Мобилно меню

150 години от гибелта на Апостола на Свободата почетоха ученици от Североизточна България на събитие във Варна

Специален гост на форума беше вицепрезидентът Илияна Йотова
150 години от гибелта на Апостола на Свободата почетоха ученици от Североизточна България на събитие във Варна

Ученици от клубовете "Млади възрожденци" от Североизточна България почетоха 150 години от гибелта на Апостола на Свободата Васил Левски. Организатор на събитието, което се проведе в Първа езикова гимназия във Варна, бе Общобългарският комитет „Васил Левски“. На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на Варна Иван Портних, директорът на Първа ЕГ Ангел Митев, председателят на Общобългарският комитет „Васил Левски“ Васил Василев, председателят на комитет „Васил Левски за Варна“ Станка Димитрова, началникът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, преподаватели по история и ученици.

„Поздравявам всички ученици, за които делото на Апостола е вдъхновяващо. Днес повече от всякога имаме нужда от обединение и няма нищо по-добро това да бъде около паметта за Апостола. Вярвам, че тази среща е добра платформа за дискусия за ролята на националните ни герои в опазването на културно-историческата памет," каза пред присъстващите кметът Иван Портних.

Илияна Йотова, която е патрон на инициативите на клубовете, част от Общобългарския комитет „Васил Левски“, поднесе специално приветствие към всички присъстващи.

„Благодаря ви, че учите децата на истинска любов към България, а не на кресливо патриотарство. Вие не само посявате семената на познанието, а възпитавате малки хора, които утре като големи ще развиват България. Възпитавате у тях самочувствието, че са българи, наследници на голяма и славна култура, на един народ, заченат от писменост, книжовност и духовност, че имат държава, създала и разпространила славянската цивилизация“, обърна се вицепрезидентът към преподавателите. Тя изтъкна колко трудна е мисията им в днешния глобален свят без граници.

„За да бъде успешен, човек трябва да знае корените си, своята идентичност и да се гордее с нея“, посочи Йотова.

Вицепрезидентът поздрави председателя на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев за всеотдайността и родолюбивата дейност. „За съжаление, малко управници знаят колко много правите за нашите деца. Дейността ви се нуждае от подкрепата на държавата“, заяви Илияна Йотова.

„Трябват ни просветени и грамотни управници, за които българското образование е най-важно“, подчерта вицепрезидентът.

Към учениците Йотова се обърна с думите:

"Гордейте се, че сте българи. Помнете величавата личност Левски, отдавна надскочил времето си. Идеите му за свобода, равенство, независим и равен с европейските народи български народ, са актуални повече от всякога. Ако го четем по-често, но не по задължение, и го разбираме, днес ще вземаме правилните решения. Запомнете завета му – каквото и да правиш, да се обещаеш на отечеството".

По-рано вицепрезидентът разговаря с ръководителите на клубовете „Млади възрожденци“ от Североизточна България. В разговора бяха обсъдени пропуските в учебниците по история, както и опитите за пренаписването на българската история.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна, Пресцентър президентство

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е