Мобилно меню

Кастинг за Световния шампионат по сценични изкуства на F.I.P.A.S.S. ще се проведе за първи път в България

Таланти от различи възрастови групи, в различни категории, имат шанс да се класират за финала в Рим, вижте как да участвате
Кастинг за Световния шампионат по сценични изкуства на F.I.P.A.S.S. ще се проведе за първи път в България

Кастинг за Световния шампионат по сценични изкуства на F.I.P.A.S.S. (International Federation of Performers of the Scenic-Sporting Arts), се организира в България за пръв път
В средата на месец април авторитетно жури ще селектира талантите, които ще представят страната ни на финала в Италия, през месец септември. В журито влизат доказали се имена от българския културен живот, а председател и представител на международната федерация по сценични и спортни изкуства за страната ни е доц. Дарияна Куманова. 

"До момента имахме големи успехи на представителите от България", подчертава доц. Дарияна Куманова, визирайки Европейското първенство, организирано миналата година. "Може да се похвалим с призови места на Елис Бакалова, Антъни Пенков, Димитър Сивиков, Елмира Маринова-EL MA, Богомила Янева…Те станаха победители в различни категории и различни възрастови групи и автоматично се класираха за финалите тази година. Надявам се през април да открием в България и още много зашеметяващи и конкурентни таланти", допълва тя. 

Желаещите да се явят на кастинг в категориите: пеене, танци, актьорско майсторство, инструменталисти или пълен пърформанс (включва поне две дисциплини едновременно) вече може да пускат своите заявки на e-mail: coppabulgariaarts@gmail.com. Заявките трябва да включват описание на участника и видео или аудио с кратка демонстрация на възможностите му. Срокът е до 15 март 2024-та година, а кандидатстващите може да са в различни възрастови групи (6/11 години - 12/15 години - 16/18 години - над 18 години). 

Кастинги за Световния шампионат на F.I.P.A.S.S. се организират в 36 държави, сред които Аржентина, САЩ, Мексико, Бразилия, Италия, Северна Македония, Швеция, Гърция. По традиция освен от международното жури, в Рим участниците са наблюдавани и от световни продуценти, режисьори и сценаристи. Организаторите издават, че освен авторитетните купа и медали на F.I.P.A.S.S.  най-атрактивните таланти ще получат покана за мастър класове на световно известни артисти, стипендии за професионално обучение, както и конкретни оферти за работни ангажименти.

2024 © Варна е / на снимката: Дарияна Куманова с ELMA- една от българските участнички в европейския кръг, завоювала първо място в категория „пеене“

Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Събитието започва на 10 ноември, когато ще се проведат четири различни артистични събития
Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Фестивалът за съвременен танц “Танцови маршрути” се завръща през ноември във Варна с втора част на своята програма. Събитието започва на 10-и, когато ще се проведат четири различни артистични събития.

На 10 ноември от 10:00 ч., в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Уъркшопът ще се състои от задачи за импровизация, дискусия и работа в група и записване на финално видео, като всеки участник ще получи индивидуална обратна връзка от хореографа. Събитието е подходящо за участници с всякакъв предишен опит и танцов стил.

На 10 ноември от 17:30 ч., в NICOTEA - склад за култура,  ще се проведе лекцията на Елена Маринова - "Неограничените възможности на танцовото тяло // Laban research". Лекцията ще ни потопи в принципите на Labanotation (Movement Notation System). Гостите ще се  гмурнат в неограничените възможности за развитие на движенчески материал, провокирани от семпли избори, които твърде “логични”, остават неизследвани в нашите танцови тела. Лабанотацията е система за анализ и запис на човешкото движение. Тя е разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.

На 10 ноември от 19:00 ч., в Behemoth - creative hub & bar ще се проведе Silent Technicians -  имърсив моноспектакъл на режисьора и хореограф Коста Каракашян с участието на Емилия Тончева в колаборация със словенския поет Сергей Харламов. Създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“, който обединява писатели и танцови артисти, спектакълът трансформира стихотворение на Харламов в имърсив преживяване, което отвежда публиката на пътешествие из изоставените пространства на призрачен театър. По време на представлението зрителите се запознават отблизо с четири образа от тихото минало на театъра – техника, пияницата, актрисата и божеството.

На 10 ноември от  20:30 ч., на сцената на The Center със "Синдром на отсъстващия" - съвременна танцова миниатюра. “Синдром на отсъстващия” е танцова творба за избора, разглеждаща търсенето на вътрешния Бог, автентичността на човека. Творба за зависимостта във връзките. Момент, в който липсата на чуваемост се извежда на всеослушание. Автор на хореографията е Елена Маринова, а на сцената ще видим танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев  (Head Under Water Dance Company).

Програмата продължава на 13-и ноември от 19:00ч., където на новооткритата Сцена Филиал ще се изиграе танцовият спектакъл "Послания" на Varna Dance Theater с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Този спектакъл вече няколко пъти пълни залите в страната, а освен това има варненски корени. Спектакълът е изграден върху житейската философия и стиховете на известния варненски поет Никола Илиев (1946—2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружение на писателите – Варна от 1997 г. до 2001 г.

Финалът на „Танцови маршрути” тази година ще бъде поставен на 14-и ноември от 19:00ч. на Сцена Филиал с танцовия пърформанс BEHIND YOU. Солов танцов пърформанс за връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Пърформансът е по идея и хореография на Филип Миланов в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Информация за записване и билети на сайта на фестивала danceroutes.eu.

2024 © Варна е