Мобилно меню

Започна Есенният салон на изкуствата във Варна

В програмата му са включени 9 събития - концерти, изложби и литературни премиери
Започна Есенният салон на изкуствата във Варна

Девет събития – концерти, изложби и литературни премиери са в календара на тазгодишното издание на Есенния салон на изкуствата, който беше открит във Варна.

Началото на фестивала беше поставено на сцена "Раковина" в Морската градина с изпълнение на 4 младежки поп и рок групи - Xperiment, Seaweeds, Само за малко и Dave Martin Acoustic.

От 14 до 25 октомври в Стъкления куб на Радио Варна ще бъде показана изложба "Красотата между два свята" на Златка Божилова. Дългогодишен преподавател по технически дисциплини, досега тя е реализирала над 15 самостоятелни изложби. По време на Есенния салон на изкуствата представя нетрадиционни апликации, вдъхновени от красотата на морето.

На 15 октомври от 18:00 ч. в Градска художествена галерия "Борис Георгиев"

ще бъде представена новата книга на Мария Лалева "Пътища от огън".

На 19 октомври от 17:00 ч. на сцена "Раковина" ще бъдат представени три младежки варненски поп и рок групи - Mental Asylum, Социална Дистанция и The Elephant Foot‘s.

На 26 октомври от 11:30 ч. в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" са поканени Камерният оркестър на Варненските учители АНИМА с диригент Георги Зайранов. Концертите на оркестъра са подиум за изява на най-добрите млади таланти – ученици от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", както и на студенти от ВСУ "Черноризец Храбър" и от ШУ "Епископ Константин Преславски". В репертоара на оркестъра са включени творби от българската и световната класика, както и от съвременната поп, рок и филмова музика.

На 4 ноември от 18:30 ч. отново в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" ще звучи аржентинско танго.

Страстните ритми ще изпълни Стоян Караиванов - български бандонеонист и редовен солист на водещите симфонични оркестри и класически камерни ансамбли, които изпълняват музиката на Астор Пиацола и други съвременни аржентински композитори.

От 11 до 22 ноември в Стъкления куб на Радио Варна ще бъде показана изложбата "Акварелно-керамични отражения" на украинските автори Анна Лавреха и Ирина Понамарчук. Експозицията съдържа около 20 акварелни и 15 керамични творби, съчетали любовта им към родината и признателността към техния втори дом – България. Откриването на изложбата е от 17:30 ч. на 11 ноември.

На 15 ноември в залата на Военноморския клуб от 18:30 ч. ще бъде представен струнен квинтет "Калиенте" - Магдалена Каменова (цигулка), Георги Райчев (цигулка), Евелина Михова (виола), Тодор Иванов (виолончело) и Емил Гунев (контрабас).

Финалното събитие в рамките на Есенния салон на изкуствата е на 30 ноември.

Фестивалът ще бъде закрит с концерт на новосъздадения камерен ансамбъл "По пътя на музиката" от 17:00 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Ансамбълът е създаден по идея на девет класически инструменталисти от Варна, които през 2024 г. започват представянето на неизпълнявани автори чрез камерната музика в различни комбинации от инструменти.

Всички събития в рамките на Есенния салон на изкуствата са с вход свободен.

Фестивалът се организира от Община Варна, Дирекция "Култура и духовно развитие".

2024 © Варна е

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева с изложба в галерия Ларго

Съвместната експозиция “Море. Бряг” ще бъде открита на 7 ноември 2024
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева с изложба в галерия Ларго

От 7 ноември галерия Ларго ще представи съвместна изложба на артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева. Изложбата се нарича “Море. Бряг” и е специален реверанс на двамата художници към варненската публика. Включва предимно морски пейзажи, както и гледки от българското крайбрежие и извън него. Публиката ще съпреживее летните настроения край морето и на брега, а двамата автори са претворили в някои от картините си едни и същи места, но по различен начин.   

Мария Райчева е известна като виртуоз в пейзажната живопис, особено в градските пейзажи, за които е отличавана с множество награди. В нейните картини често мястото е ясно разпознаваемо – Аркутино, Афитос, Тринидад, Соренто, Балчик. Прекрасните, любими крайбрежни градчета тя претворява по особено емоционален, неповторим и колоритен начин. Характерен е творческият ѝ стил и начин на работа - импресионистични мазки, експресионистично движение на четката, разточителен колорит.

Платната на софийската художничка са наситени с пулсиращи, топли цветове, ярка, понякога почти неонова палитра. Тя умело използва експресивността на цвета, за да придаде изключителна динамика на иначе статичните градски пейзажи, съобщават от галерията. 

В контраст със семейната си половинка, Любен Генов е далеч по-сдържан и пестелив в картините си. Пейзажите му са лирични, понякога меланхолични, често съзерцателни. Но също както Мария, и той използва силата на цвета, за да разгърне идеите в творбите си и да постигне внушенията, които търси. В някои от творбите му се забелязва характерният му подход да подбере цветова комбинация и да я раздели, завърти, промени, експериментирайки до безкрайност в една вариация, втора, трета. В друга серия картини Генов, по уникален и присъщ само на него начин, е уловил и пресъздал върху платното красотата и поезията на движението на водата. В „Лагуна“, „Разлив“, „Прилив“, серията „Море - Бряг“ софийският художник рисува, изобразявайки вълшебното, магично и хипнотизиращо движение на морето, наблюдавано от птичи поглед.

Гледната точка, която той често използва и която е като негова запазена марка, е дистанцирана и в същия момент интимна. По тази причина зрителят често се чувства като безтегловна душа, съзерцаваща красотата на морската стихия някъде отвисоко, отгоре, все едно влязъл в ролята не само на наблюдател, но може би и на създател. Уникално, вълшебно преживяване.

Откриването на изложбата е на 7 ноември от 18:30 часа в Зала 1 на галерия Ларго във Варна, ул. „Хан Крум“ № 8. Изложбата продължава до 25 ноември.

Мария Райчева е родена през 1977 г. в град София. През 2002 г. завършва магистратура в спец. “Живопис”, НХА, в ателието на акад. Светлин Русев. През 2008 защитава докторска степен по изкуствознание в НХА. През 2011 г. печели специализация в Сите дез`Ар – Париж. Член на СБХ, секция “Живопис”. Реализира повече от 25 самостоятелни изложби в София, Пловдив, Оряхово, Севлиево и др. Има множество участия в съвместни, национални и общи изложби в България, Германия, Австрия, Полша, Словакия, Гърция, Турция и др. Носител на национални награди, между които Първа награда за живопис – Национална изложба Сливен`2021, Първа награда на Национална изложба „Градски пейзаж”, Шумен (2013), Втора награда в конкурса на Международна фондация “Св. Св. Кирил и Методий” (2003) и др. Живее и работи в София.

Любен Генов е роден на 18 ноември 1966 г. в Оряхово. Завършва Средното специално художествено училище в Троян, а след това Педагогическия колеж по изобразително изкуство „Св. Иван Рилски“ в Дупница. През 1996 г. се дипломира в Частната художествена академия „Жул Паскин“ в София в класа на Долорес Дилова и Николай Майсторов със специалност живопис. Специализира в Cité internationale des arts в Париж, Франция (2002). През 2011 г. завършва магистратура в Шуменския университет „Св. Константин Преславски“, специалност „Образователни аспекти на пластичните изкуства – живопис“. Член е на СБХ от 2001 г. Член на Управителния съвет и завеждащ изложбената дейност на СБХ през периода 2008 – 2011 г. Има множество самостоятелни изложби в България и чужбина, както и участия в сборни национални и международни изложби. Понастоящем е председател на Съюза на българските художници. Живее и работи в София. 

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго