Мобилно меню

В курорта Албена изхранват туристите с местна продукция

От ваканционното селище лансират Green All Inclusive, с което изразяват своята загриженост към опазването на природата и устойчивото разходване на ресурсите
В курорта Албена изхранват туристите с местна продукция

В края на летен сезон 2023, ваканционно селище “Албена” потвърждава високото търсене за офертите на база All Inclusive и Ultra All Inclusive, като гостите ги предпочитат заради удобството и сигурността им. За сметка на това обаче, мениджмънтът наблюдава над 20% хранителен отпадък на годишна база, което въпреки преработката му в биогаз, носи негативни последици за околната среда. Именно заради това Албена анонсира своя нов Green All Inclusive, с който иска да задълбочи отношението и приноса си към устойчивото развитие на българския туристически продукт.

“Със зеления All Inclusive ние се фокусираме още повече върху опазването на природата. Например, подкрепяме 17-те цели на ООН за устойчиво развитие на съвременното общество, като работим активно за прилагането на голяма част от тях”, споделя инж. Димитър Станев, зам.-директор “Бизнес развитие” в компанията.

“Това означава, че около 60% от доставките на храни за нашите ресторанти идват от собствените ни градини и стопанства. Отглеждаме повече от 400 телета от породата Black Angus, произвеждаме собствена марка вино от нашите лозя, а с плодовете на нашите градини - череши, ябълки, круши и сливи, правим натурални сокове и конфитюри. Отглеждаме пчели, които освен да се грижат за опрашването на растенията, дават мед за нашите ресторанти и лечебен восък, който използваме в рехабилитационните програми на “Медика - Албена”. Green All Inclusive означава, че повече от половината сервирана храна е произведена в региона на Албена. Към нея включваме и избор от над 40 вида спорт в комплекса, с което популяризираме активния и здравословен начин на живот”, допълва инж. Станев. 

Зелена енергия, чист въздух и електрически транспорт - включени в цената.

“Green All Inclusive означава още, че 50% от потребяваната енергия на годишна база идва от нашите соларни панели за производство на електричество и топла вода, или от инсталацията за биогаз. Лечебната минерална вода в хотелите, ресторантите и плувните басейни е от локални извори, а интелигентна система за мониторинг на потреблението ни казва дали и къде има аварии, бързото отстраняване на които допринася за минимизиране на загубите при преноса ѝ. Към водата добавяме чистия и наситен с кислород въздух от природен резерват “Балтата”, отличието “Син флаг” за прилежащата плажна зона, както и безплатния електрически вътрешен транспорт. Всичко това допринася за предлагането на устойчив туристически продукт, който гостите ни оценяват високо”, споделя Красимира Стоянова, мениджър “Устойчиво развитие и зелен преход” във ваканционното селище. 

"С концепцията Green All Inclusive искаме нашите гости да видят ангажимента ни в тази област. Защото в Албена те могат да се насладят на една безгрижна и устойчива почивка. И тъй като опазването на околната среда не е еднократна мярка, а процес, 1 евро от всяка нощувка отива за допълнителни екопроекти. Ние се застъпваме за устойчива консумация на храни и избягваме разхищението, рециклираме отпадъците в нашата инсталация за биогаз и по този начин затваряме кръга на стратегията "от фермата до масата". Това се възнаграждава от повече от 260 000 гости годишно", завършват представителите на компанията. 

С началото на новия летен туристически сезон Албена ще приложи редица мерки за популяризиране на място на идеите, заложени в концепцията Green All Inclusive, с което да мултиплицира ефекта от внедрените политики.

2023 © Варна е

Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Инициативата е на Министерството на туризма
Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Министерството на туризма организира и координира най-масираната до момента съвместна проверка на търговски обекти в курорта "Слънчев бряг", с участието на Комисията за защита на потребителите (КЗП), Националната агенция за приходите (НАП), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и Икономическа полиция. За първи път толкова много институции действат едновременно на терен под координацията на министерството. На място присъства и заместник-министърът на туризма Павлин Петров. Целта е да се гарантира сигурността на туристите и да се упражни ефективен контрол върху качеството на предлаганите услуги в най-натоварените курортни зони.

Министърът на туризма Мирослав Боршош заяви, че проверките са част от дългосрочната стратегия на министерството за развитие на сектора чрез високи стандарти и прозрачен контрол. "Гарантирането на качествена и сигурна туристическа услуга е приоритет за нас. Туристът трябва да бъде защитен не само като потребител, но и като гост на страната ни. Именно затова Министерството на туризма работи в синхрон с всички контролни органи, за да се гарантира законност, доверие и устойчивост в сектора", каза министър Боршош.

"Активното присъствие на контролните институции в началото на летния сезон показва огромната ни ангажираност да предложим качествен туристически продукт", заяви още министър Мирослав Боршош по време на брифинг. "За първи път се работи в такъв обем, с толкова институции и такава оперативна координация. По този начин даваме ясен сигнал към туристическия бизнес, че компромиси със сигурността на туристите няма да се допускат. Координираният контрол е ключов инструмент за поддържане на доверие в българските туристически услуги", допълни още министърът.

В рамките на проверката бяха инспектирани над 50 търговски обекта. Служители на НАП прилагаха метода на "таен клиент" за установяване на нерегламентирани търговски практики и укриване на приходи. Всички институции извършиха проверки по своите компетенции, включително по отношение на хигиенни условия, етикетиране, ценова информация и спазване на санитарни изисквания. В резултат на съвместната инспекция бяха констатирани множество нарушения от различен характер от всички институции, напр. неиздаване на касови бележки, продажба на стоки без документи за произход и предлагане на фалшиви маркови продукти. Част от тези артикули са иззети от Икономическа полиция.

Министърът на туризма подчерта, че ефективният контрол е неразделна част от усилията за устойчиво развитие на сектора: "Сигурността и качеството на туристическите услуги не са случайност – те изискват постоянна ангажираност, контрол и партньорство между институциите и бизнеса", допълни той.

Паралелно с проверките в търговски обекти, Министерството на туризма чрез дирекция "Контролна и инспекционна дейност" осъществява и засилен контрол върху морските плажове по цялото Черноморие. Провеждат се както планови, така и внезапни проверки, включително в почивни дни, насочени към спазването на изискванията за водно спасяване, медицинско обслужване, санитарни условия, свободен достъп, обозначаване на зони и опазване на природната среда. Към момента са извършени 189 проверки на морски плажове, включително 7 на неохраняеми участъци. Констатираните нарушения са 19 и са съставени 4 акта за административни нарушения, наложени са 4 договорни неустойки. Сред най-честите нарушения са липса на медицински лица, непълно оборудване на медицински пунктове, липса на указателни табели и неактуализирано работно време на спасителните екипи.

Всички тези действия се предприемат на фона на информацията от Доклада за качеството на водите за къпане за 2024 г., публикуван на 20 юни 2025 г. от Европейската агенция по околна среда (EEA), според който България е на 2-ро място в ЕС (след Кипър) с 97.9 % плажни води с "отлично" качество, включително крайбрежни и вътрешни води. Този резултат е над европейския стандарт от 85.4 % за "отлично" качество. След нашата страна остават Гърция, Хърватска, Италия и Испания. Министерството на туризма е в постоянен контакт с компетентните български органи - Регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите, извършващи редовен и стриктен мониторинг на качеството на водата по цялото ни крайбрежие. Последните анализи показват отлични показатели за чистота на морската вода в повечето зони за къпане. Българските морски плажове отговарят на всички изисквания на Европейския съюз и са в пълно съответствие със стандартите за безопасност и здраве.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на Туризма