Мобилно меню

Ценни вещи на революционера Ташко Костов излагат в Музея за нова история на Варна 

В експозицията е включена сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и автентичен негов портрет, дарени от наследници
Ценни вещи на революционера Ташко Костов излагат в Музея за нова история на Варна 

Музеят за нова история на Варна ще представи в специална експозиция ценни вещи на революционера Ташко Костов. Изложбата ще бъде официално открита в 10 часа на 16 януари. Експозицията е осъществена благодарение на дарение, направено от наследниците на революционера в началото на 2025 година. Близките на Ташко Костов са предоставили за историческата експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и автентичен негов портрет, информираха от ръководството на музея. По време на официалното откриване на изложбата, любителите на българската история ще имат възможност да се срещнат и лично с дарителите на музейните експонати. 

Ташко Костов Христов, наричан Салашки, Шерифов или Шерифски е български революционер от Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Роден е през 1874 г. в село Върбени или Горно Върбени, Леринско, Егейска Македония (т.е. южна, българска Македония). Присъединява се към ВМОРО и действа като четник при войводата Пандил Шишков, който е и български офицер, член на Битолския окръжен революционен комитет на ВМОРО. През 1912-1913г. по време на Балканската и Междусъюзническата война Ташко Салашки е доброволец в Македоно-одринското опълчение на Българската армия. 

Служи в партизанска рота на войводата Никола Лефтеров и в 4-та рота на 10-а Прилепска дружина на Опълчението. Участва и в Първата световна война в Българската армия като действа в Македония и Албания. През 1916 г. заедно с албанския предводител Юсейн бей е ръководител на българо-албански четнически отряд от 460 души доброволци, действащи като разузнавачи и охрана на десния фланг на Българската армия в Албания. През 1917 г. Ташко Салашки е командир на "летящ" партизански разузнавателен отряд в помощ на Планинската българска дивизия. Българското главно командване оценява високо заслугите му по време на войните за национално обединение на България. 

Ташко Салашки е награден с български военен орден "За храброст“ IV степен.

Революционерът умира във Варна през 1975 г., а днес неговата паметна плоча е поставена на сградата на Македонския дом във Варна.

2025 © Варна е

Вход свободен във Военноморския музей на 6 май

В празничния ден за първи път пред публика ще бъде представена най-новата временна фотоизложба „Българското Черноморие – паралели във времето“
Вход свободен във Военноморския музей на 6 май

С вход свободен от 10 до 17:30 ч. и нова изложба Военноморският музей във Варна, който е филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия

В празничния ден за първи път пред публиката ще бъде представена най-новата временна фотоизложба "Българското Черноморие – паралели във времето". Тя включва фотографии на най-големите черноморски градове, крайбрежни селища, местности и емблематични фарове. Кадрите разкриват промените, настъпили във времето, и представляват своеобразен паралел между знаковите места така, както са изглеждали през първата половина на ХХ век и днес. 

Сред тях гостите ще имат възможност да разпознаят руините на нос Калиакра, бреговете на Каварна и нос Чиракман, Балчик, Евксиноград, местност Карантината, бреговете на с. Бяла, Несебър, Созопол, Поморие, о. Св. Анастасия, Приморско, Царево, Ахтопол и др. Фотографиите са предоставени от фонда на Музея и лични архиви.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна