Мобилно меню

Кръгла маса за Априлското въстание проведоха във Варна

Форумът бе иницииран от обществен комитет "Васил Левски" 
Кръгла маса за Априлското въстание проведоха във Варна

Мащабен академичен форум с участието на ученици организира Общобългарски комитет "Васил Левски" – Варна, в Икономическия университет на морския град, под мотото "Априлското въстание в почитта на поколенията. Традицията и уроците на миналото"

В срещата активно се включиха възпитаници на варненски училища. Всички заедно дискутираха проблеми, свързани с образованието и патриотичното възпитание на подрастващите. Форумът завърши с уговорка срещите на академици и учащи да продължат с цел дълбоко запознаване с историята на страната ни.

Инициаторът на срещата и оглавяващ комитета във Варна Коста Базитов обобщи, че литературата е духът, а историята – фактите, които я вдъхновяват. А всичко това може да намери място в българското училище и семейство, съобразно нуждите на епохата.

Ученици подариха собственоръчно изработена картина "Свобода или смърт" на модератора на събитието чл.-кор. проф. д.и.н. Иван Русев.

На срещата присъстваха представители от всички нива и структури на образованието в Морската столица.

Инициативата е във връзка 150-ата годишнина от Априлско въстание, която отбелязваме през настоящата 2026 година.  

2026 © Варна е

Варненци се преклониха пред подвига на Ботев

С тържествена церемония бяха отбелязани 150 години гибелта на великия български поет и революционер, венци и цветя бяха поднесени на паметника на героя в Морската градина
Варненци се преклониха пред подвига на Ботев

С общоградско поклонение във Варна отбелязаха 150 години от подвига и гибелта на великия български поет и революционер Христо Ботев. Церемонията се проведе пред паметника на националния герой в Алеята на Възраждането в Морската градина в присъствието на представители на държавната и местната власт, обществени организации, ученици, студенти и граждани.

В знак на признателност към делото на своя патрон цветя положиха и децата от ДГ №8 "Христо Ботев" и представители на Народно читалище "Христо Ботев", както и представители на студентските съвети на Икономическия университет – Варна и Медицинския университет "Проф. д-р Параскев Стоянов".

В памет на Христо Ботев и на всички български герои, отдали живота си за свободата на отечеството, беше отслужена заупокойна молитва от свещеници на Варненската и Великопреславска света митрополия.

В края на церемонията почетният караул на Военноморските сили премина в тържествен марш.

По време на поклонението беше подчертано, че и днес Ботев остава ярък нравствен ориентир за българското общество. Неговият живот и саможертва ни напомнят за силата на принципите, за смелостта да отстояваш истината и за непримиримостта към неправдата. 

"Днес, 150 години след гибелта на Христо Ботев, ние не просто отбелязваме годишнина. Ние подновяваме една клетва – клетвата да помним, да пазим историческата истина, да възпитаваме младите хора в уважение към героите и да не допускаме имената на великите българи да се превръщат в празни думи. Защото народът, който пази своите герои, пази и собственото си достойнство", беше казано още по време на церемонията.

В памет на Христо Ботев и на всички загинали за свободата на България, точно в 12:00 ч. в цялата страна прозвуча вой на сирени.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС