Мобилно меню

Иновативен танцов спектакъл олицетворява представата за време в различни култури и религии

Проектът "Осем" е на една от най-популярните български денс звезди Александра Драгова, танцувала за клипове на Дуа Липа и Рита Ора
Иновативен танцов спектакъл олицетворява представата за време в различни култури и религии
556

Спектакълът "Осем" на новата българска денс звезда Александра Драгова гостува на 3 април във Варна, в рамките на Европейския музикален фестивал. Публиката може да му се наслади в зала 1 на Фестивалния и конгресен център от 19 часа. Александра поднася на зрителите на "Осем" - един едновременно сериозен и провокативен проект, който изследва чрез движението на телата понятието "време".

12 млади професионални танцьори реализират нейния замисъл за освобождаване на човешкото съзнание от илюзията на времето. Миксът от култури от различни континенти, в който ще открием елементи с европейски, американски и индийски корени, докосва зрителите с вълнението на универсалния език на общуването чрез музика и танц.

"Ключовото значение на спектакъла е повлияно от различни култури. Ще откриете това особено във финалното парче на спектакъла, което е индийска мантра - символ на безмълвната комуникация и на универсалното общуване между хората, без значение на раса, религия и всичко друго. Действието е разделено на 12 части, имахме за цел това да индикира един 12-месечен цикъл - така изразяваме идеята, че времето е  циклично и всеки момент се повтаря, всеки ден е вечен. Така го свързваме и с безкрайността. Времето не е подвластно на ничии сили и желания, то е форма на безспирно движение, непрекъсната рутина между начало и край, създаване и разруха. А числото 8 е символ на безкрайност, на едно единно цяло, във всяка една религия то е свещено число, а цифрата има универсално значение."

В своите хореографски решения Александра Драгова е повлияна от въздействието на популярни американски школи, развиващи танцовото изкуство на афроамериканците. Самата тя е танцувала във видеклипове на мега звезди като Дуа Липа и Рита Ора, явявала се е на международни конкурси в Русия и Европа, а в последните години е една от най-активно снимащите жени каскадьори в България. Целият този сценичен опит й дава самочувствието да създаде впечатляващия спектакъл "Осем".

Александра Драгова започва работа като независим хореограф през 2016 г. През следващите години тя развива уникален личен подход към хореографията и правенето на танци чрез многобройни проекти и сътрудничества, поставяйки основите на своята самобитна артистична визия. Носител е на Световната купа по танци в Букурещ, Румъния /2015/- състезание, в което участват над 18 000 млади танцьори от 38 държави на възраст от 4 до 25 години - в две категории: съвременни/модерни танци и шоу танци/джаз танци. Лауреат е на Голямата награда на Фондация „Димитър Бербатов” за постижения в изкуството /2016/ и на Годишните награди на Българската асоциация на хореографите „Златна муза“ за съвременна танцова хореография – млади артисти /2019/. Стипендиантка е на различни танцови школи и академии в Русия, САЩ, Италия, Испания, Англия, Сърбия, Северна Македония и др. Снима се в клипове на британските поп звезди Рита Ора и Дуа Липа.

Александра Драгова е разработила богат методически инструментариум и оригинален педагогически подход към правенето на танци. Тя редовно е канена да преподава във водещи руски, румънски и български танцови училища и институции, и успоредно с това предлага възможности за млади танцьори и творци да се потопят в нейната практика чрез стажове, семинари и майсторски класове.

Александра Драгова се изявява и като каскадьор. През последните две години тя участва в повече от 10 филмови и рекламни проекта, включително WAAD Iblees (MBC Studios, Кайро, Египет); Expendables 4, Memory (с Лиъм Нийсън и Моника Белучи); Паяжина (Lionsgate; Point Grey Pictures).

Билетите за спектакъла "Осем" са на цени от 20, 25, 30 лв. и може да бъдат закупени електронно от сайта или на място в Билетния център на Фестивалния и конгресен център във Варна.

2023 © Варна е

Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

По време на откриването ще бъде представен и новоиздаденият луксозен, двуезичен албум на художника, който включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни
Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

Варненската галерия A&G Art Meeting открива сезон 2024-та с интересна експозиция – „Жикле+“ на художника Милко Божков. Ще бъдат представени подбрани творби от различни периоди в разнообразна техника, представени като giclée и дорисувани на ръка. Някои от тях все още не са показвани във Варна.

"Giclée" е общоприет термин, описващ технология за висококачествени принтове на художествени произведения или фотографии, използвайки професионален мастилено-струен печат върху архивни материали (100% памук или др.) и качествени архивни пигментни мастила. "Ако приемем, че изображението е от качествен цифров източник, giclée отпечатъкът ще има изключителна яснота и фантастична дълбочина на цветовете, далеч надминавайки качеството на стандартен фотографски или литографски печат", уточняват от галерията.

"За да се осигури оптимално възпроизвеждане на печат, всяко изображение е индивидуално цветово балансирано и коригирано, за да съответства точно на оригиналното произведение по отношение на тона, яснотата и детайлите. За напълно идентичното възпроизвеждане на художествени произведения използваме най-качествените архивни 100% памучни хартии на Hahnemühle" – обяснява издателят Методий Петриков.

Giclée арт принтовете на картини на Милко Божков са с музейно качество и могат да запазят напълно оригиналните си цветове поне 150–200 години.

Част от изображенията са чисти принтове, а други репродукции, те са доработени – авторът е рисувал върху памучната основа на принта, без да променя изцяло визията и смисъла на творбите. Това добавя допълнително значение към картините чрез използване на акрил, акварел, маслен пастел, цветни моливи, на места и перфорация. По този начин всички дорисувани принтове се превръщат в напълно нови оригинали, с доразвити и обогатени първоначални идеи.

"Художникът има това качество - да помни как точно е нарисувал всяка своя творба – помня ги всички четка по четка. Опитах се да вляза отново в този мисловен и емоционален процес и да добавя още нещо към него, така че тези, които са виждали картините, да намерят нещо ново, което да ги заинтригува" – споделя Милко Божков.

По време на откриването на „Жикле+“ ще бъде представен и новоиздаденият албум на художника. Той е луксозен, двуезичен - на български и английски език, и включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни. Подборът на произведенията е направен от поета Борис Христов и издателя Методий Петриков, дизайнът е на Иван Домузчиев, фотографиите на картините са основно на Росен Донев, с отделни фотографии участват Николай Трейман и Стефан Каменов. Автор на встъпителното есе е Елица Терзиева, публикувани са и текстове на Борис Христов, Красимир Илиев, Румен Серафимов, Методий Петриков и на самия Милко Божков.

Откриването е на 20 март, сряда, от 18 часа в A&G Art Meeting на ул.“Любен Каравелов“ 8 във Варна.

2024 © Варна е