Мобилно меню

На 9 май: Временно затварят част от бул. "Осми Приморски полк"

Поводът е отбелязване на годишнина от победата над хитлерофашизма и церемония по повод честване на Деня на Европа
На 9 май: Временно затварят част от бул. "Осми Приморски полк"

По повод отбелязване на годишнина от победата над хитлерофашизма и полагане на венци с военен ритуал на паметника-портал на Осми приморски полк, както и церемония по издигане знамето на Европейския съюз по повод честване на 9 май – Ден на Европа,

временно се преустановява движението на ППС по част от бул. "Осми приморски полк". 

Промените в движението са както следва:

  • Пътното платно, посока спирка "Явор" в частта от кръстовището с бул. "Чаталджа" до кръстовището с ул. "Царевец" на 9 май 2026 г. от 10:30 ч. до приключване на мероприятието пред паметника-портал на Осми приморски полк  (около 11:30 часа);
  • Пътното платно, посока Община Варна в частта от кръстовището с бул. "Чаталджа" до кръстовището с бул. "Сливница" на 9 май 2026 г. от 11:30 ч. до приключване на мероприятието (около 12:00 часа).

Промяната в организацията на движението е осигурена от ОД на МВР – Варна.

2026 © Варна е

Варненци се преклониха пред подвига на Ботев

С тържествена церемония бяха отбелязани 150 години гибелта на великия български поет и революционер, венци и цветя бяха поднесени на паметника на героя в Морската градина
Варненци се преклониха пред подвига на Ботев

С общоградско поклонение във Варна отбелязаха 150 години от подвига и гибелта на великия български поет и революционер Христо Ботев. Церемонията се проведе пред паметника на националния герой в Алеята на Възраждането в Морската градина в присъствието на представители на държавната и местната власт, обществени организации, ученици, студенти и граждани.

В знак на признателност към делото на своя патрон цветя положиха и децата от ДГ №8 "Христо Ботев" и представители на Народно читалище "Христо Ботев", както и представители на студентските съвети на Икономическия университет – Варна и Медицинския университет "Проф. д-р Параскев Стоянов".

В памет на Христо Ботев и на всички български герои, отдали живота си за свободата на отечеството, беше отслужена заупокойна молитва от свещеници на Варненската и Великопреславска света митрополия.

В края на церемонията почетният караул на Военноморските сили премина в тържествен марш.

По време на поклонението беше подчертано, че и днес Ботев остава ярък нравствен ориентир за българското общество. Неговият живот и саможертва ни напомнят за силата на принципите, за смелостта да отстояваш истината и за непримиримостта към неправдата. 

"Днес, 150 години след гибелта на Христо Ботев, ние не просто отбелязваме годишнина. Ние подновяваме една клетва – клетвата да помним, да пазим историческата истина, да възпитаваме младите хора в уважение към героите и да не допускаме имената на великите българи да се превръщат в празни думи. Защото народът, който пази своите герои, пази и собственото си достойнство", беше казано още по време на церемонията.

В памет на Христо Ботев и на всички загинали за свободата на България, точно в 12:00 ч. в цялата страна прозвуча вой на сирени.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС