Мобилно меню

150-ата годишнина от избухването на Априлското въстание отбелязват във Варна

На 20 април ще се състои поклонение пред паметника на Георги Бенковски в Алеята на Възраждането в Морската градина, тематична изложба е подредена в Музея на Възраждането и може да бъде посетена до 2 юни
150-ата годишнина от избухването на Априлското въстание отбелязват във Варна

С общоградско поклонение пред паметника на Георги Бенковски в Алеята на Възраждането в Морската градина на 20 април във Варна ще бъде отбелязана 150-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. Събитието ще започне в 10 часа и ще бъде съпроводено с тържествена церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал. Организатори на инициативата са Община Варна, Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска света митрополия.

В навечерието на годишнината – на 18 април 2026 г., в Музея на Възраждането ( ул. "Д-р Л. Заменхоф" 21) беше открита изложбата "Априлското въстание в българската филателия", която се реализира с изключителната подкрепа на Варненското филателно дружество "Одесос". Експозицията представя богатството от оригинални марки, пощенски карти и пликове, посветени на героизма от 1876 г. 

Сред акцентите е първата серия български марки, посветена на Априлското въстание – "Черешовото топче" в две стойности, издадена през 1901 г. за 25-годишния юбилей. През следващите години са издадени още серии марки, които припомнят за подвига на въстаниците и за някои от основните действащи лица: Иван Боримечката, Хвърковатата чета на Бенковски, Апостолите, Райна Княгиня, Христо Ботев. 

Особено внимание заслужава серията на Националната художествена академия от 1976 г., която пренася върху марки шедьоври на българското изобразително изкуство, дело на изтъкнати художници като Дечко Узунов, Златьо Бояджиев, Светлин Русев. В изложбата са включени също оригинали и копия на първодневни пликове и пощенски карти, показващи ключови места и събития от борбите на българския народ за националното му освобождение през последната четвърт на 19 в. 

Изложбата може да бъде посетена до 2 юни 2026 година.

2026 © Варна е / снимка: архив Пресцентър Община Варна

Варненци се преклониха пред подвига на Ботев

С тържествена церемония бяха отбелязани 150 години гибелта на великия български поет и революционер, венци и цветя бяха поднесени на паметника на героя в Морската градина
Варненци се преклониха пред подвига на Ботев

С общоградско поклонение във Варна отбелязаха 150 години от подвига и гибелта на великия български поет и революционер Христо Ботев. Церемонията се проведе пред паметника на националния герой в Алеята на Възраждането в Морската градина в присъствието на представители на държавната и местната власт, обществени организации, ученици, студенти и граждани.

В знак на признателност към делото на своя патрон цветя положиха и децата от ДГ №8 "Христо Ботев" и представители на Народно читалище "Христо Ботев", както и представители на студентските съвети на Икономическия университет – Варна и Медицинския университет "Проф. д-р Параскев Стоянов".

В памет на Христо Ботев и на всички български герои, отдали живота си за свободата на отечеството, беше отслужена заупокойна молитва от свещеници на Варненската и Великопреславска света митрополия.

В края на церемонията почетният караул на Военноморските сили премина в тържествен марш.

По време на поклонението беше подчертано, че и днес Ботев остава ярък нравствен ориентир за българското общество. Неговият живот и саможертва ни напомнят за силата на принципите, за смелостта да отстояваш истината и за непримиримостта към неправдата. 

"Днес, 150 години след гибелта на Христо Ботев, ние не просто отбелязваме годишнина. Ние подновяваме една клетва – клетвата да помним, да пазим историческата истина, да възпитаваме младите хора в уважение към героите и да не допускаме имената на великите българи да се превръщат в празни думи. Защото народът, който пази своите герои, пази и собственото си достойнство", беше казано още по време на церемонията.

В памет на Христо Ботев и на всички загинали за свободата на България, точно в 12:00 ч. в цялата страна прозвуча вой на сирени.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС