Мобилно меню

Новият спектакъл на The Center представя танц в цветове

RGB e концептуален спектакъл, който обединява танц, визуални изкуства, светлинни картини и звукова среда във вдъхновяващо изживяване за публиката
Новият спектакъл на The Center представя танц в цветове

Училището за танци и модерна култура The Center ще представи пред варненска публика новия си танцов спектакъл – RGB. Събитието ще се проведе на 22-ри юни, събота, от 19:30 ч. в Зала 1 на Фестивален и конгресен център – Варна, а билетите вече са в продажба на касите.

RGB e концептуален спектакъл, който обединява танц, визуални изкуства, светлинни картини и звукова среда във вдъхновяващо изживяване за публиката. Наименованието “RGB” кореспондира с основните цветове на гамата; Червено (Red), Зелено (Green) и Синьо (Blue), което определя и основната идея на представлението.

“Тази година танцовият ни спектакъл e концептуално и технически различен. За първи път представяме работа с по-дълбока фабула, лице и смисъл.

В него участие ще вземат всички членове на The Center – от напредналите до начинаещите, които току що са се докоснали до магията на танца.

Амбицията ни е RGB да изследва психологията на въздействието на цветовете и асоциативното им превръщане в движение и форма.”  - споделя главният хореограф и създател на The Center Георги Енчев – Goosh

Спектакълът вече беше представен с успех във Велико Търново, Русе, София и Пловдив, а по традиция турнето ще завърши във Варна, от където са и корените на The Center.

Училището е създадено през 2002 г. и от тогава до днес, без прекъсване се занимава с най-модерните течения в танца и музиката и е разпознаваем участник в танцовите среди. Разполага със 17 квалифицирани преподаватели – хореографи. Средната възраст на танцуващите в залите е между 15 и 23 години, а танцуващите във всички градове са над 500.

В 22-годишната си история The Center има създадени над 30 танцови спектакъла и 4 театрални постановки. От 2017 г. училището има собствен отдел за видео продукции, профилиран в танцовата кинематография, в който се създават късометражни танцови филми, концептуални танцови видеоклипове и документални филми.

2024 © Варна е / снимки: The Center

С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

"Ритъмът на времето" ще е на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна
С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

Специалност "Хореография" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" ще отбележи своята 30-годишнина с концерт-спектакъл "Ритъмът на времето" на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център – Варна. Сцената ще се изпълни с енергията на младите хореографи, които ще представят най-ярките си творчески проекти и сценични постижения.

Събитието е кулминация на юбилейните чествания, започнали с два годишни концерта, включващи 24 хореографски произведения, създадени и реализирани от студентите.

"Работим в пълна симбиоза – преподаватели и студенти. Възпитаниците на специалността присъстват във всички значими културни събития на Варна и региона, а сцената е пространството, в което съхраняваме и развиваме българския танцов фолклор", подчертава доц. д-р Ивайло Иванов, директор "Художествено-творческа дейност" на университета.

Над 92% от завършилите специалността се реализират успешно – като танцьори, ръководители на състави, преподаватели и хореографи, допълва той. Академичният танцов театър, който е своеобразна творческа лаборатория, предоставя на студентите възможност да съчетават сценичната практика с обучението по режисура, композиция и педагогика на танца.

Концертът ще бъде открит с "Камчийски танци" по хореография на проф. Петър Ангелов, създател на специалността. Той е не само един от основателите на специалността през 1995 г., но и духовен вдъхновител за поколения възпитаници. В знак на признание за неговата 80-годишнина, както и за преподавателската му и творческа дейност, проф. Ангелов ще бъде отличен от ръководството на Варненския свободен университет.

Публиката ще има възможност да види 20 хореографски произведения, представени от студенти, възпитаници и преподаватели. Специални гости са танцьорите от Представителния ансамбъл на СУ за ХНИ "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". Програмата включва фолклорни танци и съвременни и концептуални постановки. Сред тях изпъкват дипломни работи като "Чумица" на Мила Диянова – вдъхновена от българската литература – и "Игри по Меденик" на Вяра Георгиева – танцова интерпретация, съчетаваща фолклорна образност с хумористични елементи.

"Открих призванието си в народните танци. Специалността ме откри още в ученическите ми години", споделя Мила Диянова. "Разбрах, че не мога без танца", допълва Иван Митов. За тях хореографията е не просто образование, а начин на живот и път към себеизразяване. И двамата подчертават вдъхновяващото присъствие на преподавателите и силата на колективната креативност.

Концертът "Ритъмът на времето" е празник на духа, приемствеността и живата връзка между традицията и съвременността. Юбилеят е белязан и от значими институционални признания – сред тях Награда "Варна 2025" в категория "Висше образование и хуманитарни науки", присъдена на екипа на специалност "Хореография" - проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов - за изключителен принос в образователната, научната и художествено-творческата дейност. 

Сред най-значимите отличия в историята на специалност "Хореография" се откроява и престижната награда "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци, присъдена на Академичния танцов театър на университета за цялостен принос и постижения по повод 25-годишнината му. Академичният танцов театър бе удостоен и с почетни плакети от Националното представителство на студентските съвети и Асоциацията за професионално и разширено обучение по хореография в Република България – свидетелство за вдъхновяващото му присъствие на сцената и приноса в обучението по специалността.

2025 © Варна е