Мобилно меню

Напусна ни дългогодишният директор на Държавен архив – Варна, Борислав Дряновски

Историкът и общественик е носител на множество награди за приноса си
Напусна ни дългогодишният директор на Държавен архив – Варна, Борислав Дряновски
535

Дългогодишният директор на Държавен архив – Варна Борислав Дряновски е починал вчера – 8 ноември, съобщиха от архива.

Варна изгуби личност със силно присъствие в обществения си живот, отбеляза в съболезнователен адрес кметът Благомир Коцев.

Борислав Николов Дряновски е роден на 3 март 1944 г. в гр. Варна. През 1970 г. завършва специалност „История“ и „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. От 1969 до 1971 г. работи като учител в с. Генерал Киселово. От февруари 1971 г. постъпва на работа в Държавен архив - Варна, първоначално като специалист-архивист, а от 1995 г. до пенсионирането си през 2008 г. като директор на Държавен архив – Варна.

В периода 1972-2018 г. издава над 40 книги и сборници, на които е автор, съавтор или съставител. Сред тях са „Капитан Петко Войвода”, „Борбите на българите от Варненска и Преславска епархия за църковна независимост 1840-1879 г.”, „Изграждане на българска администрация и гражданско общество във Варна и Варненска губерния след Освобождението 1878-1880 г.”, „Княз Александър Батенберг и Варна”, „125 години управление на горите във Варненския регион”, „Пристанище Варна 1347-1906 г.”, „Консулски представителства във Варна 1352-2009 г.”, „Почетните граждани на Варна”, „Кметовете на Варна“ 1-4 т.; „140 години съдебна власт във Варна“, „Водоснабдяването и канализацията на Варна“, „Губернатори и окръжни управители на Варна“, „История на Варненската адвокатура“, „История на Варненската червенокръстка организация“, „История на Варна – т. 3“ и др.

Над 300 са заглавията на публикации в книги, сборници и юбилейни издания, статии във вестници, списания, непериодични единични издания и електронни медии.

Борислав Дряновски е автор и водещ на редица радиопредавания, посветени на миналото на Варна и Варненския край, в ефира на Радио Варна, в рубриките: „Улиците на Варна” (2010-2011 г. – 75 бр. предавания), „Неизвестно за известното” (2011-2013 г. – 60 бр. предавания), „Лица и събития” (2013-2016 г. – 30 бр. предавания) и „Губернатори и окръжни управители на Варна” (2017 г. – 17 бр. предавани).

През 2000 г. е награден със златен медал от Тракийското дружество по повод публицистичната му дейност, посветена на Капитан Петко войвода.

През юли 2007 г. е удостоен с почетен знак и лента за принос към съхраняване и опазване на историческата памет на Варна.

За книгата „Кметовете на Варна 1878-1903 г.” през май 2011 г. му е присъдена награда „Варна” в раздел „Публицистика и журналистика”.

През 2024 г. Дряновски получава признание за цялостния му принос към историята на града и страната ни и по повод неговата 80-годишнина, като удостоен със званието

„Почетен гражданин на град Варна“

През 2016 г. дарява личния си архив на Държавен архив - Варна, като даренията му са обработени и заведени като личен фонд 1656 „Дряновски, Борислав Николов“.

Архивният фонд съдържа документален и снимков материал за творческата, служебна и обществена дейност на фондообразувателя за периода 1952-2016 г. Документите са класирани в четири раздела и обособени в 67 архивни единици, с обем от 0,9 л.м. Документите от раздел „Биографични“ са оригинали, предимно формуляри и печатни бланки, тези от раздел „Творческа дейност“ – оригинали, ръкопис и машинопис с ръкописни бележки, в раздел „Служебна и обществена дейност“ – оригинали, предимно машинопис. Всички документи от архивния фонд са много добро физическо състояние.

2024 © Варна е

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е