Мобилно меню

Във Варна представят нов прочит на балета "Ромео и Жулиета"

Премиерата ще е на 8 февруари от 19 часа на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров"
Във Варна представят нов прочит на балета "Ромео и Жулиета"
643

На 8 февруари ще е премиерата на танцовия прочит на Сабрина Боско за Държавна опера Варна на балета от Сергей Прокофиев "Ромео и Жулиета". Сценографската идея е на Сергей Бобров, художник на представлението е Ася Стоименова. Премиерата на спектакъла ще започне в 19 часа, на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров". В интервю за Виолета Тончева, Сабрина Боско споделя:

Във Варна за втори път поставям "Ромео и Жулиета", като следвайки сценографската идея на Сергей Бобров, влагам моите стъпки, моята хореография и моята представа за Ромео и Жулиета.

Сабрина Боско отбелязва, че постановките ѝ винаги се различават, най-малкото защото работи по тях с различни балетни трупи, но и има нещо основно, по което си приличат.

"Където и да се намирам, аз влагам, наред с опита, и цялата си душа. Според мен, най-същественото в хореографията е чувството". 

Сабрина Боско е завършила балетното си образование в Куба и Италия, след което танцува и поставя постановки в различни театри по целия свят.

"Моят хореографски стил се опира на класическата хореография, но използва и съвременни изразни средства. В моята хореография тялото се чувства свободно и артистът влага докрай своята чувствителност."

Сабрина Боско разкрива, че за нея е много приятно да работи с балетната трупа на Варненската опера.

Тук се почувствах сред приятели, още първия път, когато госпожа Димова ме покани да поставя "Либертанго". Сега правим "Ромео и Жулиета", а след това ще се подготвяме за лятната премиера на "Едит Пиаф". С удоволствие се връщам във Варна. 

В главните роли в балета "Ромео и Жулиета" ще влязат Мартина Префетто и Федерико Мелла. Двамата отбелязват, че интерпретацията на Сабрина Боско е различна и интересна. Мартина не крие вълнението си, че за първи път ще се превъплъти в образа на Жулиета във Варна.

Жулиета е мила и нежна, иска да обича и да бъде обичана. Харесвам я и съм щастлива, че имам възможността да се превъплътя в този красив персонаж.

Федерико Мелла има значителен опит в ролята на Ромео, която е играл на различни сцени в Италия. За него изпълнението във Варна няма да е дебютно, но той отбелязва, че харесва персонажа на Ромео, който е олицетворение на влюбения младеж, готов да се жертва за любимата.

Двамата танцьори разкриват, че за тях трудността в балета "Ромео и Жулиета" не е свързана със стъпките и движенията, а с пресъздаването на трепетите на любовта и страстта, на страха и всички останали чувства, с които е произведението е наситено.

2023 © Варна е

С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

"Ритъмът на времето" ще е на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна
С голям концерт-спектакъл празнуват 30 години "Хореография" във ВСУ

Специалност "Хореография" на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" ще отбележи своята 30-годишнина с концерт-спектакъл "Ритъмът на времето" на 19 юни от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център – Варна. Сцената ще се изпълни с енергията на младите хореографи, които ще представят най-ярките си творчески проекти и сценични постижения.

Събитието е кулминация на юбилейните чествания, започнали с два годишни концерта, включващи 24 хореографски произведения, създадени и реализирани от студентите.

"Работим в пълна симбиоза – преподаватели и студенти. Възпитаниците на специалността присъстват във всички значими културни събития на Варна и региона, а сцената е пространството, в което съхраняваме и развиваме българския танцов фолклор", подчертава доц. д-р Ивайло Иванов, директор "Художествено-творческа дейност" на университета.

Над 92% от завършилите специалността се реализират успешно – като танцьори, ръководители на състави, преподаватели и хореографи, допълва той. Академичният танцов театър, който е своеобразна творческа лаборатория, предоставя на студентите възможност да съчетават сценичната практика с обучението по режисура, композиция и педагогика на танца.

Концертът ще бъде открит с "Камчийски танци" по хореография на проф. Петър Ангелов, създател на специалността. Той е не само един от основателите на специалността през 1995 г., но и духовен вдъхновител за поколения възпитаници. В знак на признание за неговата 80-годишнина, както и за преподавателската му и творческа дейност, проф. Ангелов ще бъде отличен от ръководството на Варненския свободен университет.

Публиката ще има възможност да види 20 хореографски произведения, представени от студенти, възпитаници и преподаватели. Специални гости са танцьорите от Представителния ансамбъл на СУ за ХНИ "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". Програмата включва фолклорни танци и съвременни и концептуални постановки. Сред тях изпъкват дипломни работи като "Чумица" на Мила Диянова – вдъхновена от българската литература – и "Игри по Меденик" на Вяра Георгиева – танцова интерпретация, съчетаваща фолклорна образност с хумористични елементи.

"Открих призванието си в народните танци. Специалността ме откри още в ученическите ми години", споделя Мила Диянова. "Разбрах, че не мога без танца", допълва Иван Митов. За тях хореографията е не просто образование, а начин на живот и път към себеизразяване. И двамата подчертават вдъхновяващото присъствие на преподавателите и силата на колективната креативност.

Концертът "Ритъмът на времето" е празник на духа, приемствеността и живата връзка между традицията и съвременността. Юбилеят е белязан и от значими институционални признания – сред тях Награда "Варна 2025" в категория "Висше образование и хуманитарни науки", присъдена на екипа на специалност "Хореография" - проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов - за изключителен принос в образователната, научната и художествено-творческата дейност. 

Сред най-значимите отличия в историята на специалност "Хореография" се откроява и престижната награда "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци, присъдена на Академичния танцов театър на университета за цялостен принос и постижения по повод 25-годишнината му. Академичният танцов театър бе удостоен и с почетни плакети от Националното представителство на студентските съвети и Асоциацията за професионално и разширено обучение по хореография в Република България – свидетелство за вдъхновяващото му присъствие на сцената и приноса в обучението по специалността.

2025 © Варна е