Мобилно меню

22-рото Международно биенале на графиката започва на 11 август

В залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" може да бъдат разгледани творби на автори, представящи едни от най-уважаваните нации в графиката - Полша, Чехия, Япония, Словакия и др.
22-рото Международно биенале на графиката започва на 11 август
624

Двадесет и второто издание на Международно биенале на графиката ще бъде открито на 11 август от 18 часа в залите на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Биеналето се организира от Галерията за графично изкуство, в партньорство с Община Варна, Министерството на културата и Съюза на българските художници (СБХ).

За участие в престижната проява тази година са селектирани 376 графики на 210 чуждестранни автори и 158 графики на 114 български творци. Те може да бъдат разгледани от варненци и гостите на града до края на септември. Посетителите на 22-рото Международно биенале на графиката ще се насладят на произведенията на художници от общо 53 държави, като с много силно участие са графици от Мексико, Тайланд, Япония, представени са и държави като Южна Африка, Бангладеш, Чили, Пуерто Рико, Полша, Канада, Доминиканската република, информират организаторите.

Международното биенале на графиката - Варна е сред най-дългогодишните в света и най-голямото на Балканския полуостров, с над 40-годишна история, която го утвърждава като авторитетно събитие, показващо тенденциите в световното и в българското графично изкуство. То продължава да представя и утвърждава класическите графични техники, без намесата на съвременните дигитални технологии.

Наградите на форума ще определи международно жури в състав: председател - световнопризнатият варненски график проф. Стоимен Стоилов, членове Владо Горески (Северна Македония) - директор на Международното триенале на графиката - Битоля, Лили Бошевска - Директор на културно-информационен център - Битоля, доц. д-р Деница Янева, преподавател във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, и Венцеслав Антонов, директор на Международното биенале на графиката - Варна.

2023 © Варна е

Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби, общото между които е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите
Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

На 26 юни от 18 часа Галерия 33 представя съвместна изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков.

Официалното откриване и представяне на авторите ще бъде направено от проф. Радослав Радев.

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби. Общото между тях е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите.

Картините разглеждат света през различни гледни точки и настроения. Някои са съзерцателни и поетични, други са изпълнени с енергия и цвят, но всички са създадени с желанието да докоснат зрителя и да предизвикат лична емоция или размисъл. Всеки посетител може да открие в тях нещо близко до собствения си опит, спомен или мечта. Изложбата представя творби за различни пространства и вкусове, допълват от галерията.

Откриването е на 26 юни от 18:00 часа в Галерия 33. Изложбата продължава до 15 юли 2026 г.

Място: Галерия 33, ул.Габрово 2А, Варна

Вход: свободен

2026 © Варна е