Мобилно меню

Отличиха община Варна за най-оригинално събитие в областта на културния туризъм

Призът беше присъден по повод честванията на 50 годишнината от откриването на Варненския халколитен некропол
Отличиха община Варна за най-оригинално събитие в областта на културния туризъм
525

Община Варна спечели Голямата награда на журито - „Най-оригинално събитие в областта на културния туризъм за 2022 г“. , в националния конкурс „READ & TRAVEL”. Форумът се провежда ежегодно в рамките на Международното туристическо изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново.

Община Варна бе удостоена с престижната награда за интересната програма, организирана съвместно с Регионалния исторически музей по повод честванията на 50 годишнината от откриването на Варненския халколитен некропол и най-старото обработено злато в света, съобщиха от дирекция „Туризъм“ към община Варна.

По този повод през 2022 година бяха проведоха  множество събития и инициативи, обединени под надслова: „50 години нови хоризонти в праисторията“. Най-значимите сред тях бяха изложбите, организирани в Археологическия музей, в Народното събрание и пътуваща изложба в над 10 града в България, издаване на фотоалбум „Златната древност на Варна“, изработване на филм „Варненски неолитен некропол – зараждането на цивилизациите“, валидиране на пощенска марка и др. Кулминацията на честванията беше международната научна конференция „50 години нови хоризонти в праисторията", в която участие взеха учени и археолози от 6 държави.

2023 © Варна е

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е