Мобилно меню

Музеят на мозайките в Девня е все по-популярен сред европейските туристи

Ремонт за над 5 млн. лв. ще бъде извършен в музея, но това ще стане извън активния туристически сезон, увери кметът на Девня Свилен Шитов
Музеят на мозайките в Девня е все по-популярен сред европейските туристи

Музеят на мозайките в Девня e търсен от все повече европейски туроператорски фирми, за да го включат в маршрутите на туристите, като важна спирка от срещата им с хилядолетната история на България. Това съобщиха кметът на общината Силен Шитов и директорът на културната институция Иван Сутев, които представиха най-новите артефакти, включени в експозицията на музея. Австрийската "Сеньорен райзен" е поредната фирма от бранша, която е добавила Музея на мозайките и други знакови културно-исторически обекти, разположени на девненска територия, в програмите си за 2025 и 2026 г.

"За нас, като община, приоритет №1 е туризмът. Работим активно, за да привлечем нови партньори в дългосрочен план. За това ще помогне и мащабната реконструкция, която предстои да бъде извършена в музея.

Той не е ремонтиран основно от откриването си преди 38 години.

Сградата има конструктивни проблеми, амортизирани инсталации и спешна нужда от цялостно обновяване, за да отговоря на нормите на XXI век и изискванията на туристите за съвременна музейна експозиция", коментира кметът Свилен Шитов.

"Средствата за ремонта – над 5 млн. лв. са осигурени, вече има подписано споразумение с МРРБ, а след приключването на обществената поръчка и одобрението на изпълнителя, предстои с него да бъдат обсъдени и уточнени етапите и детайлите по изпълнението на проекта. Ще настояваме, ако се налага затваряне на музея, то да не се случва през активния туристически сезон", допълни Шитов и увери, че през Лято 2024 Музеят на мозайките ще продължи да посреща посетители.

"Радостно е, че възвръщаме позициите си, които загубихме покрай отлива на туристи по време на ковид епидемията и войната в Украйна. Само в Деня на отворени врати по случай рождения ден на музея над 700 души дойдоха, за да го разгледат и видят експонатите от новите ни витрини - артефактите от последния археологически сезон и реставрираните находки от края на II и началото на III век от н.е., открити в антична гробница на територията на кв. Химик", уточни директорът на музея Иван Сутев.

Той изрази надежда, че Министерството на културата и тази година ще одобри проекта за финансиране на проучванията на обекта, където през последните години бе намерено съкровището от златни монети и още много археологически ценности, които хвърлят нова светлина към историята на древния Марцианопол.

"За разлика от много други общини, ние нямаме нужда да търсим исторически обекти, с които да привличаме туристите. Цялата територия на Девня е наситена с история и след края на ремонта на Музея на мозайките археологическите разкопки и проучвания ще станат наш приоритет. За да обогатяваме колекциите му с нови открития и експонати, паралелно с опазването на всички движими и недвижими културни ценности в общината", допълни кметът Шитов.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня

Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

И това лято децата във Варна ще имат възможност да се включат в специализирани комикс ателиета
Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

Документален комикс за Битката при Варна през 1444 г. предстои да бъде издаден във Варна. Негови автори са сценаристът Елена Владова и художникът Николай Русев. Консултант на проекта е историкът Невян Митев, чиято докторска дисертация е посветена на походите на Владислав Варненчик през 1443-1444 г. Комиксът ще бъде издаден с подкрепата на Фонд “Култура” на Община Варна.

Това ще бъде четвърти комикс на творческия екип Елена Владова и Николай Русев, засягащ теми от историята и археологията на България. Последният, посветен на Варненския халколитен некропол, издаден миналата година, се представя и като изложба. След премиерата във Варна експозицията гостува в Добрич, Генерал Тошево и Каварна, през лятото ще я видят и на други места. 

“Документалният комикс предлага много възможности на изследователите, изобщо на хората, които предпочитат да създават нехудожествени текстове.

Това е и още една възможност да бъде разказано едно задълбочено проучване.

Този жанр в комикса може да бъде интересен и на деца, когато се представи по подходящ начин”, казва Елена Владова, журналист и комикс обучител.

Издадените досега документални комикси са представени по време на две ателиета, проведени през май и юни специално с ученици от Националното училище по изкуствата “Добри Христов”. 

И това лято децата във Варна, които са любопитни да навлязат в света на изкуството на комикса или да усъвършенстват своите умения, ще имат възможност да се включат в специализирани творчески ателиета.

За деца в начална училищна възраст е специално разработената програма, която представлява въведение в изкуството на комикса в съчетание с материал от задължителната програма в обучението по български език и литература. За ученици на възраст 14-18 години се предлага въвеждащ курс в изкуството на комикса от 12 занимания.

За участие не се изискват предварителни задълбочени умения по рисуване.

Курсовете ще се провеждат в “Ателието” на улица “Архимандрит Филарет” 10 и ще започнат на 7 юли. Също през юли деца на възраст от 6 до 12 години могат да се включат във фензин работилница. Тя предвижда 6 занимания, които ще се провеждат в Читалище “Просвета 1927”. 

Тези, които не се колебаят да покажат уменията си да създават комикси, могат да се включат до 30 септември в третото издание на конкурса за комикс “Крайморска среща”. Той е за участници от цялата страна.

За по-подробна информация и въпроси, свързани с летните комикс занимания и конкурса следете страницата на комикс ателие “Град и посоки”® www.comics-varna.com и  прилежащите социални мрежи или се обадете на телефон 0888/540388.

2025 © Варна е / снимки: comics-varna.com