Мобилно меню

След две години: Институтът за недвижимо културно наследство утвърди проекта за разкопките на ул. "Цар Симеон"

Положително становище вече е получено и за Аспаруховия вал
След две години: Институтът за недвижимо културно наследство утвърди проекта за разкопките на ул. "Цар Симеон"

Техническото задание за проектиране на обекта за археологическите разкопки на ул. „Цар Симеон“, което беше внесено през месец декември 2021 година, най-после е утвърдено от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерство на културата, съобщи пред журналисти кметът на Варна Иван Портних.

Той посочи, че сега следва възлагане на технически проект и изпълнение на предвидените дейности по консервация, реставрация и експониране на недвижимите културни ценности в парковата площ. По думите на кмета, веднага след като се приеме бюджета, трябва да започне проектирането.

Старините бяха открити случайно през 2020 г. при изпълнението на ремонтни дейности. Впоследствие бе сключен договор между Община Варна и РИМ - Варна за проучване на археологията, а общината изготви техническо задание, което бе изпратено за съгласуване в НИНКН, съгласно изискванията на Закона за културното наследство.

“Извървяхме всички стъпки, а резултатът дойде две години по-късно след системни усилия, настойчиви разговори с всеки един министър на културата и напрегната ситуация с НИНКН”, обясни Иван Портних. По думите му положително становище вече е получено и за Аспаруховия вал.

“Продължаваме активно да работим по опазването на сградите – паметници на културата. Повечето от собствениците предприеха нужните мерки и имаме много възстановени фасади на къщи в централната градска част. Заради пропуски в закона обаче, много от сградите все още са в процедура и това е един безкраен процес. Затова ще поискаме прецизиране на сроковете за движение на преписките в НИНКН, включително и чрез нашите депутати. Имам уверение от министъра на културата, че ще получим подкрепа за промяна в законодателството”, отбеляза кметът Иван Портних.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина
Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

Осмият античен фестивал "Марцианопол – животът в Древния град" ще възкреси и тази година в Девня живота в един от най-важните римски градове на Балканите.

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина.

Както и при предишните издания на проявата,

входът за фестивала е свободен!

"Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята – Римски игри (Ludi Romani). Тази есен гостите на нашия фестивал ще се докоснат до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността", подчерта кметът на общината Свилен Шитов.

От 10 до 18 часа тази събота зрителите ще станат свидетели на гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда, с участието на българските сдружения Via Preatoria (София), "Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), "Мадарски конник" (Обзор), "Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия).

На фестивала ще бъдат представени античната музика на музикална формация "Фрея", както и старинни занаяти, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката ще може да разглежда лагерите на участниците, а който желае - сам да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище.

ПРОГРАМА на ФЕСТИВАЛА

  • 10:00 – Официално откриване;
  • 10:30 – Представяне на траки и скити - ритуали и конни демонстрации;
  • 12:00 – Легионерски лагер – представяне на воинските традиции и бита на легионерите (Поселение около лагера – търговски пазар и кръчма – нрави и обичаи; Керамична работилница – презентация на керамиката през вековете);
  • 13:00 – Кулинарна презентация и дегустация на храни, характерни за периода на Римската империя, презентация на вино и подправки;
  • 15:00 – Римски гладиаторски игри;
  • 16:00 – Военни ритуали, бойни практики и военни сблъсъци;
  • 17:00 – Представяне на античната музика от музикална формация "Фрея";
  • 18:00 – Закриване на фестивала.
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня