Мобилно меню

Бюст-паметник на генерал Колев откриха във Варна

Поводът е 160-ата годишнина от рождението на пълководеца
Бюст-паметник на генерал Колев откриха във Варна
735

Бюст-паметник на пълководеца генерал Иван Колев, по повод 160 години от рождението му, бе открит във Варна от кмета Иван Портних и Артак Казарян, председател на сдружение "Български родолюбци", което е инициатор на събитието. Средствата са осигурени от Община Варна.

Паметникът се намира в градинката на кръстовището между бул. "Цар Освободител" и улицата, която носи името на героя. Автор на творбата е Живко Дончев - носител на наградата "Варна" за тази година. На постамента е издълбан куплет от стихотворението на Иван Вазов „Добруджанската конница“, което възхвалява подвига на мъжете от българската кавалерия.

Не конница — лава

в димящи талази,

в прах, гръмот и слава

летящи витязи!

След официалното откриване паметникът бе осветен от свещеници от Варненската и Великопреславска митрополия. На събитието присъстваха областният управител Андрияна Андреева, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, представители на много организации и граждани. Зам.-председателят на "Български родолюбци" Валентин Иванов обясни, че каузата за паметника е била подкрепена от 10 неправителствени организации. Той припомни, че благодарение на генерал Колев по време на Първата световна война са спрени руските и румънски войски и тяхното настъпление към Варна и Бургас. Освен това, на днешния ден трябва да празнува цяла България, тъй като на тази дата преди 83 години Южна Добруджа се връща в пределите на страната ни, каза още Иванов.

Церемонията за откриването на паметника беше организирана от Община Варна, Военноморските сили на България и Варненската и Великопреславска Света митрополия.

2023 © Варна е / снимки: Яков Шустов

Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

Събитието ще е на 8 ноември, ще бъдат поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди
Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. "Владислав Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди и ще продължат с отслужване на панихида от свещенослужителите при храм „Св. Димитър“ в памет на загиналите воини.

Веднага след ритуала, от 12:30 часа, ще бъде открита изложбата "Варна. Последната битка". Тя разказва за организирането и реализирането на последните кръстоносни походи на Балканите (1443 – 1444) като опит за противопоставяне на османската инвазия. За първи път пред варненската публика в изложбата ще бъде представен първият исторически трактат, посветен на България „За древността на бащината земя и за българските дела“ на Петър Богдан Бакшев. Написан, за да привлече вниманието на западното християнство към съдбата на българите, трудът е още една стъпка в помощ на дипломатическата мисия на чипровския революционер, книжовник и духовник, целяща осъществяването на нова европейска военна коалиция срещу Османската империя.

В експозицията са представени още средновековно въоръжение и снаряжение, монети, накити и предмети от бита, сред които халкинчата ризница, шлем, алебарда, железни бойни ядра, монети, голям двузъб ключ и др., които илюстрират времето на последните кръстоносни походи на Балканите.  

Изложбата "Варна. Последната битка" е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра, Регионален исторически музей – Шумен, и може да бъде разгледана до края на януари 2025 година.

2024 © Варна е