно меню

С 30% по-търсени са почивките на каравана това лято

Увеличава се броят на местата за настаняване от висок клас с луксозно оборудване, а цените за наем на каравани, кемпери и бунгала са стабилни, отбелязват от българската платформа Karavani.bg
С 30% по-търсени са почивките на каравана това лято

Почивката на каравана продължава да става все по-популярна и предпочитана от туристите, които избират къмпингите на Българското Черноморие. Търсенето на подобна ваканция се е увеличило с близо 30% това лято в сравнение с миналото, показват данните на българската платформа Karavani.bg. Интересът към почивка, близо до природата, показва стабилен ръст през последните три години, а прогнозите са и това лято сезонът на морето да бъде активен и през септември.

"Сред факторите, които повишават интереса към почивката на къмпинг, са стабилните цени за наем на каравани, кемпери и бунгала, които нямат особено повишение спрямо миналата година. Създават се и все повече места за настаняване от висок клас с луксозно оборудване. Всичко това показва, че се търси развитие и подобряване на условията за този начин на летуване", коментира основателят на Karavani.bg Николай Неков.

Тенденция този сезон е да се търсят и повече предложения за наем last-minute, които предлагат преференциални условия в следващите 7-10 дни. Все повече хора пък избират морето и къмпинга, за да отбележат своя празник – рождени и именни дни, ергенски и момински партита, сватби и др. Все повече млади хора и семейства с малки деца избират лятна ваканция сред природата.

От интернет платформата споделят още, че се наблюдава и засилен интерес в посока създаване на нови къмпинги не само на морето, но в планината.

"Потенциалът за това е огромен, тъй като природата и климатът на България дават възможност за целогодишни ваканционни преживявания на къмпинг. Процесът е дълъг и сложен и много предприемачи се доверяват на опита ни в тази сфера за консултации. Това е съвсем нова вълна по създаване на къмпинги, тъй като през последните 10-20 години те са концентрирани по морето. Една от нашите основни цели е да развием къмпингуването в цяла България", добавя Неков.

2024 © Варна е / снимки: Karavani.bg

Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Инициативата е на Министерството на туризма
Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Министерството на туризма организира и координира най-масираната до момента съвместна проверка на търговски обекти в курорта "Слънчев бряг", с участието на Комисията за защита на потребителите (КЗП), Националната агенция за приходите (НАП), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и Икономическа полиция. За първи път толкова много институции действат едновременно на терен под координацията на министерството. На място присъства и заместник-министърът на туризма Павлин Петров. Целта е да се гарантира сигурността на туристите и да се упражни ефективен контрол върху качеството на предлаганите услуги в най-натоварените курортни зони.

Министърът на туризма Мирослав Боршош заяви, че проверките са част от дългосрочната стратегия на министерството за развитие на сектора чрез високи стандарти и прозрачен контрол. "Гарантирането на качествена и сигурна туристическа услуга е приоритет за нас. Туристът трябва да бъде защитен не само като потребител, но и като гост на страната ни. Именно затова Министерството на туризма работи в синхрон с всички контролни органи, за да се гарантира законност, доверие и устойчивост в сектора", каза министър Боршош.

"Активното присъствие на контролните институции в началото на летния сезон показва огромната ни ангажираност да предложим качествен туристически продукт", заяви още министър Мирослав Боршош по време на брифинг. "За първи път се работи в такъв обем, с толкова институции и такава оперативна координация. По този начин даваме ясен сигнал към туристическия бизнес, че компромиси със сигурността на туристите няма да се допускат. Координираният контрол е ключов инструмент за поддържане на доверие в българските туристически услуги", допълни още министърът.

В рамките на проверката бяха инспектирани над 50 търговски обекта. Служители на НАП прилагаха метода на "таен клиент" за установяване на нерегламентирани търговски практики и укриване на приходи. Всички институции извършиха проверки по своите компетенции, включително по отношение на хигиенни условия, етикетиране, ценова информация и спазване на санитарни изисквания. В резултат на съвместната инспекция бяха констатирани множество нарушения от различен характер от всички институции, напр. неиздаване на касови бележки, продажба на стоки без документи за произход и предлагане на фалшиви маркови продукти. Част от тези артикули са иззети от Икономическа полиция.

Министърът на туризма подчерта, че ефективният контрол е неразделна част от усилията за устойчиво развитие на сектора: "Сигурността и качеството на туристическите услуги не са случайност – те изискват постоянна ангажираност, контрол и партньорство между институциите и бизнеса", допълни той.

Паралелно с проверките в търговски обекти, Министерството на туризма чрез дирекция "Контролна и инспекционна дейност" осъществява и засилен контрол върху морските плажове по цялото Черноморие. Провеждат се както планови, така и внезапни проверки, включително в почивни дни, насочени към спазването на изискванията за водно спасяване, медицинско обслужване, санитарни условия, свободен достъп, обозначаване на зони и опазване на природната среда. Към момента са извършени 189 проверки на морски плажове, включително 7 на неохраняеми участъци. Констатираните нарушения са 19 и са съставени 4 акта за административни нарушения, наложени са 4 договорни неустойки. Сред най-честите нарушения са липса на медицински лица, непълно оборудване на медицински пунктове, липса на указателни табели и неактуализирано работно време на спасителните екипи.

Всички тези действия се предприемат на фона на информацията от Доклада за качеството на водите за къпане за 2024 г., публикуван на 20 юни 2025 г. от Европейската агенция по околна среда (EEA), според който България е на 2-ро място в ЕС (след Кипър) с 97.9 % плажни води с "отлично" качество, включително крайбрежни и вътрешни води. Този резултат е над европейския стандарт от 85.4 % за "отлично" качество. След нашата страна остават Гърция, Хърватска, Италия и Испания. Министерството на туризма е в постоянен контакт с компетентните български органи - Регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите, извършващи редовен и стриктен мониторинг на качеството на водата по цялото ни крайбрежие. Последните анализи показват отлични показатели за чистота на морската вода в повечето зони за къпане. Българските морски плажове отговарят на всички изисквания на Европейския съюз и са в пълно съответствие със стандартите за безопасност и здраве.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на Туризма