Мобилно меню

Книга „Непознатите писма на Райна Попгеоргиева“ представят в Музея на Възраждането на 3 март

Автор е д-р Ивета Рашева
Книга „Непознатите писма на Райна Попгеоргиева“ представят в Музея на Възраждането на 3 март

На 3 март 2024 г. в 14:00 ч. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена книгата на д-р Ивета Рашева „Непознатите писма на Райна Попгеоргиева“.

"Д-р Рашева разказва за 34 оригинални писма от фонда на Българския исторически архив в Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, чрез които добиваме представа за годините, прекарани от Райна Княгиня в Русия и за различни премълчавани факти. Виждаме я като "осиновителка" на 32 сирачета от Панагюрище в Москва, спомоществователка за закупуването на църковна утвар за родните места. Четем за низвергването ѝ от социума и трудното ѝ завръщане към учителстването в България, за зараждащата се любов между нея и Васил Дипчев", разказват организаторите.

Поднесена по интересен начин, книгата е ценно издание, което ни прехвърля в епоха на преходи и изграждане на възродената българска държава.

2024 © Варна е

Във Варна издигат паметник на първата жена-воден спасител в България

Улица в местност Малка Чайка, Аспарухово, ще носи името на легендарен плувец
Във Варна издигат паметник на първата жена-воден спасител в България

Бюст-паметник на Христина Хранова, революционерка, първата дипломирана акушерка във Варна и първата жена-воден спасител в България ще бъде издигнат в морската столица. Предложението бе утвърдено по време на заседание комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна.

Монументът ще бъде поставен на Алеята на Възраждането в Морската градина, а негов автор е известният варненски скулптор Живко Дончев.

Инициатор за издигането на паметника е Милка Кайкова – общественик и златен медалист на Български червен кръст – Варна, подкрепена от БЧК и други организации. Финансирането е осигурено от общинския бюджет чрез Програмата за поставяне на паметници и скулптури на Община Варна.

След одобрението на предложението от Общински съвет – Варна предстои окончателното съгласуване на проекта с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство.

Христина Хранова е оставила дълбока следа в родната история.

Само на 18-годишна възраст, по заръка на Левски, тя става куриер на Софийския революционен комитет. По време на Освободителната война тя е в Шипченския отряд и участва в боевете при Шипка, Шейново и Стара Загора. След Освобождението Христина Хранова става първата дипломирана практикуваща акушерка във Варна, а по-късно – първата жена-воден спасител в България.

Благодарение на нея на бял свят идват 3 462 деца и са спасени от удавяне 54 души.

Христина Хранова участва и като доброволка в Сръбско-българската и Междусъюзническите войни.

По време на заседанието на комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна бе решено също улица в местността Малка чайка, район Аспарухово, да носи името на известния в цял свят с маратонските си плувания варненец Добри Динев, който е носител на шест рекорда, включени в Книгата на Гинес.

Динев остава в историята и с проявения героизъм през 1978 г., когато се обръща понтонният мост в Белослав и 65 души загиват. Тогава той спасява от студените води на езерото 43 души, за което е удостоен с орден "За гражданска заслуга и доблест". Динев, починал през 2015 г. в Монреал, е почетен гражданин на Варна.

Съветниците от комисията по култура решиха също две улици в с. Звездица да се казват "Лора" и "Плеяди", с което се продължава политиката на селото за именуване на улици на звезди и съзвездия.

По време на заседанието си съветниците от комисията по култура дадоха също съгласието си да се отпуснат средства за закупуване на гориво за Театрално-музикален продуцентски център и Държавен куклен театър за отоплителен сезон 2024/2025 г. За нормалната работа в сградите на ТМПЦ са необходими 120 000 литра дизелово гориво, а на Кукления театър – почти 21 500 литра.

2024 © Варна е