Мобилно меню

Представят документалния комикс "Варненският халколитен некропол"

Изложбата ще бъде открита от сценариста Елена Владова и художника Николай Русев, на 7 ноември, от 16 часа, в Археологическия музей
Представят документалния комикс "Варненският халколитен некропол"

На 7 ноември, четвъртък, от 16 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“, със сценарист Елена Владова, и художник Николай Русев. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки от некропола, чрез рисунки и адаптирани за тях, съвсем кратки текстове. Комиксът ще може да бъде разгледан, както като печатно издание, така и на пана, експонирани в коридора на първия етаж в музея, в близост до залите, посветени на праисторията.

„Варненският халколитен некропол“ е документален комикс, който разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за личностите, допринесли за неговото изследване. Формален повод за избор на този обект тази година е 80-годишнината от рождението на археолога Иван Иванов, който има главен принос за проучване на некропола и превръщането му в световна забележителност и една от визитните картичка на Варненски регион.

Изданията и изложбата се реализират като част от проекта „Музейни тайни“ с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Варна.

„Варненският халколитен некропол“ е третият комикс, осъществен от този екип сценарист и художник. Другите два са "Раннохристиянският манастирски комплекс в местността Джанавара" и "Тайната на Котис I" (на български и английски език).

2024 © Варна е / снимки: Eлена Владова

Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

Честванията в морската столица приключват с тържествена заря-проверка по повод националния празник, на площад "Антон Новак"
Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

С поредица от празнични прояви във Варна отбелязаха 147 години от Освобождението на България. Честванията на 3 март в морската столица започна на площад "Св. Св. Кирил и Методий", където тържествено бяха издигнати националното знаме, флагът на Европейския съюз и флагът на Община Варна под съпровода на духовия оркестър на ВМС. След церемонията, представителните части на Варненския гарнизон преминаха в тържествен марш.

От Катедралния храм тръгна празнично шествие. Кметът Благомир Коцев положи цветя на паметника на варненските опълченци Георги Сивков и Стефан Иванов, сражавали се за свободата на България в Руско-турската освободителна война.

Венци и цветя в знак на признателност бяха положени на мемориалните паметници на воините-освободители в Морската градина от името на Областна администрация – Варна, Общински съвет – Варна,  Военноморски сили, Варненска и Великопреславска митрополия, Община Варна, Министерство на отбраната, Министерство на труда и социалната политика, ОД на МВР, районните администрации, парламентарно представени партии, общински съветници, неправителствени организации и граждани.

Празничната програма във Варна продължи във Фестивалния и конгресен център, където при вход свободен се проведе празничен концерт-спектакъл "Трети март – дух и памет".  В програмата се включиха Академичният танцов театър при Варненски свободен университет "Черноризец Храбър", представителните ансамбли, гайдарският оркестър и хорът при Средно училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". 

С тържествена заря-проверка на площад "Антон Новак" в Морската градина завършва честването на националния празник във Варна. 

2025 © Варна е