Мобилно меню

Танцов спектакъл по стихове на варненски поет ще бъде представен на 26 февруари

Премиерата на проекта “Послания” на Варна Денс Театър ще е на сцената на ДТ “Стоян Бъчваров”
Танцов спектакъл по стихове на варненски поет ще бъде представен на 26 февруари
524

 

“Послания” е най-новият проект на танцовата компания Варна Денс Театър. Премиерата на спектакъла по стихове на варненския поет Никола Илиев ще е на 26 февруари - неделя, от 19 часа, на сцената на Драматичния театър “Стоян Бъчваров” в морската столица.

“Послания” е емоционален спектакъл, който с изразните средства на няколко изкуства - танц, поезия и музика, достига до зрителя, за да му разкаже за следата, която всеки човек оставя след себе си.

В представлението по стихове на Никола Илиев, участват танцови артисти с богат сценичен опит, изпълнявали ключови роли във водещи театри в страната.

Публиката на “Послания” ще се наслади на изпълненията на Зорница Петрова, Лукас де Конинг, Милен Петров, Мона Христова, Никол Недева, Николай Дойчев и Павел Кирчев. Режисурата е дело на Карина Илиева и Силвия Христова от Варна Денс Театър.

Ако решиш, че аз съм ти потребен

и в моята душа потърсиш храм

за твоята душа – да не изчезне –

открий ме с поглед. Да останеш там.

“Вариации II”, Никола Илиев

Всеки, който прояви желание да се наслади на “Посланията” на Варна Денс Театър, ще отвори очи за житейска философия, предадена от баща на деца, и ще почувства лековита нежност, подарена от поет на читатели и разказана на езика на танца. Как колективното и личното наследство са свързани, как изглеждат, дишат в свой ритъм и продължават пътищата, варненската публика ще разбере на 26 февруари, от 19:00 ч. на основна сцена на ДТ “Стоян Бъчваров”.

Билети може да се закупят на касата на Държавна опера – Варна, както и в epaygo.bg и офис мрежата на EasyPay. Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Варна Денс Театър е културна организация с фокус върху съвременния танц, основана през 2018 г. от Силвия Христова и Карина Илиева – две варненки с дълъг международен опит. Желанието и стремежът на танцовата компания е да запознае публиката във Варна със съвременното танцово изкуство, да обогати културния живот в града и да даде възможност за изява и развитие на талантливи български хореографи и артисти.

2023 © Варна е

Кои са балетните педагози на Варненската опера

Те са ядрото, благодарение на което Варненският балет жъне аплодисменти на три континента
Кои са балетните педагози на Варненската опера

В навечерието на Световния ден на балета 29 април 2024 г. Варненската опера отбелязва с благодарност балетните педагози, които развиват и надграждат постиженията в балетната трупа на оперния театър. Балетните педагози стоят зад всеки вълшебен танцов спектакъл и несъмнено те са ядрото, благодарение на което Варненският балет жъне аплодисменти на три континента.

Главният балетмайстор СЕРГЕЙ БОБРОВ от безкомпромисната школа на московския Болшой театър е творчески център и двигател на обновената балетна трупа на Варненската опера. Убеден е, че „Има големи и не толкова големи режисьори, затова има и големи и не толкова големи театри. Добър хореограф означава добър театър.“ Работата му като постановчик е подчинена на непрестанния му стремеж варненската трупа да става все по-успешна и все по-добра.

Хореографката СВЕТЛАНА ТОНШЕВА от Воронеж споделя ежедневието си с варненската трупа вече 8 години. Тя смята, че работата с млади артисти води до добър резултат „само ако равиваш способността си да мислиш конструктивно, да анализираш, да правиш изводи, да реализираш стратегия и безкрайно да работиш върху грешките си. Да излъжеш публиката е невъзможно – ако артистите са искрени и излизат на сцената с любов към зрителите в залата, успехът е гарантиран.“

НАТАЛИЯ МАТУС-МАРЧУК и съпругът ѝ АЛЕКСАНДЪР МАТУС-МАРЧУК от Москва работят с варненската трупа от близо 2 години, а преди това в продължение на 20 години са солисти в Руския академичен ансамбъл „Игор Моисеев“, където натрупват огромен опит. Наталия смята, че „е важна чистотата в танца, линията на кордебалета, но е особено важно артистите да разбират емоцията на това, което изпълняват. За нас като педагози е важно и да създадем у младите артисти доверие. Основните качества, за да станеш наистина добър балетист, са физически данни, трудолюбие и амбиция.“ За АЛЕКСАНДЪР МАТУС-МАРЧУК професията е потомствена. „Най-важното е да се репетира много, да се полага много труд. Балетът е тежък, в тази професия е нужна издръжливост. Трябва постоянно да мислиш какво и как танцуваш. Мислещият, разбиращият артист е добър артист“, казва той.

БАХИДЖАН СМАГУЛОВ от Казахстан, медалист от Международния балетен конкурс във Варна, е бил водещ балетен солист на Татарския и Казахския оперен театър. Любимият му балет е „Дон Кихот“, а танцът, който най-много харесва, е бялото адажио от „Лебедово езеро“. „Публиката по света приема много добре Балета на Варненската опера, защото спектаклите ни са на много високо ниво и винаги даваме максимума от себе си. Отличен кордебалет, добра актьорска игра, ярки, интересни солисти. По случай празника пожелавам на всички нас търпение, защото балетът е като раждането на дете – трябва да си търпелив, за да го гледаш как расте и се развива.“

НАТАЛИЯ БОБРОВА идва от Красноярск, за да стане балетна прима на Варненската опера. Като балетен педагог тя се старае да види във всеки артист индивидуалните му силни качества, за да подбере репертоар, който му подхожда. „Руската балетна школа акцентира върху емоциите, а западната школа е по-насочена към техниката. Не е интересно обаче да гледаш само техника, изпълнителят трябва да е артист. На публиката пожелавам, без значение какви спектакли посещава – балет, опера, театър – да обича изкуството, както го обичаме ние.“

МЕГАН РЕЙД, която е част от варненския балет от 5 години, първо като танцьор, а по-късно и като педагог, е родена в Лондон. За нея „сценичното присъствие е от особено значение, защото балетът разказва истории чрез танц“. Убедена е, че за варненската балетна трупа все повече ще се говори по цял свят, а предстоящата премиерна постановка на „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се нареди сред най-добрите заглавия на балетната компания.

2024 © Варна е / снимки: Държавна опера - Варна