Мобилно меню

Фестивал в Девня възкреси живота в Древния Рим

В събитието участваха групи за исторически възстановки от България и Румъния
Фестивал в Девня възкреси живота в Древния Рим

Седмото издание на фестивала "Марцианопол - животът в Древния град" се проведе в амфитеатъра на Девня и събра групи за исторически възстановки от България и Румъния. Проявата беше открита от кмета Свилен Шитов. 

"Девня е скромен, но достоен наследник на Марцианопол и този фестивал е уважението и почитта, които даваме всяка година на хората, превърнали това място в истински притегателен център за цялата околност. Ние сме се събрали обаче не просто да покажем живота преди две хилядолетия, тук сме, за да научим нещо ново, да почувстваме вълнението на арената, да се възхитим на хубавата музика. Ако през останалата част от годината сме лекари, моряци, шофьори или хлебари, днес всички сме римляни."

За поредна година хиляди зрители се потопиха в магията на битките на римските легиони, притаиха дъх по време на гладиаторски дуели и екстремната езда на участниците във фестивала, възхитиха се на уменията на майсторите на древни занаяти, насладиха се на музиката на дуо KsANa и звука на античните инструменти, представени от дует "Фрея".

В духа на Древния Рим, фестивалът в Девня осигури на зрителите хляб и зрелища. Наред с атрактивната програма, гостите имаха възможност да се включат в състезанието по скоростно надяждане "Римски чревоугодник", а победителят в него си тръгна с награда от 100 лв.

Специален гост на фестивала тази година беше група "Хоризонт", която зарадва с изпълненията си гостите на проявата. След рок концерта, зрителите се насладиха и на огненото шоу на клуб "Дивинитас".

2023 © Варна е / снимки: Община Девня

Представят исторически албум "Варна в Голямата война"

Събитието ще е на 22 ноември в Музея за нова история на Варна
Представят исторически албум "Варна в Голямата война"

Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен на 22 ноември от 17.30 ч. в Музея за нова история на Варна. Събитието ще се проведе при вход свободен за всички желаещи да присъстват.

Автори на "Варна в Голямата война" са Симеон Кулиш - историк, учител по история и цивилизации, научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна и Траян Димитров - историк, завеждащ отдел "Нова история" в РИМ-Варна, член на Тракийския научен институт.

В албума е поместен богат снимков материал, любопитни и малко известни факти за Варна по времето на Първата световна война, героизма на Осми приморски полк, какво е да си кмет по време на световен конфликт, какво е да си дарител и др. интересни аспекти от родната ни история.

2024 © Варна е