Мобилно меню

Иновативен танцов спектакъл олицетворява представата за време в различни култури и религии

Проектът "Осем" е на една от най-популярните български денс звезди Александра Драгова, танцувала за клипове на Дуа Липа и Рита Ора
Иновативен танцов спектакъл олицетворява представата за време в различни култури и религии
847

Спектакълът "Осем" на новата българска денс звезда Александра Драгова гостува на 3 април във Варна, в рамките на Европейския музикален фестивал. Публиката може да му се наслади в зала 1 на Фестивалния и конгресен център от 19 часа. Александра поднася на зрителите на "Осем" - един едновременно сериозен и провокативен проект, който изследва чрез движението на телата понятието "време".

12 млади професионални танцьори реализират нейния замисъл за освобождаване на човешкото съзнание от илюзията на времето. Миксът от култури от различни континенти, в който ще открием елементи с европейски, американски и индийски корени, докосва зрителите с вълнението на универсалния език на общуването чрез музика и танц.

"Ключовото значение на спектакъла е повлияно от различни култури. Ще откриете това особено във финалното парче на спектакъла, което е индийска мантра - символ на безмълвната комуникация и на универсалното общуване между хората, без значение на раса, религия и всичко друго. Действието е разделено на 12 части, имахме за цел това да индикира един 12-месечен цикъл - така изразяваме идеята, че времето е  циклично и всеки момент се повтаря, всеки ден е вечен. Така го свързваме и с безкрайността. Времето не е подвластно на ничии сили и желания, то е форма на безспирно движение, непрекъсната рутина между начало и край, създаване и разруха. А числото 8 е символ на безкрайност, на едно единно цяло, във всяка една религия то е свещено число, а цифрата има универсално значение."

В своите хореографски решения Александра Драгова е повлияна от въздействието на популярни американски школи, развиващи танцовото изкуство на афроамериканците. Самата тя е танцувала във видеклипове на мега звезди като Дуа Липа и Рита Ора, явявала се е на международни конкурси в Русия и Европа, а в последните години е една от най-активно снимащите жени каскадьори в България. Целият този сценичен опит й дава самочувствието да създаде впечатляващия спектакъл "Осем".

Александра Драгова започва работа като независим хореограф през 2016 г. През следващите години тя развива уникален личен подход към хореографията и правенето на танци чрез многобройни проекти и сътрудничества, поставяйки основите на своята самобитна артистична визия. Носител е на Световната купа по танци в Букурещ, Румъния /2015/- състезание, в което участват над 18 000 млади танцьори от 38 държави на възраст от 4 до 25 години - в две категории: съвременни/модерни танци и шоу танци/джаз танци. Лауреат е на Голямата награда на Фондация „Димитър Бербатов” за постижения в изкуството /2016/ и на Годишните награди на Българската асоциация на хореографите „Златна муза“ за съвременна танцова хореография – млади артисти /2019/. Стипендиантка е на различни танцови школи и академии в Русия, САЩ, Италия, Испания, Англия, Сърбия, Северна Македония и др. Снима се в клипове на британските поп звезди Рита Ора и Дуа Липа.

Александра Драгова е разработила богат методически инструментариум и оригинален педагогически подход към правенето на танци. Тя редовно е канена да преподава във водещи руски, румънски и български танцови училища и институции, и успоредно с това предлага възможности за млади танцьори и творци да се потопят в нейната практика чрез стажове, семинари и майсторски класове.

Александра Драгова се изявява и като каскадьор. През последните две години тя участва в повече от 10 филмови и рекламни проекта, включително WAAD Iblees (MBC Studios, Кайро, Египет); Expendables 4, Memory (с Лиъм Нийсън и Моника Белучи); Паяжина (Lionsgate; Point Grey Pictures).

Билетите за спектакъла "Осем" са на цени от 20, 25, 30 лв. и може да бъдат закупени електронно от сайта или на място в Билетния център на Фестивалния и конгресен център във Варна.

2023 © Варна е

Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Събитието започва на 10 ноември, когато ще се проведат четири различни артистични събития
Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Фестивалът за съвременен танц “Танцови маршрути” се завръща през ноември във Варна с втора част на своята програма. Събитието започва на 10-и, когато ще се проведат четири различни артистични събития.

На 10 ноември от 10:00 ч., в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Уъркшопът ще се състои от задачи за импровизация, дискусия и работа в група и записване на финално видео, като всеки участник ще получи индивидуална обратна връзка от хореографа. Събитието е подходящо за участници с всякакъв предишен опит и танцов стил.

На 10 ноември от 17:30 ч., в NICOTEA - склад за култура,  ще се проведе лекцията на Елена Маринова - "Неограничените възможности на танцовото тяло // Laban research". Лекцията ще ни потопи в принципите на Labanotation (Movement Notation System). Гостите ще се  гмурнат в неограничените възможности за развитие на движенчески материал, провокирани от семпли избори, които твърде “логични”, остават неизследвани в нашите танцови тела. Лабанотацията е система за анализ и запис на човешкото движение. Тя е разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.

На 10 ноември от 19:00 ч., в Behemoth - creative hub & bar ще се проведе Silent Technicians -  имърсив моноспектакъл на режисьора и хореограф Коста Каракашян с участието на Емилия Тончева в колаборация със словенския поет Сергей Харламов. Създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“, който обединява писатели и танцови артисти, спектакълът трансформира стихотворение на Харламов в имърсив преживяване, което отвежда публиката на пътешествие из изоставените пространства на призрачен театър. По време на представлението зрителите се запознават отблизо с четири образа от тихото минало на театъра – техника, пияницата, актрисата и божеството.

На 10 ноември от  20:30 ч., на сцената на The Center със "Синдром на отсъстващия" - съвременна танцова миниатюра. “Синдром на отсъстващия” е танцова творба за избора, разглеждаща търсенето на вътрешния Бог, автентичността на човека. Творба за зависимостта във връзките. Момент, в който липсата на чуваемост се извежда на всеослушание. Автор на хореографията е Елена Маринова, а на сцената ще видим танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев  (Head Under Water Dance Company).

Програмата продължава на 13-и ноември от 19:00ч., където на новооткритата Сцена Филиал ще се изиграе танцовият спектакъл "Послания" на Varna Dance Theater с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Този спектакъл вече няколко пъти пълни залите в страната, а освен това има варненски корени. Спектакълът е изграден върху житейската философия и стиховете на известния варненски поет Никола Илиев (1946—2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружение на писателите – Варна от 1997 г. до 2001 г.

Финалът на „Танцови маршрути” тази година ще бъде поставен на 14-и ноември от 19:00ч. на Сцена Филиал с танцовия пърформанс BEHIND YOU. Солов танцов пърформанс за връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Пърформансът е по идея и хореография на Филип Миланов в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Информация за записване и билети на сайта на фестивала danceroutes.eu.

2024 © Варна е