Мобилно меню

Напусна ни дългогодишният директор на Държавен архив – Варна, Борислав Дряновски

Историкът и общественик е носител на множество награди за приноса си
Напусна ни дългогодишният директор на Държавен архив – Варна, Борислав Дряновски
652

Дългогодишният директор на Държавен архив – Варна Борислав Дряновски е починал вчера – 8 ноември, съобщиха от архива.

Варна изгуби личност със силно присъствие в обществения си живот, отбеляза в съболезнователен адрес кметът Благомир Коцев.

Борислав Николов Дряновски е роден на 3 март 1944 г. в гр. Варна. През 1970 г. завършва специалност „История“ и „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. От 1969 до 1971 г. работи като учител в с. Генерал Киселово. От февруари 1971 г. постъпва на работа в Държавен архив - Варна, първоначално като специалист-архивист, а от 1995 г. до пенсионирането си през 2008 г. като директор на Държавен архив – Варна.

В периода 1972-2018 г. издава над 40 книги и сборници, на които е автор, съавтор или съставител. Сред тях са „Капитан Петко Войвода”, „Борбите на българите от Варненска и Преславска епархия за църковна независимост 1840-1879 г.”, „Изграждане на българска администрация и гражданско общество във Варна и Варненска губерния след Освобождението 1878-1880 г.”, „Княз Александър Батенберг и Варна”, „125 години управление на горите във Варненския регион”, „Пристанище Варна 1347-1906 г.”, „Консулски представителства във Варна 1352-2009 г.”, „Почетните граждани на Варна”, „Кметовете на Варна“ 1-4 т.; „140 години съдебна власт във Варна“, „Водоснабдяването и канализацията на Варна“, „Губернатори и окръжни управители на Варна“, „История на Варненската адвокатура“, „История на Варненската червенокръстка организация“, „История на Варна – т. 3“ и др.

Над 300 са заглавията на публикации в книги, сборници и юбилейни издания, статии във вестници, списания, непериодични единични издания и електронни медии.

Борислав Дряновски е автор и водещ на редица радиопредавания, посветени на миналото на Варна и Варненския край, в ефира на Радио Варна, в рубриките: „Улиците на Варна” (2010-2011 г. – 75 бр. предавания), „Неизвестно за известното” (2011-2013 г. – 60 бр. предавания), „Лица и събития” (2013-2016 г. – 30 бр. предавания) и „Губернатори и окръжни управители на Варна” (2017 г. – 17 бр. предавани).

През 2000 г. е награден със златен медал от Тракийското дружество по повод публицистичната му дейност, посветена на Капитан Петко войвода.

През юли 2007 г. е удостоен с почетен знак и лента за принос към съхраняване и опазване на историческата памет на Варна.

За книгата „Кметовете на Варна 1878-1903 г.” през май 2011 г. му е присъдена награда „Варна” в раздел „Публицистика и журналистика”.

През 2024 г. Дряновски получава признание за цялостния му принос към историята на града и страната ни и по повод неговата 80-годишнина, като удостоен със званието

„Почетен гражданин на град Варна“

През 2016 г. дарява личния си архив на Държавен архив - Варна, като даренията му са обработени и заведени като личен фонд 1656 „Дряновски, Борислав Николов“.

Архивният фонд съдържа документален и снимков материал за творческата, служебна и обществена дейност на фондообразувателя за периода 1952-2016 г. Документите са класирани в четири раздела и обособени в 67 архивни единици, с обем от 0,9 л.м. Документите от раздел „Биографични“ са оригинали, предимно формуляри и печатни бланки, тези от раздел „Творческа дейност“ – оригинали, ръкопис и машинопис с ръкописни бележки, в раздел „Служебна и обществена дейност“ – оригинали, предимно машинопис. Всички документи от архивния фонд са много добро физическо състояние.

2024 © Варна е

БДЖ кръщава нови локомотиви на възрожденци

Върху всяка от новите машини ще бъде изобразен единен QR код, който ще препраща към специална секция на официалния сайт на БДЖ с информация за живота и делото на всяка една от личностите, чиито имена носят локомотивите, както и с техния принос към железниците в България
БДЖ кръщава нови локомотиви на възрожденци

Новите десет електрически локомотива "Смартрон", които "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД очаква по договор с ДЗЗД "Сименс Трон", ще бъдат кръстени на изявени български възрожденци, допринесли за изграждането и развитието на железопътния транспорт в страната.

Инициативата следва примера на първите петнадесет локомотива от същата серия, които вече са в експлоатация и носят имената на български владетели. Върху всяка от новите машини ще бъде изобразен единен QR код, който ще препраща към специална секция на официалния сайт на БДЖ. Там пътниците ще могат да се запознаят с живота и делото на всяка една от личностите, чиито имена носят локомотивите, както и с техния принос към железниците в България.

Първите три локомотива, вече доставени и готови за експлоатация, ще носят имената на Никола Корчев, Тодор Каблешков и Петко Николов (първият главен директор на железниците и пристанищата у нас). Те ще обслужват приоритетно дълги маршрути, като линиите София – Видин и София – Бургас. До края на годината БДЖ очаква да получи още седем локомотива "Смартрон".

С въвеждането на новите локомотиви в експлоатация, "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД продължава поетапната подмяна на остарелите и амортизирани машини. Целта е да се подобри качеството на пътническата услуга и да се гарантира максимална надеждност на влаковете по основните направления в страната.

2025 © Варна е