Мобилно меню

Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина
Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

Осмият античен фестивал "Марцианопол – животът в Древния град" ще възкреси и тази година в Девня живота в един от най-важните римски градове на Балканите.

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина.

Както и при предишните издания на проявата,

входът за фестивала е свободен!

"Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята – Римски игри (Ludi Romani). Тази есен гостите на нашия фестивал ще се докоснат до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността", подчерта кметът на общината Свилен Шитов.

От 10 до 18 часа тази събота зрителите ще станат свидетели на гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда, с участието на българските сдружения Via Preatoria (София), "Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), "Мадарски конник" (Обзор), "Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия).

На фестивала ще бъдат представени античната музика на музикална формация "Фрея", както и старинни занаяти, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката ще може да разглежда лагерите на участниците, а който желае - сам да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище.

ПРОГРАМА на ФЕСТИВАЛА

  • 10:00 – Официално откриване;
  • 10:30 – Представяне на траки и скити - ритуали и конни демонстрации;
  • 12:00 – Легионерски лагер – представяне на воинските традиции и бита на легионерите (Поселение около лагера – търговски пазар и кръчма – нрави и обичаи; Керамична работилница – презентация на керамиката през вековете);
  • 13:00 – Кулинарна презентация и дегустация на храни, характерни за периода на Римската империя, презентация на вино и подправки;
  • 15:00 – Римски гладиаторски игри;
  • 16:00 – Военни ритуали, бойни практики и военни сблъсъци;
  • 17:00 – Представяне на античната музика от музикална формация "Фрея";
  • 18:00 – Закриване на фестивала.
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня

150-ата годишнина от рождението на арх. Дабко Дабков честват във Варна

Беседа и изложба са планирани за 21 януари
150-ата годишнина от рождението на арх. Дабко Дабков честват във Варна

150-ата годишнина от рождението на големия архитект Дабко Дабков ще бъде отбелязана във Варна по инициатива на Общината. За 21 януари (вторник) е планирана беседа на тема "Човекът-архитект Дабко Дабков", представена от Християн Облаков – автор и водещ на предаването "Архитектурата на Стара Варна", както и на две книги, посветени на архитекта.  Събитието ще се проведе от 16:00 часа в зала "Пленарна" на Община Варна. По време на беседата Облаков ще покаже снимки от личния архив на архитекта и ще разкаже истории и случки от живота му.  

Годишнината ще бъде отбелязана и с изложба с творби на ученици от СУХНИ "Константин Преславски", създадени по време на пленер-конкурс "Архитектурното наследство на Таляна" - организиран с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" към Община Варна. 

Дабко Дабков е родом от Трявна, но семейството му се премества във Варна, когато е още малък. Архитектът е автор на някои от най-забележителните сгради във Варна - Аквариума в Морската градина, хотел "Лондон" (понастоящем хотел "Мусала"), щабът на Военноморските сили (съвместен проект с арх. Стефан Венедикт Попов) и много други.

2025 © Варна е