Мобилно меню

Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

В програмата са включени десет концерта с класическа и фолклорна музика, две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи"
Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

Десет концерта с класическа и фолклорна музика са включени в програмата на Пролетния салон на изкуствата 2025, който започна днес. Ще бъдат представени класически струнен квартет, класически клавирен концерт, камерен класически ансамбъл, клавирен рецитал, фолклорен концерт-спектакъл и пет хорови концерта - "България пее" (национална инициатива на Българския хоров съюз). В афиша на фестивала са още две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи".

Програма на Пролетен салон на изкуствата 2025:

Откриване - 17.03.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Квартет към Държавна опера Пловдив в състав Божидар Бенев, Балаш Шварц, Христо Аролски и Анет Артинян 

20.03.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Ателие по творческо писане "Малки тайни за пишещи" с Ина Иванова
  • Ателието е ориентирано към хора, които искат да научат повече за собствените си креативни възможности. В рамките на 90 минути ще бъдат изпълнени кратки творчески задачи за създаване на авторски текст. Ателието е подходящо за хора над 16 годишна възраст. 

21.03.2025 г., 18:30 ч., галерия ЖарАрт, ул. "Шипка" 15

  • Изложба живопис "Пролетни настроения" на Бояна и Богдана Георгиеви

24.03.2025 г., 17:00 ч., Арт-салон на Радио Варна 

  • Представяне на книгата на Станислав Пенев "Бряг на любовта" 
    Станислав Пенев е роден във Варна през 1953 г., автор е на  десетки книги с поезия, литературни анализи, очерци, афоризми, текстове за деца. Член е на Съюза на българските писатели, главен редактор на в. "Литература и общество" (ЛИО), основател на Сдружение "Литературно Общество" – Варна. 

25.03. – 17.04.2025 г., Стъклен куб – Радио Варна 

  • 18:30 ч., Откриване изложба This world couldn’t see us – скулптурна инсталация на Добри Джуров и Данил Ушев

29.03.2025 г., 17:00 ч., Юнашки салон

  • Концерт на хор и ансамбъл ДФА "Българче"
    Детски фолклорен ансамбъл "Българче" е основан през 1960 г. към Пионерски дом първоначално само като танцов състав, а от 1993 г. към него са включени народен хор и оркестър. В ансамбъла участват повече от 200 деца в различни възрастови групи, които изучават стила и характера на българските народни танци и песни от различни етнографски региони на България, с цел съхраняване и продължаване на българските народни традиции, обичаи и танци. ДФА "Българче" е носител на много награди от фестивали и конкурси в страната и чужбина, включително почетен знак за заслуги към Варна – златен. 

02.04.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на клавирно дуо Сибила Константинова и Симеон Гошев
    Сибила Константинова е възпитаник на НУИ "Добри Христов", завършва бакалавърска и магистърска степен с концертен профил пиано в Академията за музика и театър "Гилдхол" в Лондон. Носител е на множество международни награди, специализира камерна музика в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
    Симеон Гошев завършва музикалното си образование като магистър в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена (MDW), където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн, а от 2021 г. е част от елитния преподавателски състав на клавирната катедра в MDW. 

05.04.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Ансамбъл "По пътя на Музиката"
    Ирина Олшанска (цигулка), Ивайло Ангелов (виола), Нора Калчева (виолончело), Ника Марио Николова (контрабас), Симона Донова (флейта), Филип Тахмисян (обой), Радостин Златинов (кларинет), Илия Колев (валдхорна), Константина Тодорова (фагот), Десислава Ангелова (пиано). 
    Варненският ансамбъл "По пътя на музиката" е създаден в началото на 2024 г. от водещи млади музиканти, които за кратко време наложиха традиция в музикалната структура на градския афиш. Те са подготвили изключителна програма, която рядко се изпълнява на камерните сцени. 

11.04.2025 г., 18:00 ч. / 12.04.2025 г., 11:00 ч. и 18:00 ч. / 13.04.25г. – 11:00 ч. и 18:00 ч.

  • ГХГ "Борис Георгиев"
    IX Национална инициатива "България пее" - съвместен проект на Българския хоров съюз и Община Варна. Тя ще се проведе от 1 до 30 април 2025 г. на територията на цялата страна и е посветена на 150 години от рождението на композитора Добри Христов. В рамките на три дни във Варна ще имаме възможността да се радваме на пет хорови концерта с участието на 18 хорови колектива. 

Закриване - 17.04.2025г., 18:00 ч., Концертно студио - Радио Варна

  • Клавирен рецитал на Марио Бобоцов
    Марио Бобоцов завършва пиано в Национално музикално училище "Любомир Пипков" и продължава обучението си в Кралската консерватория в Бирмингам, Великобритания. Лауреат е на фондация "Йордан Камджалов" и 8-кратен носител на Мемориална стипендия "Лидия Кутева". Изнасял е множество рецитали в страната и чужбина. 

Всички събития в рамките на Пролетния салон на изкуствата 2025 са с вход свободен.

2025 © Варна е

Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

Галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор
Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

От 16 май 2025 година галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор Илия Желев. Датата на експозицията е планирана специално за навечерието на Европейската нощ на музеите и галериите, която тази година ще се проведе на 17 май, защото през миналогодишната Нощ най-гледаната и коментирана картина беше именно на Илия. Втората причина е, че от 30 години пловдивчанинът е посланик на българското изкуство в европейските галерии. С над 100 самостоятелни изложби в чужбина, Желев е едно от най-познатите и наложени родни имена сред ценителите и колекционерите в Западна Европа.

За Варна художникът е подготвил 20 картини, в които присъстват няколко нощни градски пейзажи, а

заглавието на експозицията е „Град в нощта“.

Така той тематично се свързва с нощта на изкуството, в която варненци ще се насладят на най-новите му платна. Както и при предишните му представяния в Ларго, ценителите ще видят творби, изпълнени в класическата живописна техника, с която Илия работи над 35 години. Освен тях в колекцията присъстват няколко от иконичните му портрети на известни личности като Одри Хепбърн и Айнщайн, изпълнени като модерни колажирани дигитални мозайки в стила на поп-арта. Отново ще представим няколко пейзажа от хитовата серия на Желев, свързана с Ню Йорк и забързания, туптящ ритъм на неговите улици.

Често критиците и изкуствоведите определят българина като един съвременен наследник на класиците на модерното изкуство Паул Клее, Василий Кандински, Марк Шагал. И действително в творбите на пловдивчанина ще открием шагаловски наслагвания на цветовете, ще почувстваме лекота, непринуденост и особена поетичност в рисунуъка. Като своя любимец Клее и Желев деструктурира и фрагментира света на малки късчета. Вдъхновен от другия велик руснак- Кандински, българският художник Желев често вплита с изящество в творбите си абстрактни линии, придаващи лекота и прелестен живописен изказ.

Картините на Илия са като трепкащи, пулсиращи откровения.

Искрящата палитра, която той ползва, ярките цветове в неочаквани съчетания, карат зрителя да възприема творбите „на един дъх“. Но веднага след първото съприкосновение, ценителите откриват, че картините искат едно по-внимателно и по-дълго вглеждане. Създадени като мозайка или пъзел, картините на Желев са като по-голяма история, сглобена от множество миниатюрни истории. Това определение важи с пълна сила и за неговите дигитални мозайки. При поглед отблизо зрителят открива, че те са колажирани от стотици различни изображения, често иконични образи, свързани с поп арта и съвременната консуматорска култура. Но направи ли крачка назад от картината, изведнъж многобройните миниатюри се сливат, създавайки нови образи и картина, изпълнена с магия.

Откриването с участието на автора е на 16 май 2025 г. от 18:30 часа в галерия Ларго във Варна, ул. Хан Крум 8. Изложбата продължава до 4 юни. 

За художника:

Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 година. Завършва живопис във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” през 1987 год. Илия има повече от 120 самостоятелни изложби, като повече от три четвърти от тези участия са в изложби в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 1994 година негови произведения могат да се видят и купят в галерия Пранерщрасе в Мюнхен. От 2006 година престижната немска верига галерии Менсинг представя ежегодно Илия Желев в своите изложбени пространства в най-големите немски градове – Берлин, Хановер, Дюселдорф, Хамбург, Франкфурт, Баден-Баден и др. Kартини на Желев са притежание на НХГ София, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Илия Желев има пет самостоятелни изложби-живопис в галерия Ларго през 2008, 2013, 2019, 2021 г. и 2023 година. Живее и работи в Пловдив.

2025 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго