Мобилно меню

Почетоха паметта на първия български адмирал, командвал военния флот

Военният ритуал по повод 133-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков се проведе пред Щаба на Военноморските сили във Варна
Почетоха паметта на първия български адмирал, командвал военния флот

133 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков – първия български адмирал, командвал военния флот на България, бяха отбелязани с военен ритуал пред Щаба на Военноморските сили във Варна. Венци и цветя бяха поднесени пред неговия паметник.

Строят на почетния караул беше приет от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.

На ритуала присъстваха областният управител Андрияна Андреева, заместник-кметът на Варна Илия Коев, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на ветераните от войните на България, Съюза на подводничарите в Република България, наследници и родственици на контраадмирал Вариклечков, военнослужещи и цивилни служители от Щаба на ВМС.

2024 © Варна е / снимки: ВМС - Варна

Римска статуя откриха при изкопни работи във Варна

Мраморната скулптура от античния Одесос, която специалистите датират към II-III век, вече е в двора на Регионалния исторически музей
Римска статуя откриха при изкопни работи във Варна

Скулптура на мъж в цял ръст от бял мрамор, тежаща около 400 килограмова, беше намерена днес при изкопни работи в централната част на Варна, близо до ЖП гарата. Специалистите датират находката от II и първата половина на III век

Статуята е на мъж на средна възраст с къса брада и типичната за епохата подстрижка. Липсва ѝ само дясната китка, повредени са и някои части от лицето. В лявата си ръка мъжът държи свитък, белег за висока образованост. Облечен е в римска тога. Носенето на такова официално облекло в римските провинции е демонстрация на тесни връзки с централната власт, обясни д-р Васил Тенекеджиев, специалист по антична история в Регионалния исторически музей. Според учените мъжът е бил видна обществена фигура в античния Одесос. 

Вероятно статуята е била поставена на постамент на централно място на градската агора.

Строежът, където е открита, обаче е  извън пределите на тогавашния град, заради което се предполага, че скулптурата буквално е била изхвърлена в пясъците, т.е. общественикът е изпаднал в немилост. 

Името на мъжа е изписано с гръцки букви и при предварителното разчитане се открива съвпадение с имената от други открити по нашите земи скулптури. Работа на специалистите по епиграфия е да открият евентуални връзки с други личности. 

Днешната находка е единствената запазена скулптура на човек в цял ръст от античната епоха във варненския регион и една от малкото подобни в България.

По думите на д-р Тенекеджиев тя достойно може да съперничи на двете статуи, открити наскоро в Хераклея Синтика. 

Статуята ще бъде почистена от пясъчните натрупвания, като вероятно ще се разкрие гладкостта на мрамора.

След реставрацията тя ще остане като един от най-ценните експонати на Археологическия музей на Варна. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна, Регионалния исторически музей - Варна