Мобилно меню

Последен ден на фестивала Moving Body във Варна

Вижте какво предвижда програмата за 9 юли
Последен ден на фестивала Moving Body във Варна

За осми пореден път във Варна се провежда фестивалът Moving Body. Днес е последният му ден, в който организаторите са предвидили публиката да се потопи в преживяване във виртуалната реалност, да участва в разговори с режисьорите и да закрие фестивала с прожекции и парти. Прожекциите на късометражните танцови филми се провеждат от 21:30 ч. в Рубик Арт Център срещу Морска администрация.

Инициативата Moving Body започва като фестивал за съвременен танц, за да придобие днес по-широки измерения, в които артисти от цел свят изследват движението като проява на духа, креативността и проводник на послания.

„Как се движим? Какво ни кара да се движим? Към какво се движим? Как да се превърнем от индивидуално тяло в колективно, оформяйки бъдещето? Как се движим по време на катастрофа?“

Това са само чат от въпросите, които фестивалът си поставя задача да изследва, навлизайки отвъд чистия танц и стигайки до проекти, които се определят като движенчески изкуства.

В рамките на осмото издание на Moving Body от 7 до 9 юли са включени прожекции на международна селекция от късометражни филми за 2023 г., работилница за танц и кино с международни ментори; дискусии с местни и международни журналисти, режисьори, хореографи и други специални гости на фестивала, както и изпълнения на живо на най-новите произведения на Виолета Витанова и Станислав Генадиев, както и на Жана Пенчева в сътрудничество с варненския музикант Цветан Момчилов.

За трите фестивални вечери са предвидени общо 13 танцови филма, създадени от артисти от 9 нации, сред които САЩ, Франция, Великобритания, България и др. Темите изглеждат на пръв поглед много различни - от антикапиталистически утопии, вътрешни походи на човека за възстановяване след трагични лични събития, оптимистични истории за това, че "с хората се живее", през тотално себеотдаване и себезаличаване от любов. Това на практика са все пак сходни истории, които създават от индивидуално, някакво специфично колективно съзнание и тяло. Според организаторите, селекцията на фестивала Moving Body е любопитна, както за запалените любители на кинематографията, така и за зрителите на сценични и танцови изкуства.

2023 © Варна е

Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Събитието започва на 10 ноември, когато ще се проведат четири различни артистични събития
Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Фестивалът за съвременен танц “Танцови маршрути” се завръща през ноември във Варна с втора част на своята програма. Събитието започва на 10-и, когато ще се проведат четири различни артистични събития.

На 10 ноември от 10:00 ч., в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Уъркшопът ще се състои от задачи за импровизация, дискусия и работа в група и записване на финално видео, като всеки участник ще получи индивидуална обратна връзка от хореографа. Събитието е подходящо за участници с всякакъв предишен опит и танцов стил.

На 10 ноември от 17:30 ч., в NICOTEA - склад за култура,  ще се проведе лекцията на Елена Маринова - "Неограничените възможности на танцовото тяло // Laban research". Лекцията ще ни потопи в принципите на Labanotation (Movement Notation System). Гостите ще се  гмурнат в неограничените възможности за развитие на движенчески материал, провокирани от семпли избори, които твърде “логични”, остават неизследвани в нашите танцови тела. Лабанотацията е система за анализ и запис на човешкото движение. Тя е разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.

На 10 ноември от 19:00 ч., в Behemoth - creative hub & bar ще се проведе Silent Technicians -  имърсив моноспектакъл на режисьора и хореограф Коста Каракашян с участието на Емилия Тончева в колаборация със словенския поет Сергей Харламов. Създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“, който обединява писатели и танцови артисти, спектакълът трансформира стихотворение на Харламов в имърсив преживяване, което отвежда публиката на пътешествие из изоставените пространства на призрачен театър. По време на представлението зрителите се запознават отблизо с четири образа от тихото минало на театъра – техника, пияницата, актрисата и божеството.

На 10 ноември от  20:30 ч., на сцената на The Center със "Синдром на отсъстващия" - съвременна танцова миниатюра. “Синдром на отсъстващия” е танцова творба за избора, разглеждаща търсенето на вътрешния Бог, автентичността на човека. Творба за зависимостта във връзките. Момент, в който липсата на чуваемост се извежда на всеослушание. Автор на хореографията е Елена Маринова, а на сцената ще видим танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев  (Head Under Water Dance Company).

Програмата продължава на 13-и ноември от 19:00ч., където на новооткритата Сцена Филиал ще се изиграе танцовият спектакъл "Послания" на Varna Dance Theater с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Този спектакъл вече няколко пъти пълни залите в страната, а освен това има варненски корени. Спектакълът е изграден върху житейската философия и стиховете на известния варненски поет Никола Илиев (1946—2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружение на писателите – Варна от 1997 г. до 2001 г.

Финалът на „Танцови маршрути” тази година ще бъде поставен на 14-и ноември от 19:00ч. на Сцена Филиал с танцовия пърформанс BEHIND YOU. Солов танцов пърформанс за връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Пърформансът е по идея и хореография на Филип Миланов в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Информация за записване и билети на сайта на фестивала danceroutes.eu.

2024 © Варна е