Мобилно меню

139 години от Съединението отбелязаха във Варна

Част от празничната програма бе и традиционната историческа възстановка на събитията от 1885 година
139 години от Съединението отбелязаха във Варна

Варна празнува 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Събитието бе отбелязано с празнична програма в морската столица.

Честването започна с военен ритуал и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на княз Александър I Батенберг на пл. "Независимост". Последва традиционното празнично шествие по бул. "Мария Луиза", до паметника на загиналите в Сръбско-българската война, където варненски и великопреславски митрополит Йоан отслужи заупокойна молитва за отдалите живота си за Родината българи. Честването на Съединението продължи с церемония по поднасяне на венци и цветя с военен ритуал на паметника на загиналите в Сръбско-българската война.

Като част от празничната програма от 11 часа на сцена "Раковина" в Морската градина започна и XVIII Областен празник на фолклорното изкуство "Песни на брега", с участието на любителски състави и изпълнители от общините на Варненска област. Организатор е народно читалище "Македония - 2005".

Традиционната за празника историческа възстановка на събитията от 1885 година се проведе на пл. "Независимост" в центъра на града.  И тази година актьори пресъздадоха момента, в който княз Батенберг обявява от Варна за първи път Съединението на Княжество България и Източна Румелия. След края на историческата възстановка кметът Благомир Коцев се включи в гражданското шествие за празника, което премина по пешеходната част на бул. "Княз Борис I" и завърши с българско хоро на входа на Морската градина.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Представят исторически албум "Варна в Голямата война"

Събитието ще е на 22 ноември в Музея за нова история на Варна
Представят исторически албум "Варна в Голямата война"

Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен на 22 ноември от 17.30 ч. в Музея за нова история на Варна. Събитието ще се проведе при вход свободен за всички желаещи да присъстват.

Автори на "Варна в Голямата война" са Симеон Кулиш - историк, учител по история и цивилизации, научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна и Траян Димитров - историк, завеждащ отдел "Нова история" в РИМ-Варна, член на Тракийския научен институт.

В албума е поместен богат снимков материал, любопитни и малко известни факти за Варна по времето на Първата световна война, героизма на Осми приморски полк, какво е да си кмет по време на световен конфликт, какво е да си дарител и др. интересни аспекти от родната ни история.

2024 © Варна е