Мобилно меню

С историческа възстановка във Варна беше отбелязано Съединението

Празничното хоро на входа на Морската градина беше отменено в знак на съпричастност към трагедията на хората от Южното Черноморие
С историческа възстановка във Варна беше отбелязано Съединението

С историческа възстановка на паметните събития от 6 септември 1885 година, във Варна бяха отбелязани 138 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България.

Честването започна пред Паметника на загиналите от Осми пехотен приморски полк в Сръбско-българската война, където бе отслужена заупокойна молитва и бяха положени венци и цветя с военен ритуал. На събитието присъстваха кметът на Варна Иван Портних, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, областният управител Андрияна Андреева и други представители на институции, политически партии и граждани.

След приключването на церемонията, потегли шествие, водено от Представителния духов оркестър на ВМС до паметната плоча на Княз Александър I Батенберг на пл. „Независимост“. Там се състоя церемония по полагане на венци и цветя.

По-късно започна и историческа възстановка на момента, в който Княз Батенберг обявява от Варна за първи път Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В ролята на княза влезе популярният актьор Симеон Лютаков, който прочете манифеста на Съединението от терасата на ДТ „Стоян Бъчваров“. Във възстановката участваха и актьори от театъра, а оркестърът на ВМС свири традиционни маршове от този период. Организатор на събитията е Община Варна, дирекция "Култура и духовно развитие", а съорганизатори Военноморски сили на Република България и Варненска и Великопреславска света митрополия.

В знак на съпричастност към трагедията на хората от Южното Черноморие Община Варна отмени празничното фолклорно веселие "Хорото, което ни свързва в Деня на Съединението", което трябваше да се проведе на входа на Морската градина.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Три юбилея чества Съюзът на журналистите във Варна

Празничните събития ще бъдат отбелязани с "Вестник на вестниците", изложби и награди
Три юбилея чества Съюзът на журналистите във Варна

На 9 и 10 май 2024 г. Съюзът на българските журналисти – Дружество Варна ще отбележи със специални събития три празнични повода:

  • 100 години Варненска журналистическа организация;
  • 100 години „Варненски вестник на вестниците“;
  • 180 години български периодичен печат.

Юбилейната програма започва на 9 май от 16 часа със засаждане на дървесни видове и декоративни храсти в парка на Международния дом на журналистите, съвместно с Държавно горско стопанство. На 10 май от 10 часа в Регионална библиотека „Пенчо Р.Славейков“ ще бъде открита изложба „100 години Варненска журналистическа организация“, подготвена в партньорство с Държавния архив. Половин час след това, в 10.30 часа, при Слънчевия часовник на входа на Морската градина ще бъде открита още една изложба, под наслов „180 години български периодичен печат“.

Тържественото връчване на журналистическите награди - „Златният тризъбец“, награда на варненската журналистическа организация, бронзова статуетка, дело на скулптора Пламен Братанов и „Златно перо“, награда на Съюза на българските журналисти предстои в Арт салона на Радио Варна от 11 часа. Тогава ще бъде представен и юбилейният брой на „Варненски вестник на вестниците“ 2024.

Преди 100 години журналисти от всички печатни медии във Варна се обединяват, за да издадат за 24 май първия варненски „Вестник на вестниците“, посветен тематично на българската култура. Традицията възобновява за пореден път журналистически екип с главен редактор Георги Калагларски, председател на СБЖ Варна – Дружество печатни медии. На събитието ще присъстват председателят на СБЖ Снежана Тодорова, гости от Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“, кметът на Варна Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, журналисти и представители на културната общественост във Варна.

2024 © Варна е