Мобилно меню

139 години от Съединението отбелязаха във Варна

Част от празничната програма бе и традиционната историческа възстановка на събитията от 1885 година
139 години от Съединението отбелязаха във Варна

Варна празнува 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Събитието бе отбелязано с празнична програма в морската столица.

Честването започна с военен ритуал и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на княз Александър I Батенберг на пл. "Независимост". Последва традиционното празнично шествие по бул. "Мария Луиза", до паметника на загиналите в Сръбско-българската война, където варненски и великопреславски митрополит Йоан отслужи заупокойна молитва за отдалите живота си за Родината българи. Честването на Съединението продължи с церемония по поднасяне на венци и цветя с военен ритуал на паметника на загиналите в Сръбско-българската война.

Като част от празничната програма от 11 часа на сцена "Раковина" в Морската градина започна и XVIII Областен празник на фолклорното изкуство "Песни на брега", с участието на любителски състави и изпълнители от общините на Варненска област. Организатор е народно читалище "Македония - 2005".

Традиционната за празника историческа възстановка на събитията от 1885 година се проведе на пл. "Независимост" в центъра на града.  И тази година актьори пресъздадоха момента, в който княз Батенберг обявява от Варна за първи път Съединението на Княжество България и Източна Румелия. След края на историческата възстановка кметът Благомир Коцев се включи в гражданското шествие за празника, което премина по пешеходната част на бул. "Княз Борис I" и завърши с българско хоро на входа на Морската градина.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

Честванията в морската столица приключват с тържествена заря-проверка по повод националния празник, на площад "Антон Новак"
Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

С поредица от празнични прояви във Варна отбелязаха 147 години от Освобождението на България. Честванията на 3 март в морската столица започна на площад "Св. Св. Кирил и Методий", където тържествено бяха издигнати националното знаме, флагът на Европейския съюз и флагът на Община Варна под съпровода на духовия оркестър на ВМС. След церемонията, представителните части на Варненския гарнизон преминаха в тържествен марш.

От Катедралния храм тръгна празнично шествие. Кметът Благомир Коцев положи цветя на паметника на варненските опълченци Георги Сивков и Стефан Иванов, сражавали се за свободата на България в Руско-турската освободителна война.

Венци и цветя в знак на признателност бяха положени на мемориалните паметници на воините-освободители в Морската градина от името на Областна администрация – Варна, Общински съвет – Варна,  Военноморски сили, Варненска и Великопреславска митрополия, Община Варна, Министерство на отбраната, Министерство на труда и социалната политика, ОД на МВР, районните администрации, парламентарно представени партии, общински съветници, неправителствени организации и граждани.

Празничната програма във Варна продължи във Фестивалния и конгресен център, където при вход свободен се проведе празничен концерт-спектакъл "Трети март – дух и памет".  В програмата се включиха Академичният танцов театър при Варненски свободен университет "Черноризец Храбър", представителните ансамбли, гайдарският оркестър и хорът при Средно училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". 

С тържествена заря-проверка на площад "Антон Новак" в Морската градина завършва честването на националния празник във Варна. 

2025 © Варна е