Мобилно меню

Изложба по повод Съединението и Независимостта открива Регионалната библиотека във Варна

Експозицията "Празничен разказ" проследява знакови събития от изграждането на българската държавност
Изложба по повод Съединението и Независимостта открива Регионалната библиотека във Варна

Варненската Регионална библиотека "Пенчо Славейков" отбелязва с експозиция озаглавена "Празничен разказ" две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и обявяването на Независимостта на България (22 септември).

Изложбата ще бъде открита на 4 септември от 11 часа. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност.

Експозицията включва архивни материали, фотографии и книги от фондовете на Варненската библиотека и кратък визуален разказ. Тя ще бъде представена в Изложбеното фоайе на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" до 24 септември 2024 година.

2024 © Варна е

Ценни вещи на революционера Ташко Костов излагат в Музея за нова история на Варна 

В експозицията е включена сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и автентичен негов портрет, дарени от наследници
Ценни вещи на революционера Ташко Костов излагат в Музея за нова история на Варна 

Музеят за нова история на Варна ще представи в специална експозиция ценни вещи на революционера Ташко Костов. Изложбата ще бъде официално открита в 10 часа на 16 януари. Експозицията е осъществена благодарение на дарение, направено от наследниците на революционера в началото на 2025 година. Близките на Ташко Костов са предоставили за историческата експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и автентичен негов портрет, информираха от ръководството на музея. По време на официалното откриване на изложбата, любителите на българската история ще имат възможност да се срещнат и лично с дарителите на музейните експонати. 

Ташко Костов Христов, наричан Салашки, Шерифов или Шерифски е български революционер от Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Роден е през 1874 г. в село Върбени или Горно Върбени, Леринско, Егейска Македония (т.е. южна, българска Македония). Присъединява се към ВМОРО и действа като четник при войводата Пандил Шишков, който е и български офицер, член на Битолския окръжен революционен комитет на ВМОРО. През 1912-1913г. по време на Балканската и Междусъюзническата война Ташко Салашки е доброволец в Македоно-одринското опълчение на Българската армия. 

Служи в партизанска рота на войводата Никола Лефтеров и в 4-та рота на 10-а Прилепска дружина на Опълчението. Участва и в Първата световна война в Българската армия като действа в Македония и Албания. През 1916 г. заедно с албанския предводител Юсейн бей е ръководител на българо-албански четнически отряд от 460 души доброволци, действащи като разузнавачи и охрана на десния фланг на Българската армия в Албания. През 1917 г. Ташко Салашки е командир на "летящ" партизански разузнавателен отряд в помощ на Планинската българска дивизия. Българското главно командване оценява високо заслугите му по време на войните за национално обединение на България. 

Ташко Салашки е награден с български военен орден "За храброст“ IV степен.

Революционерът умира във Варна през 1975 г., а днес неговата паметна плоча е поставена на сградата на Македонския дом във Варна.

2025 © Варна е