Мобилно меню

Юбилей на Държавна девическа гимназия "Мария Луиза" отбелязват с изложба в Музея за нова история на Варна

Експозиция по повод 130 години от полагане основния камък на сградата, ще бъде открита в деня на народните будители - 1 ноември
Юбилей на Държавна девическа гимназия "Мария Луиза" отбелязват с изложба в Музея за нова история на Варна

Тази година Варна отбелязва юбилей на един от своите символи – 130 години от полагане основния камък на сградата на Държавна девическа гимназия "Мария Луиза". През 1893 г. в нейните основи е положен  учредителен акт, в който изрично е записано, че зданието ще служи „за образование и възпитание в него на гражданки и дъщери на татковината България во веки веков.“

Идеята за построяване на монументална сграда на девическа гимназия във Варна е на тогавашния министър на просвещението Георги Живков. Проектът за сградата му е предоставен от белгийския просветен министър, а архитект Петко Момчилов го преработва и съобразява с местните условия. Строежът се ръководи от арх. Христо Ковачевски, арх. Шрайбер и арх. Сава Димитриевич, а предприятието предприемач е Шуменското търговско дружество. Пет години по-късно строежът е завършен и в новото здание на гимназията започва обучението на випуск 1898-99 г. Това е повод за отбелязването и на още един юбилей – 125 години от първата учебна година в новата сграда. Гимназията получава официално разрешение да носи името на съпругата на княз Фердинанд – Мария Луиза. През 1906 г. в едно от таванските й помещения е открита експозицията на Варненския окръжен музей. До началото на първата световна война Варненската девическа гимназия е един от главните просветни центрове в Царство България. Известни нейни възпитанички са актрисата Адриана Будевска и поетесата Дора Габе. През 1945 г. гимназията е преименувана от „Мария Луиза“ на „Д-р Петър Берон“, а от 1954 г. в нея започват да се обучават и момчета. През 1983 г. сградата е предоставена на новооснования Историко-художествен музей, а след 1993 г. в нея се помещават експозициите на Варненския археологически музей.

Юбилейна изложба ще бъде представена в Музея за нова история на Варна.

Тя обхваща периода от 1893 до 1945 г. – времето, през което учебното заведение функционира като девическа гимназия с името „Мария Луиза“. Това експозиционно решение е съобразено с текста на учредителния акт. В експозицията ще бъдат показани голям брой фотографии, отразяващи архитектурата на зданието и отделни моменти от ежедневието на гимназистките; оригинални документи свързани с учебния процес – класни книги, свидетелства, лични карти, годишни отчети; различни учебни аксесоари. 

Изложбата е организирана със съдействието на Държавен архив – Варна, Регионална библиотека „Пенчо Славейков“, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“. Особено ценна е ролята на даренията от частни лица – наследници на възпитанички на Варненската девическа гимназия, които показват съпричастността на варненци към опазване на градската памет. Интересен елемент от експозицията са двете реплики на зимна и лятна ученически униформи. За техни модели са ползвани изображения от архивни фотографии. Униформите са ушити специално за изложбата.

Експозицията ще бъде открита на 1 ноември (сряда) 2023 г. от 17, 30 ч. в сградата на Музея за нова история на Варна. Тя ще може да бъде разгледана до март 2024 година.

2023 © Варна е

БДЖ кръщава нови локомотиви на възрожденци

Върху всяка от новите машини ще бъде изобразен единен QR код, който ще препраща към специална секция на официалния сайт на БДЖ с информация за живота и делото на всяка една от личностите, чиито имена носят локомотивите, както и с техния принос към железниците в България
БДЖ кръщава нови локомотиви на възрожденци

Новите десет електрически локомотива "Смартрон", които "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД очаква по договор с ДЗЗД "Сименс Трон", ще бъдат кръстени на изявени български възрожденци, допринесли за изграждането и развитието на железопътния транспорт в страната.

Инициативата следва примера на първите петнадесет локомотива от същата серия, които вече са в експлоатация и носят имената на български владетели. Върху всяка от новите машини ще бъде изобразен единен QR код, който ще препраща към специална секция на официалния сайт на БДЖ. Там пътниците ще могат да се запознаят с живота и делото на всяка една от личностите, чиито имена носят локомотивите, както и с техния принос към железниците в България.

Първите три локомотива, вече доставени и готови за експлоатация, ще носят имената на Никола Корчев, Тодор Каблешков и Петко Николов (първият главен директор на железниците и пристанищата у нас). Те ще обслужват приоритетно дълги маршрути, като линиите София – Видин и София – Бургас. До края на годината БДЖ очаква да получи още седем локомотива "Смартрон".

С въвеждането на новите локомотиви в експлоатация, "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД продължава поетапната подмяна на остарелите и амортизирани машини. Целта е да се подобри качеството на пътническата услуга и да се гарантира максимална надеждност на влаковете по основните направления в страната.

2025 © Варна е