Мобилно меню

Общината възражда "Вулкан" в Художествения музей "Георги Велчев"

Предстои основен ремонт и реконструкция на сградата, ще бъдат изградени споделени творчески ателиета дигитална арт лаборатория
Общината възражда "Вулкан" в Художествения музей "Георги Велчев"

Община Варна започва изпълнение на проект за реконструкция и основен ремонт на прилежащата сграда към Художествения музей „Георги Велчев“ към ГХГ „Борис Георгиев“.

"Целта е да създадем споделени ателиета за творци от Варна, страната и чужбина по модела на някогашната фабрика „Вулкан“, в която в края на миналия век в художествените ателиета са работили графици, живописци, скулптори. Точно от „Вулкан“ започва развитието на някои от най-ярките в сферата на изкуството имена като Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Ванко Урумов, Милко Божков, Петьо Маринов, Венцеслав Антонов, Мария Зафиркова, Димитър Трайчев и много други. Тези творци полагат основите на съвременното изкуство в България, затова сме мотивирани да работим за възраждането на традицията по модела „Вулкан“, интегрирайки я с новите културни стратегии на Община Варна". Това заяви кметът Иван Портних, който представи визуализации на бъдещите творчески ателиета в музея "Георги Велчев". На срещата присъстваха Ралица Герасимова - заместник кмет на Община Варна, Доротея Павлова - директор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“, и професор Владимир Иванов - представител на артистичната общност „Вулкан“. Кметът съобщи, че вече има изработен инвестиционен проект, издадена е виза за проектиране, направен е доклад за енергийна ефективност и технически паспорт, има становище от Министерството на културата и разрешение за строеж. 

"Към новите споделени ателиета ще добавим и лабораторния за дигитално изкуство, даваща възможност за работа с изкуствен интелект, 3D моделиране и анимация, творческо програмиране и др. Така ще привлечем един друг тип изкуство, свързано с новите технологии и младите хора", допълни Иван Портних. "Извървян е един дълъг път, за да може сградата да бъде изцяло ремонтирана, за което поздравявам всички, които са работили по идеята", подчерта кметът. Той допълни, че след реализацията на проекта Варна ще стане първата община в България, която развива и поддържа собствена творческа база. 

Заместник кметът по култура Ралица Герасимова уточни, че новите ателиета ще позволят обмен на различни институции.

"Новите културни политики на Община Варна насърчават преплитането на културата и иновациите, използването на високи технологии във връзка с развитието на Варна като иновационен град. Убедени сме, че пътят към новото винаги трябва да е устойчиво стъпил в успешните практики на миналото. Такъв е примерът с артистичната общност, формирана в споделените ателиета "Вулкан" в края на миналия век, който ние ще развием"

Ралица Герасимова допълни, че вече се водят предварителни преговори с международните културни институти в България за създаване на програми за двустранен обмен в новите ателиета, за обогатяване на културния календар с международни участия, както и за нови възможност на варненските артисти да участват с резиденции и изложби в чужбина.

Директорът на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" Доротея Павлова припомни историята на музей "Георги Велчев". Имотът е дарен през 1959 година от наследниците на големия български маринист Георги Велчев за вечни времена на Варна, като ангажиментът е да се създаде къща-изложба с неговото име. Музеят започва да функционира през 1961 , а през 1996 година със съдействието на Румен Серафимов от ГХГ е реновиран и картините са реставрирани, прерамкирани и поставени в пет експозиционни салона.

През 2017 година Община Варна осигурява финансиране за възстановяване на една от прилежащите сгради в двора на къщата и в момента тя функционира като експозиционна зала - ателие "Георги Велчев", където се експонират изложби. Останалите прилежащи сгради в имота са неизползваеми, затова през 2018 г. Община Варна възлага проект за създаване на арт център.  

Професор Владимир Иванов разказа историята на художниците, помещаващи се в ателиетата на „Вулкан“, които в различни периоди са достигали до 60 души. По думите му, това е бил център на художествената дейност, уникален за България. Той подкрепи идеята за създаване на новото културно пространство и възраждане на традициите на "Вулкан". Варненският артистичен клуб „Вар(т)на“ ще отбележи 25-годишнината си с изложба на 8 декември тази година, съобщи още проф. Владимир Иванов. Клубът е създаден от автори, творили и в емблематичната фабрика.

2023 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е