Мобилно меню

След две години: Институтът за недвижимо културно наследство утвърди проекта за разкопките на ул. "Цар Симеон"

Положително становище вече е получено и за Аспаруховия вал
След две години: Институтът за недвижимо културно наследство утвърди проекта за разкопките на ул. "Цар Симеон"

Техническото задание за проектиране на обекта за археологическите разкопки на ул. „Цар Симеон“, което беше внесено през месец декември 2021 година, най-после е утвърдено от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерство на културата, съобщи пред журналисти кметът на Варна Иван Портних.

Той посочи, че сега следва възлагане на технически проект и изпълнение на предвидените дейности по консервация, реставрация и експониране на недвижимите културни ценности в парковата площ. По думите на кмета, веднага след като се приеме бюджета, трябва да започне проектирането.

Старините бяха открити случайно през 2020 г. при изпълнението на ремонтни дейности. Впоследствие бе сключен договор между Община Варна и РИМ - Варна за проучване на археологията, а общината изготви техническо задание, което бе изпратено за съгласуване в НИНКН, съгласно изискванията на Закона за културното наследство.

“Извървяхме всички стъпки, а резултатът дойде две години по-късно след системни усилия, настойчиви разговори с всеки един министър на културата и напрегната ситуация с НИНКН”, обясни Иван Портних. По думите му положително становище вече е получено и за Аспаруховия вал.

“Продължаваме активно да работим по опазването на сградите – паметници на културата. Повечето от собствениците предприеха нужните мерки и имаме много възстановени фасади на къщи в централната градска част. Заради пропуски в закона обаче, много от сградите все още са в процедура и това е един безкраен процес. Затова ще поискаме прецизиране на сроковете за движение на преписките в НИНКН, включително и чрез нашите депутати. Имам уверение от министъра на културата, че ще получим подкрепа за промяна в законодателството”, отбеляза кметът Иван Портних.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

В Археологическия музей се открива постоянна експозиция “Нумизматика”

В нея ще може да се видят елинистически, римски, византийски, български, европейски и османски монети, представящи увлекателната история на парите през вековете
В Археологическия музей се открива постоянна експозиция “Нумизматика”

На 17 май, петък, в Археологически музей – Варна ще отвори врати дългоочакваната експозиция „Нумизматика“.

“Античните и средновековните монети не са просто парчета метал. Те са свидетели на отдавна отминали епохи, носители са на историческа памет и са източник на информация за съдбите на хората, които са ги създали и ползвали”, напомнят от музея.

Монетите са най-познатите и достъпни в ежедневието предмети за всеки човек. Като материал, форма, размери, функции и значение на владетелски и държавни регалии, те не са претърпели съществени изменения от появата им преди около 2700 години до наши дни. Това ги прави лесни за възприемане и същевременно възбуждащи интереса, като пари – реалният измерител на идеите за богатство, просперитет, обществено положение, слава и др.

Нумизматичната сбирка на Регионален исторически музей - Варна е впечатляваща като количество и видове монети. Тя е формирана в продължение на над 120 години и съдържа тематични колекции, съкровища и монетни комплекси, намерени по време на археологически разкопки.

В новата експозицията може да се видят елинистически, римски, византийски, български, европейски и османски монети, представящи увлекателната история на парите през вековете.

2024 © Варна е