Мобилно меню

Представят документалния комикс "Варненският халколитен некропол"

Изложбата ще бъде открита от сценариста Елена Владова и художника Николай Русев, на 7 ноември, от 16 часа, в Археологическия музей
Представят документалния комикс "Варненският халколитен некропол"

На 7 ноември, четвъртък, от 16 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“, със сценарист Елена Владова, и художник Николай Русев. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки от некропола, чрез рисунки и адаптирани за тях, съвсем кратки текстове. Комиксът ще може да бъде разгледан, както като печатно издание, така и на пана, експонирани в коридора на първия етаж в музея, в близост до залите, посветени на праисторията.

„Варненският халколитен некропол“ е документален комикс, който разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за личностите, допринесли за неговото изследване. Формален повод за избор на този обект тази година е 80-годишнината от рождението на археолога Иван Иванов, който има главен принос за проучване на некропола и превръщането му в световна забележителност и една от визитните картичка на Варненски регион.

Изданията и изложбата се реализират като част от проекта „Музейни тайни“ с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Варна.

„Варненският халколитен некропол“ е третият комикс, осъществен от този екип сценарист и художник. Другите два са "Раннохристиянският манастирски комплекс в местността Джанавара" и "Тайната на Котис I" (на български и английски език).

2024 © Варна е / снимки: Eлена Владова

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е