Мобилно меню

На 3 март Варна ще отбележи 146 години от Освобождението на България

Част от програмата е и 68-ата ветроходна регата "Трети март", която ще се проведе в периода от 1 до 5 март в акваторията на Варненския залив
На 3 март Варна ще отбележи 146 години от Освобождението на България

Община Варна организира чествания по повод националния празник 3 март, отбелязващ Освобождението на България.

Програмата започва в 10 часа на площад „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще се състои тържествено издигане на националното знаме.

От 11 часа до 12 часа ще бъдат положени цветя и венци на мемориалните паметници на воините - освободители в Морската градина

В 13:30 часа в парка-мемориал на воините - освободители в местността „Терасите“ в район „Вл. Варненчик“ също ще бъдат положени венци и цветя.

Програмата продължава с празничен концерт-спектакъл "Но ний знаем" от 17 часа във Фестивалния и конгресен център. Събитието се организира със съдействието на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър".

От 19:30 часа на площад "Антон Новак" в Морската градина ще се проведе тържествена заря-проверка.

Съорганизатори на събитията са Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска света митрополия.

Като съпътстващи събития на 3 март, от 12 часа, в Морската градина ще бъде даден старт на 61-вата лекоатлетическа щафетна обиколка на Радио Варна.

От 14 часа в Музея на Възраждането ще бъде представена книгата „Непознатите писма на Райна Попгеоргиева“ от Ивета Рашева.

Част от програмата е и 68-ата ветроходна регата "Трети март", която ще се проведе в периода от 1 до 5 март в акваторията на Варненския залив.

2024 © Варна е

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е