Мобилно меню

Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Експозицията ще бъде открита на 3 октомври и може да бъде посетена до 26 октомври
Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Изложба на Михалис Гарудис ще бъде открита във варненската галерия Графит на 3 октомври - четвъртък, от 18:30 часа. Експозицията може да бъде посетена до 26 октомври.

Михалис Гарудис е роден на 20 януари 1940 г. в село Булгаркьой в Гърция. По време на Гражданската война в Гърция (1946-1949) той емигрира първоначално в Унгария, а впоследствие в България. От 7-годишен живее сам. През 1954 г. Михалис се настанява в Павел баня, Казанлъшко, където има общежитие за децата на гръцките емигранти. Там научава български език. Водят го при Чудомир в Казанлък, който му говори за изкуство, а Михалис го наблюдава как рисува. През 1965 г. Михалис Гарудис завършва "Живопис" във Висшия институт за изобразителни изкуства "Николай Павлович" (днес Национална художествена академия) в София при проф. Илия Петров.

До 1986 г. той живее и работи в София, след което се премества в Солун.

В началото Михалис Гарудис рисува натюрморти, морски пейзажи, фигурални композиции с поетични и философски послания. По-късно започва да работи и в областта на монументалната пластика и керамиката. До 1978 г. участва във всички общи художествени изложби в София и страната. В традициите на българското изкуство името му се свързва с хиперреализма в живописта и фотореализма. Първата му самостоятелна изложба е през 1971 г. в галерия "Райко Алексиев" в София. Излагал е свои творби в Париж, Виена, Люксембург, Кан, Мексико, Мадрид.

2024 © Варна е

Васил Василев представя най-новите си творби в Арт Галерия Le Papillon

Изложбата "Вдъхновено" носи разпознаваемия живописен почерк на автора и може да бъде разгледана до 31 октомври
Васил Василев представя най-новите си творби в Арт Галерия Le Papillon

Най-новите живописни творби на художника Васил Василев ще бъдат изложени в Арт Галерия Le Papillon в центъра на Варна от днес до 31 октомври. Експозицията "Вдъхновено" ще бъде открита тази вечер от 18 часа. Това е първа самостоятелна изложба в Арт Галерия Le Papillon на автора с разпознаваем творчески почерк. 

"Характерен за Васил Василев е сложният пластичен изказ, а присъствието на божественото се усеща не само в емблематичните му библейските сюжети. Художникът улавя подсъзнателните ни представи за един духовен свят, рисува виденията за светци и ангели в оня изминал, но сякаш останал у нас вековен живот.

Духовността е основната линия, преминаваща през плътната му живопис.

Пътят към духовността, смирението и познанието е бавен и дълъг. Така и процесът по изграждането на образите и композициите в неговите творби преминава през няколкомесечна работа", отбелязват от Арт Галерия Le Papillon. 

Самият Васил Василев споделя, че

...завършването на една картина изисква дълго търсене и търпеливост, докато намериш пътека, която да стане път.

"Със завидни познания в сферата на изкуството и нестихващ интерес към нови търсения, понякога конкретен образ, оставил своя отпечатък в съзнанието на автора, може да е "вдъхновено" начало на цикъл живописни платна. Такива са разнообразните "извори" в творчеството на Васил Василев, вдъхновени от едноименната картина на френския представител на неокласицизма Енгър. За Васил Василев изворът е метафора, разглеждана в много посоки - сътворението и началото на всичко земно и духовно, източник на вътрешно богатство и чистота. Най-силният носител на символиката на "извора" е жената, олицетворяваща всичко плътско и духовно, невинност и грях, майка, любима, блудница. Жената заема специално място в творчеството на художника – лишен от конкретика и детайлност, женският образ е по-скоро силно емоционално присъствие.

Темата за "Христос и Блудницата", проследена в цикъл от три картини, макар и библейска звучи толкова актуално и днес, когато добро и зло, редно и нередно са категории без ясни очертания.

Опирайки се на християнските добродетели и постулатите за прошка и разкаяние, живописните разкази предават послание, че всеки има право на втори шанс и възможност да преоткрива добротата в себе си.

Наред с разпознаваемите сюжети, платната на Васил Василев се отличават и със силно характерен колорит и цветови комбинации: яркото неаполитанско жълто, разложено до полутонове грее на фона на плътни сиви нюанси, придаващи спокойствие и баланс. Мастилената плътност и дълбочина на кобалтовото синьото почти винаги е съчетана със специфично искрящо смарагдово зелено, допълващи се по нестандартен начин и създаващи интензивни вибрации. С голямо майсторство и лекота авторът борави със светлината, насочена, търсена и създадена – искряща свещичка в ръката; почти трептящ и пулсиращ ореол около главата на светец, показващ връзката с божественото; светлина в небето, подобна на божествен знак.

Живописта на Васил Василев не се побира в норми. Особено показателен е факта, че той е сред основателите на Свободната зона за изкуство „Вулкан“ от началото на 80-те години във Варна.

Заедно с Ванко Урумов, Стоян Цанев, Милко Божков, Александър Капричев, Стоимен Стоилов и други превърнали се в знакови за съвременното изкуство художници, създават арт колонията, която е метафора за свободно от догми изкуство и културна идентичност в България", анализират от Арт Галерия Le Papillon творчеството на утвърдения художник.

Освен в изложбената зала на галерията, на ул. Драгоман 12 във Варна, експозицията на Васил Василев "Вдъхновено" може да бъде разгледана и онлайн на artpapillon.com.

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон