Мобилно меню

Варненски балеринки обраха отличията от конкурс в София

Грациите на школа „Балет“ към ОДК - Варна заслужиха 11 награди и квоти за Europe Grand Dance Cup в Румъния
Варненски балеринки обраха отличията от конкурс в София

Солистките на школа „Балет“ към Общинския детски комплекс във Варна, завоюваха цели 11 отличия от провелия се в столицата конкурс Bulgaria Grand Dance Cup „Winter Magic“. Весела Манолова бе отличена със специална награда и първо място в раздел „Характерни танци“. Специалната награда й донесе и 50% отстъпка в таксата за участие на конкурса Europe Grand Dance Cup, който ще се проведе през април в Констанца, Румъния.

Първи места в разделите „Класически танци“ и „Характерни танци“ спечели Надежда Добрева. Елинор Кинчева и Весела Манолова бяха отличени с втори места в раздел „Класика“ при соловите изпълнения. Второ място двете балерини на Татяна Костова взеха и при дуетното си изпълнение в раздел „Характерни танци“. За балерините на ОДК имаше също и трети места в различните раздели, както и дипломи за четвърто място в раздел „Съвременни танци“.

„За всяка от наградите солистките на школата получиха плакети, а прекрасните им изпълнения им донесоха право на явяване в европейския конкурс в Румъния, който ще се проведе в Teatrul National de Opera and Balet “Oleg Danovski”, отбеляза Татяна Костова след завръщането си от столицата.

2024 © Варна е / снимки: ОДК - Варна

С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

"Ритъмът на времето" ще е на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна
С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

Специалност "Хореография" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" ще отбележи своята 30-годишнина с концерт-спектакъл "Ритъмът на времето" на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център – Варна. Сцената ще се изпълни с енергията на младите хореографи, които ще представят най-ярките си творчески проекти и сценични постижения.

Събитието е кулминация на юбилейните чествания, започнали с два годишни концерта, включващи 24 хореографски произведения, създадени и реализирани от студентите.

"Работим в пълна симбиоза – преподаватели и студенти. Възпитаниците на специалността присъстват във всички значими културни събития на Варна и региона, а сцената е пространството, в което съхраняваме и развиваме българския танцов фолклор", подчертава доц. д-р Ивайло Иванов, директор "Художествено-творческа дейност" на университета.

Над 92% от завършилите специалността се реализират успешно – като танцьори, ръководители на състави, преподаватели и хореографи, допълва той. Академичният танцов театър, който е своеобразна творческа лаборатория, предоставя на студентите възможност да съчетават сценичната практика с обучението по режисура, композиция и педагогика на танца.

Концертът ще бъде открит с "Камчийски танци" по хореография на проф. Петър Ангелов, създател на специалността. Той е не само един от основателите на специалността през 1995 г., но и духовен вдъхновител за поколения възпитаници. В знак на признание за неговата 80-годишнина, както и за преподавателската му и творческа дейност, проф. Ангелов ще бъде отличен от ръководството на Варненския свободен университет.

Публиката ще има възможност да види 20 хореографски произведения, представени от студенти, възпитаници и преподаватели. Специални гости са танцьорите от Представителния ансамбъл на СУ за ХНИ "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". Програмата включва фолклорни танци и съвременни и концептуални постановки. Сред тях изпъкват дипломни работи като "Чумица" на Мила Диянова – вдъхновена от българската литература – и "Игри по Меденик" на Вяра Георгиева – танцова интерпретация, съчетаваща фолклорна образност с хумористични елементи.

"Открих призванието си в народните танци. Специалността ме откри още в ученическите ми години", споделя Мила Диянова. "Разбрах, че не мога без танца", допълва Иван Митов. За тях хореографията е не просто образование, а начин на живот и път към себеизразяване. И двамата подчертават вдъхновяващото присъствие на преподавателите и силата на колективната креативност.

Концертът "Ритъмът на времето" е празник на духа, приемствеността и живата връзка между традицията и съвременността. Юбилеят е белязан и от значими институционални признания – сред тях Награда "Варна 2025" в категория "Висше образование и хуманитарни науки", присъдена на екипа на специалност "Хореография" - проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов - за изключителен принос в образователната, научната и художествено-творческата дейност. 

Сред най-значимите отличия в историята на специалност "Хореография" се откроява и престижната награда "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци, присъдена на Академичния танцов театър на университета за цялостен принос и постижения по повод 25-годишнината му. Академичният танцов театър бе удостоен и с почетни плакети от Националното представителство на студентските съвети и Асоциацията за професионално и разширено обучение по хореография в Република България – свидетелство за вдъхновяващото му присъствие на сцената и приноса в обучението по специалността.

2025 © Варна е