Мобилно меню

Стартира изграждането на канализация на крайбрежната алея във Варна

Ще бъде направена и пешеходната зона с нова тротоарна настилка и алейно осветление, уверяват инвеститорите от "Холдинг Варна" АД
Стартира изграждането на канализация на крайбрежната алея във Варна

Строителство на канализационен колектор на крайбрежната алея във Варна ще стартира на 13 януари - понеделник. По данни на изпълнителния директор на фирмата инвеститор "Холдинг Варна" Милчо Близнаков,

канализационният колектор ще бъде изграден успоредно със сегашната алея, като ще започне от края на Рибарския плаж и ще завърши до подпорната стена в зоната под Делфинариума.

Общата дължина на инсталационния колектор и тръбите е 1200 метра и е предназначен да отведе битовите води към помпена станция, която ще бъде разположена до устието на Шокъровия канал. Ще бъдат изградени и съоръжения за отвеждане на отпадните води до канализационната помпена станция "Акациите". 

Едновременно с реализирането на проекта, ще бъде направена и

пешеходната зона на крайбрежната алея с нова тротоарна настилка и алейно осветление.

Ще се укрепи и брегозащитното съоръжение на местата, където има пропадане на алеята - непосредствено до Рибарски плаж и в подножието на паркинг зоната, обясни Близнаков. По думите му,

проектите са изцяло частна инвестиция, финансирани от "Холдинг Варна" АД и са на обща стойност 8 млн. лв. 

Създадена е временна организация на движението, която осигурява безопасност за гражданите, преминаващи в района. По време на строителството ще има свободен достъп до крайбрежната алея. 

Предвидено е строителството да завърши до 15 май 2025 г. 

"Община Варна има контролни функции и ще бъдем изключително стриктни и безкомпромисни по отношение на спазването на всички изисквания, предвидени в Закона за устройство на територията и наредбите, които регулират строителния процес, при изграждането на канализация на крайбрежната алея и Приморски парк. Ще следим да се спазват одобрените инвестиционни проекти, плановете за безопасност и здраве и за управление на строителните отпадъци, защото това е зона, която целогодишно се посещава от много жители и гости на Варна", заяви заместник-кметът по инфраструктурните въпроси в общината Димитър Кирчев

Областният управител Проф. Андрияна Андреева посочи, че след направена проверка на законосъобразността, на 20 декември 2024 г. е издала две последователни заповеди, въз основа на които се урегулират действията по стартиране на изграждане на канализация в Приморски парк. Заповедите са публични и са достъпни в сайта на Областна администрация, за да може да се запознаят с тях всички заинтересовани лица и институции.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

Планират се законодателни промени, за да могат курортите да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна
Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

 

"Туризмът е от първостепенно значение за страната. Той създава работни места там, където другите икономики не могат". Това заяви министър Мирослав Боршош в Разлог по време на конференцията "Бъдещето на туризма в България и Европа – имидж, иновации и развитие", организирана от Министерството на туризма и евродепутата Андрей Новаков. В събитието взеха участие представители от Европейския парламент, национални институции, местната власт, туристическия бизнес и експертната общност, сред които евродепутатите Николина Бърняц и Андрей Новаков – активни членове на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП, Георги Динев – областен управител на Благоевград, Красимир Герчев – кмет на гр. Разлог, Десислав Тасков – председател на комисията по туризъм, Кирил Добрев – председател на комисията по транспорт в парламента.

В дискусията се включиха и водещи представители на сектора, сред които д-р Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и д-р Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.

Форумът постави акцент върху необходимостта от изграждане на устойчива туристическа екосистема чрез стратегическо партньорство между европейските институции, българската държава, местната власт и бранша. "Променихме начина, по който представяме България като туристическа дестинация като поставихме фокуса върху качеството и устойчивостта на българския туристически продукт в отделните региони. Наши основни партньори са хората по места, активните кметове, които търсят възможности за развитие на местната икономика". С тези думи министърът на туризма откри форума.

Евродепутатът Андрей Новаков приветства всички участници в една от най-значимите конференции, посветени на туризма днес и заяви, че има политическа воля и стратегия за развитие на сектора в България като част от еврозоната. От своя страна  Николина Бърняц благодари на министъра на туризма и на Андрей Новаков за възможността отново да посети нашата красива страна. Тя подчерта изключителната важност на стабилността в държавата, не само, но особено за развитието на туризма и сподели опита на своята страна, като част от еврозоната, в разработването на стратегии за туризма, работа  с регионите, преминаване през кризи и предизвикателства.

В рамките на конференцията министър Мирослав Боршош обяви, че се работи и по стратегията за развитие на националните курорти, техния статут, включително върху законодателни промени, за да могат тези курорти да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна.

Министърът на туризма обърна специално внимание на представителите от Професионалната гимназия по туризъм и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Разлог, които, по думите му, са смисълът на всички тези съвместни усилия, насочени към гарантирането на тяхното успешно професионално бъдеще в България.

Всички участници в конференцията откроиха ползите от приемането на България в еврозоната, което е не само икономически процес – това е възможност за изграждане на нова идентичност на страната ни в европейски и глобален контекст, която носи повече сигурност, стабилност, гъвкавост и повече инвестиции в България. Министърът подчерта, че ефективното управление на туризма в тази нова реалност ще изисква съгласувани усилия за постигане на приобщаващо и регионално балансирано развитие, допълнителна бюджетна рамка, както и изграждане на механизми за справяне с кризи и по-добра свързаност между държавите.

Конференцията продължи с два дискусионни панела, по време на които бяха поставени редица актуални въпроси и бяха обсъдени, както проблемите, така и успехите в сектор туризъм. Министърът изтъкна още веднъж, че сътрудничеството с местната власт е ключов фактор за устойчивото развитие на сектора. "Бъдещето на туризма в България и Европа е споделена отговорност. Конференцията днес показа, че това е възможно, събирайки на едно място представители на всички тези звена на управлението. Зад думите, които се казаха тук, виждате колко много работа е свършена за краткото време от началото на управлението на това правителство. Това е пълна отдаденост на работата с визия и прилагане на решения", заяви в заключение министър Мирослав Боршош.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на туризма