Мобилно меню

Фестивал в Девня възкреси живота в Древния Рим

В събитието участваха групи за исторически възстановки от България и Румъния
Фестивал в Девня възкреси живота в Древния Рим

Седмото издание на фестивала "Марцианопол - животът в Древния град" се проведе в амфитеатъра на Девня и събра групи за исторически възстановки от България и Румъния. Проявата беше открита от кмета Свилен Шитов. 

"Девня е скромен, но достоен наследник на Марцианопол и този фестивал е уважението и почитта, които даваме всяка година на хората, превърнали това място в истински притегателен център за цялата околност. Ние сме се събрали обаче не просто да покажем живота преди две хилядолетия, тук сме, за да научим нещо ново, да почувстваме вълнението на арената, да се възхитим на хубавата музика. Ако през останалата част от годината сме лекари, моряци, шофьори или хлебари, днес всички сме римляни."

За поредна година хиляди зрители се потопиха в магията на битките на римските легиони, притаиха дъх по време на гладиаторски дуели и екстремната езда на участниците във фестивала, възхитиха се на уменията на майсторите на древни занаяти, насладиха се на музиката на дуо KsANa и звука на античните инструменти, представени от дует "Фрея".

В духа на Древния Рим, фестивалът в Девня осигури на зрителите хляб и зрелища. Наред с атрактивната програма, гостите имаха възможност да се включат в състезанието по скоростно надяждане "Римски чревоугодник", а победителят в него си тръгна с награда от 100 лв.

Специален гост на фестивала тази година беше група "Хоризонт", която зарадва с изпълненията си гостите на проявата. След рок концерта, зрителите се насладиха и на огненото шоу на клуб "Дивинитас".

2023 © Варна е / снимки: Община Девня

Три юбилея чества Съюзът на журналистите във Варна

Празничните събития ще бъдат отбелязани с "Вестник на вестниците", изложби и награди
Три юбилея чества Съюзът на журналистите във Варна

На 9 и 10 май 2024 г. Съюзът на българските журналисти – Дружество Варна ще отбележи със специални събития три празнични повода:

  • 100 години Варненска журналистическа организация;
  • 100 години „Варненски вестник на вестниците“;
  • 180 години български периодичен печат.

Юбилейната програма започва на 9 май от 16 часа със засаждане на дървесни видове и декоративни храсти в парка на Международния дом на журналистите, съвместно с Държавно горско стопанство. На 10 май от 10 часа в Регионална библиотека „Пенчо Р.Славейков“ ще бъде открита изложба „100 години Варненска журналистическа организация“, подготвена в партньорство с Държавния архив. Половин час след това, в 10.30 часа, при Слънчевия часовник на входа на Морската градина ще бъде открита още една изложба, под наслов „180 години български периодичен печат“.

Тържественото връчване на журналистическите награди - „Златният тризъбец“, награда на варненската журналистическа организация, бронзова статуетка, дело на скулптора Пламен Братанов и „Златно перо“, награда на Съюза на българските журналисти предстои в Арт салона на Радио Варна от 11 часа. Тогава ще бъде представен и юбилейният брой на „Варненски вестник на вестниците“ 2024.

Преди 100 години журналисти от всички печатни медии във Варна се обединяват, за да издадат за 24 май първия варненски „Вестник на вестниците“, посветен тематично на българската култура. Традицията възобновява за пореден път журналистически екип с главен редактор Георги Калагларски, председател на СБЖ Варна – Дружество печатни медии. На събитието ще присъстват председателят на СБЖ Снежана Тодорова, гости от Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“, кметът на Варна Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, журналисти и представители на културната общественост във Варна.

2024 © Варна е