Мобилно меню

Терариум с над 70 вида екзотични животни откриха в Албена

Посетителите могат да видят черна мамба, кралска кобра, мрежест питон, тайпан от пустините на Австралия, сиамски крокодил от остров Борнео и варан от Нова Гвинея
Терариум с над 70 вида екзотични животни откриха в Албена

Над 70 вида екзотични животни заживяха в новия терариум във ваканционно селище “Албена”. Разположена на площ от над 1000 кв. м. в сградата на Културно-информационния център, новата атракция представя редки представители на фауната, пристигнали от далечни земи. Сред тях са змии като черната мамба от централна и южна Африка, кралската кобра от южна Азия, континенталният тайпан от пустините на Австралия и мрежестият питон, който се смята за най-едрата змия на планетата след анакондата. Част от обитателите са също аргус варан от Нова Гвинея, сиамски крокодил от остров Борнео, записан в световната червена книга на защитените видове, очилат кайман и десетки други. 

Терариумът работи всеки ден от 09:30 до 22:30 ч, като цените започват от 6,00 лв. В непосредствена близост до него е изградена и контактна зона с малки животни като зайци и морски свинчета, станали любими на децата в комплекса. Интересът на по-възрастните пък привлича специална селекция от папагали, които могат да бъдат разгледани в най-близък план.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Ваканционно селище Албена
Още по темата: Терариум КК Албена
Още по темата: Терариум КК Албена

Черноморски туристически форум се проведе във Варна

Основната тема, която беше разгледана по време на тазгодишното 17-о издание на форума, беше "Зеленият и дигиталният преход - предизвикателства и възможности за развитието на туризма"
Черноморски туристически форум се проведе във Варна

17-ото издание на Черноморски туристически форум се се проведе във Варна на 17 и 18 октомври. Основната тема, която беше разгледана е "Зеленият и дигиталният преход - предизвикателства и възможности за развитието на туризма". Организатор на събитието е Варненска туристическа камара, с подкрепата на Община Варна и Министерството на туризма.

Статистиката на национално и местно ниво е основен фактор за правилна оценка на бизнеса, идентификация на проблемите и взимането на ефективни управленски решения за устойчиво развитие на регионите. Това посочи по време на дискусиите общинският експерт Невена Кеманова. По думите ѝ дигитализацията в туристическия бранш е най-качественият начин за бърз достъп до информация и за правилен анализ на данните, което я прави изключително преимущество за бранша. Тя посочи, че добър пример за дигитална трансформация е официалният туристически портал на морската столица Visit Varna, който работи успешно вече 10 години. Община Варна е първата администрация, която е въвела Електронна система за категоризация и регистрация на туристически обекти, където са отбелязани местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, допълниха от ресорната дирекция.

Системата за категоризация се ползва успешно и до ден днешен, интегрирана е с Националния туристически регистър и с Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), обогатява се и се оптимизира непрекъснато, отчете Кеманова. От 2020 г. насам Община Варна ползва активно данните от платформата. Информацията в единната система е безплатна и достъпна, получава се бързо, справките се зареждат в рамките на няколко минути и позволяват конвертиране в различни формати, поясни общинският експерт. За сравнение тя посочи справките на Националния статистически институт, които се бавят с месеци, отчитат като туристически обекти само местата с налични над 10 легла, докато ЕСТИ обхваща всички възможности за настаняване.

Към края на септември на територията на община Варна функционират над 3 500 места за настаняване, като 70% от тях са т.нар. места за настаняване с малък капацитет - стаи и апартаменти за гости, стана ясно по време на дискусиите. В този смисъл достъпът до единната система е от изключителна важност за общинската администрация, защото дава реална картина за резервираните нощувки и броя на настанените лица, възможност да се откроят важните и емитивни пазари и новите пазарни ниши, както и да се планира бъдещето на туризма във Варна, подчерта още Кеманова. В заключение тя предложи, да се осигури достъп на бизнеса и всички пазарни субекти от туристическия бранш до ЕСТИ, за по голяма ефективност и успеваемост на сектора.

Зеленият преход не е тенденция а необходимост, посочи по време на форума д-р инж. Меглена Плугчиева, член на Института по икономика и международни отношения. По думите й последните данни сочат, че в света има 2,5 млн. юридически лица, които осигуряват 12,3 млн. работни места в сферата на туризма, а броят на туристите е нараснал през последните години и достига до 1,46 млрд. души. Това налага спешни промени и мерки в бранша, поради повишената консумация на електричество и водни ресурси и прекомерното производство на битов отпадък, посочи Плугчиева. По думите ѝ препоръките на Европейската комисия към управлението на държавите и към глобалния туристически сектор са свързани с пестеливо и устойчиво използване на природните ресурси, активен преход към дигитализация, промени в нормативната уредба за постигане към устойчив туризъм.   

Черноморският туристически форум има за цел да представи теоретични идеи и прагматични предложения за използване на зелените и дигиталните трансформации за развитието на устойчив, конкурентоспособен и ефективен туристически бизнес в дестинацията. В изданието му тази година се включиха представители на държавни, общински и образователни институции, туристическия бизнес, неправителствени организации, експерти.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна