Мобилно меню

Иновативен танцов спектакъл олицетворява представата за време в различни култури и религии

Проектът "Осем" е на една от най-популярните български денс звезди Александра Драгова, танцувала за клипове на Дуа Липа и Рита Ора
Иновативен танцов спектакъл олицетворява представата за време в различни култури и религии
1058

Спектакълът "Осем" на новата българска денс звезда Александра Драгова гостува на 3 април във Варна, в рамките на Европейския музикален фестивал. Публиката може да му се наслади в зала 1 на Фестивалния и конгресен център от 19 часа. Александра поднася на зрителите на "Осем" - един едновременно сериозен и провокативен проект, който изследва чрез движението на телата понятието "време".

12 млади професионални танцьори реализират нейния замисъл за освобождаване на човешкото съзнание от илюзията на времето. Миксът от култури от различни континенти, в който ще открием елементи с европейски, американски и индийски корени, докосва зрителите с вълнението на универсалния език на общуването чрез музика и танц.

"Ключовото значение на спектакъла е повлияно от различни култури. Ще откриете това особено във финалното парче на спектакъла, което е индийска мантра - символ на безмълвната комуникация и на универсалното общуване между хората, без значение на раса, религия и всичко друго. Действието е разделено на 12 части, имахме за цел това да индикира един 12-месечен цикъл - така изразяваме идеята, че времето е  циклично и всеки момент се повтаря, всеки ден е вечен. Така го свързваме и с безкрайността. Времето не е подвластно на ничии сили и желания, то е форма на безспирно движение, непрекъсната рутина между начало и край, създаване и разруха. А числото 8 е символ на безкрайност, на едно единно цяло, във всяка една религия то е свещено число, а цифрата има универсално значение."

В своите хореографски решения Александра Драгова е повлияна от въздействието на популярни американски школи, развиващи танцовото изкуство на афроамериканците. Самата тя е танцувала във видеклипове на мега звезди като Дуа Липа и Рита Ора, явявала се е на международни конкурси в Русия и Европа, а в последните години е една от най-активно снимащите жени каскадьори в България. Целият този сценичен опит й дава самочувствието да създаде впечатляващия спектакъл "Осем".

Александра Драгова започва работа като независим хореограф през 2016 г. През следващите години тя развива уникален личен подход към хореографията и правенето на танци чрез многобройни проекти и сътрудничества, поставяйки основите на своята самобитна артистична визия. Носител е на Световната купа по танци в Букурещ, Румъния /2015/- състезание, в което участват над 18 000 млади танцьори от 38 държави на възраст от 4 до 25 години - в две категории: съвременни/модерни танци и шоу танци/джаз танци. Лауреат е на Голямата награда на Фондация „Димитър Бербатов” за постижения в изкуството /2016/ и на Годишните награди на Българската асоциация на хореографите „Златна муза“ за съвременна танцова хореография – млади артисти /2019/. Стипендиантка е на различни танцови школи и академии в Русия, САЩ, Италия, Испания, Англия, Сърбия, Северна Македония и др. Снима се в клипове на британските поп звезди Рита Ора и Дуа Липа.

Александра Драгова е разработила богат методически инструментариум и оригинален педагогически подход към правенето на танци. Тя редовно е канена да преподава във водещи руски, румънски и български танцови училища и институции, и успоредно с това предлага възможности за млади танцьори и творци да се потопят в нейната практика чрез стажове, семинари и майсторски класове.

Александра Драгова се изявява и като каскадьор. През последните две години тя участва в повече от 10 филмови и рекламни проекта, включително WAAD Iblees (MBC Studios, Кайро, Египет); Expendables 4, Memory (с Лиъм Нийсън и Моника Белучи); Паяжина (Lionsgate; Point Grey Pictures).

Билетите за спектакъла "Осем" са на цени от 20, 25, 30 лв. и може да бъдат закупени електронно от сайта или на място в Билетния център на Фестивалния и конгресен център във Варна.

2023 © Варна е

С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

"Ритъмът на времето" ще е на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна
С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

Специалност "Хореография" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" ще отбележи своята 30-годишнина с концерт-спектакъл "Ритъмът на времето" на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център – Варна. Сцената ще се изпълни с енергията на младите хореографи, които ще представят най-ярките си творчески проекти и сценични постижения.

Събитието е кулминация на юбилейните чествания, започнали с два годишни концерта, включващи 24 хореографски произведения, създадени и реализирани от студентите.

"Работим в пълна симбиоза – преподаватели и студенти. Възпитаниците на специалността присъстват във всички значими културни събития на Варна и региона, а сцената е пространството, в което съхраняваме и развиваме българския танцов фолклор", подчертава доц. д-р Ивайло Иванов, директор "Художествено-творческа дейност" на университета.

Над 92% от завършилите специалността се реализират успешно – като танцьори, ръководители на състави, преподаватели и хореографи, допълва той. Академичният танцов театър, който е своеобразна творческа лаборатория, предоставя на студентите възможност да съчетават сценичната практика с обучението по режисура, композиция и педагогика на танца.

Концертът ще бъде открит с "Камчийски танци" по хореография на проф. Петър Ангелов, създател на специалността. Той е не само един от основателите на специалността през 1995 г., но и духовен вдъхновител за поколения възпитаници. В знак на признание за неговата 80-годишнина, както и за преподавателската му и творческа дейност, проф. Ангелов ще бъде отличен от ръководството на Варненския свободен университет.

Публиката ще има възможност да види 20 хореографски произведения, представени от студенти, възпитаници и преподаватели. Специални гости са танцьорите от Представителния ансамбъл на СУ за ХНИ "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". Програмата включва фолклорни танци и съвременни и концептуални постановки. Сред тях изпъкват дипломни работи като "Чумица" на Мила Диянова – вдъхновена от българската литература – и "Игри по Меденик" на Вяра Георгиева – танцова интерпретация, съчетаваща фолклорна образност с хумористични елементи.

"Открих призванието си в народните танци. Специалността ме откри още в ученическите ми години", споделя Мила Диянова. "Разбрах, че не мога без танца", допълва Иван Митов. За тях хореографията е не просто образование, а начин на живот и път към себеизразяване. И двамата подчертават вдъхновяващото присъствие на преподавателите и силата на колективната креативност.

Концертът "Ритъмът на времето" е празник на духа, приемствеността и живата връзка между традицията и съвременността. Юбилеят е белязан и от значими институционални признания – сред тях Награда "Варна 2025" в категория "Висше образование и хуманитарни науки", присъдена на екипа на специалност "Хореография" - проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов - за изключителен принос в образователната, научната и художествено-творческата дейност. 

Сред най-значимите отличия в историята на специалност "Хореография" се откроява и престижната награда "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци, присъдена на Академичния танцов театър на университета за цялостен принос и постижения по повод 25-годишнината му. Академичният танцов театър бе удостоен и с почетни плакети от Националното представителство на студентските съвети и Асоциацията за професионално и разширено обучение по хореография в Република България – свидетелство за вдъхновяващото му присъствие на сцената и приноса в обучението по специалността.

2025 © Варна е