Мобилно меню

Изложба, посветена на българското изгнаничество през 19 век, откриват в Археологическия музей

Инициативата е съвместна на Регионалния исторически музей във Варна и Общинския музей на Букурещ
Изложба, посветена на българското изгнаничество през 19 век, откриват в Археологическия музей

 

„Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ е заглавието на съвместна изложба на Регионалния исторически музей - Варна и Общинския музей на Букурещ. Изложбата включва експонати от колекциите на музея в Букурещ:

Оригинални документи, Печатни издания, Литографии, Ларти, Възпоменателни медали и Ордени за заслуги

Ще бъдат представени и творби на известния румънски скулптор Корнел Медрея, свързани с епохата и с личности от българската и румънската история.

Официалното откриване е на 15 ноември, петък от 17 часа в зала „Север“ в Археологическия музей. Организаторите се надяват събитието да допринесе за утвърждаване на сътрудничеството в областта на културата между Варна и Букурещ и да създаде нови възможности за обмен и реализиране на съвместни проекти.

2024 © Варна е

Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

Честванията в морската столица приключват с тържествена заря-проверка по повод националния празник, на площад "Антон Новак"
Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

С поредица от празнични прояви във Варна отбелязаха 147 години от Освобождението на България. Честванията на 3 март в морската столица започна на площад "Св. Св. Кирил и Методий", където тържествено бяха издигнати националното знаме, флагът на Европейския съюз и флагът на Община Варна под съпровода на духовия оркестър на ВМС. След церемонията, представителните части на Варненския гарнизон преминаха в тържествен марш.

От Катедралния храм тръгна празнично шествие. Кметът Благомир Коцев положи цветя на паметника на варненските опълченци Георги Сивков и Стефан Иванов, сражавали се за свободата на България в Руско-турската освободителна война.

Венци и цветя в знак на признателност бяха положени на мемориалните паметници на воините-освободители в Морската градина от името на Областна администрация – Варна, Общински съвет – Варна,  Военноморски сили, Варненска и Великопреславска митрополия, Община Варна, Министерство на отбраната, Министерство на труда и социалната политика, ОД на МВР, районните администрации, парламентарно представени партии, общински съветници, неправителствени организации и граждани.

Празничната програма във Варна продължи във Фестивалния и конгресен център, където при вход свободен се проведе празничен концерт-спектакъл "Трети март – дух и памет".  В програмата се включиха Академичният танцов театър при Варненски свободен университет "Черноризец Храбър", представителните ансамбли, гайдарският оркестър и хорът при Средно училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". 

С тържествена заря-проверка на площад "Антон Новак" в Морската градина завършва честването на националния празник във Варна. 

2025 © Варна е