Мобилно меню

Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

В програмата са включени десет концерта с класическа и фолклорна музика, две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи"
Започна Пролетният салон на изкуствата във Варна

Десет концерта с класическа и фолклорна музика са включени в програмата на Пролетния салон на изкуствата 2025, който започна днес. Ще бъдат представени класически струнен квартет, класически клавирен концерт, камерен класически ансамбъл, клавирен рецитал, фолклорен концерт-спектакъл и пет хорови концерта - "България пее" (национална инициатива на Българския хоров съюз). В афиша на фестивала са още две изложби, представяне на книга и ателие за създаване на авторски текстове "Малки тайни за пишещи".

Програма на Пролетен салон на изкуствата 2025:

Откриване - 17.03.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Квартет към Държавна опера Пловдив в състав Божидар Бенев, Балаш Шварц, Христо Аролски и Анет Артинян 

20.03.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Ателие по творческо писане "Малки тайни за пишещи" с Ина Иванова
  • Ателието е ориентирано към хора, които искат да научат повече за собствените си креативни възможности. В рамките на 90 минути ще бъдат изпълнени кратки творчески задачи за създаване на авторски текст. Ателието е подходящо за хора над 16 годишна възраст. 

21.03.2025 г., 18:30 ч., галерия ЖарАрт, ул. "Шипка" 15

  • Изложба живопис "Пролетни настроения" на Бояна и Богдана Георгиеви

24.03.2025 г., 17:00 ч., Арт-салон на Радио Варна 

  • Представяне на книгата на Станислав Пенев "Бряг на любовта" 
    Станислав Пенев е роден във Варна през 1953 г., автор е на  десетки книги с поезия, литературни анализи, очерци, афоризми, текстове за деца. Член е на Съюза на българските писатели, главен редактор на в. "Литература и общество" (ЛИО), основател на Сдружение "Литературно Общество" – Варна. 

25.03. – 17.04.2025 г., Стъклен куб – Радио Варна 

  • 18:30 ч., Откриване изложба This world couldn’t see us – скулптурна инсталация на Добри Джуров и Данил Ушев

29.03.2025 г., 17:00 ч., Юнашки салон

  • Концерт на хор и ансамбъл ДФА "Българче"
    Детски фолклорен ансамбъл "Българче" е основан през 1960 г. към Пионерски дом първоначално само като танцов състав, а от 1993 г. към него са включени народен хор и оркестър. В ансамбъла участват повече от 200 деца в различни възрастови групи, които изучават стила и характера на българските народни танци и песни от различни етнографски региони на България, с цел съхраняване и продължаване на българските народни традиции, обичаи и танци. ДФА "Българче" е носител на много награди от фестивали и конкурси в страната и чужбина, включително почетен знак за заслуги към Варна – златен. 

02.04.2025г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на клавирно дуо Сибила Константинова и Симеон Гошев
    Сибила Константинова е възпитаник на НУИ "Добри Христов", завършва бакалавърска и магистърска степен с концертен профил пиано в Академията за музика и театър "Гилдхол" в Лондон. Носител е на множество международни награди, специализира камерна музика в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
    Симеон Гошев завършва музикалното си образование като магистър в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена (MDW), където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн, а от 2021 г. е част от елитния преподавателски състав на клавирната катедра в MDW. 

05.04.2025 г., 18:00 ч., ГХГ "Борис Георгиев" 

  • Концерт на Ансамбъл "По пътя на Музиката"
    Ирина Олшанска (цигулка), Ивайло Ангелов (виола), Нора Калчева (виолончело), Ника Марио Николова (контрабас), Симона Донова (флейта), Филип Тахмисян (обой), Радостин Златинов (кларинет), Илия Колев (валдхорна), Константина Тодорова (фагот), Десислава Ангелова (пиано). 
    Варненският ансамбъл "По пътя на музиката" е създаден в началото на 2024 г. от водещи млади музиканти, които за кратко време наложиха традиция в музикалната структура на градския афиш. Те са подготвили изключителна програма, която рядко се изпълнява на камерните сцени. 

11.04.2025 г., 18:00 ч. / 12.04.2025 г., 11:00 ч. и 18:00 ч. / 13.04.25г. – 11:00 ч. и 18:00 ч.

  • ГХГ "Борис Георгиев"
    IX Национална инициатива "България пее" - съвместен проект на Българския хоров съюз и Община Варна. Тя ще се проведе от 1 до 30 април 2025 г. на територията на цялата страна и е посветена на 150 години от рождението на композитора Добри Христов. В рамките на три дни във Варна ще имаме възможността да се радваме на пет хорови концерта с участието на 18 хорови колектива. 

Закриване - 17.04.2025г., 18:00 ч., Концертно студио - Радио Варна

  • Клавирен рецитал на Марио Бобоцов
    Марио Бобоцов завършва пиано в Национално музикално училище "Любомир Пипков" и продължава обучението си в Кралската консерватория в Бирмингам, Великобритания. Лауреат е на фондация "Йордан Камджалов" и 8-кратен носител на Мемориална стипендия "Лидия Кутева". Изнасял е множество рецитали в страната и чужбина. 

Всички събития в рамките на Пролетния салон на изкуствата 2025 са с вход свободен.

2025 © Варна е

Изложба "Варна – град с дух и история край морето" представят във Варшава

Експозицията от фото-пана поставя акцент върху ключови забележителности и събития в морската столица
Изложба "Варна – град с дух и история край морето" представят във Варшава

Дипломатическата мисия на Република България в полската столица Варшава е домакин на екстериорната изложба "Варна – град с дух и история край морето". Събитието е част от поредица инициативи на Община Варна, насочени към популяризиране на града като целогодишна туристическа дестинация за международната аудитория. Събитието се реализира с подкрепата и съдействието на извънредния и пълномощен посланик Маргарита Ганева и Националното туристическо представителство в Полша. 

Експозицията разказва на минувачите за богатото културно-историческо наследство и съвременното лице на морската столица чрез въздействащи фото-пана, представящи емблематични символи като Катедралния храм "Успение Богородично", Археологическия музей с най-старото обработено злато в света, Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и Парк-музея на бойната дружба "Владислав Варненчик", посветен на героичната битка край Варна през 1444 г.

Историческата памет за крал Владислав III Ягело заема специално място в сърцата на поляците и носи силна емоционална връзка между двата народа.

Акценти в композицията от фотоси са заглавията

  • "Първата цивилизация и най-старото злато в света",
  • "Минерални лечебни извори – от римско време до днес",
  • "Градът, в който живее паметта за крал Владислав Варненчик",
  • "Морски курортен град с над 100 години утвърдени традиции в туризма",
  • "Първият музикален фестивал в Европа "Варненско лято"- основан 1926 г." и др.

Изложбата предизвиква силен интерес от страна на полските туристи към Варна и региона, информират експертите от общинска дирекция "Туризъм". 

Те припомнят, че през изминалата 2024 г. Полша е сред топ 3 чуждестранни пазари за Варна, с дял от 6,1% от всички пренощували лица, което в абсолютни стойности възлиза на 63 708 туристи и 432 851 реализирани нощувки, при среден престой от 6,8 дни. От началото на 2025 г. досега полските туристи са реализирали във Варна над 60 000 нощувки, което е категоричен показател за засиления интерес и доверие към дестинацията. За този позитивен резултат допринасят редицата удобни полети от големи полски градове до летище Варна, обслужвани от четири авиокомпании. Това позволява на туристите да пътуват директно от Варшава, Гданск, Краков, Вроцлав, Катовице и Познан през летния сезон, което улеснява достъпа и увеличава интереса към региона.

Варна отдавна е предпочитан и търсен избор сред полските граждани като дестинация за морски туризъм, религиозни и културни пътувания, посочват още експертите и добавят, че Общинската администрация продължава да работи активно в рекламирането на туристическия потенциал на града пред полската общественост и да го налага като водеща Черноморска дестинация на четири сезона.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна