Мобилно меню

Варна празнува 146 години от Освобождението си

Тържественото честване беше проведено в двора на Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил", а празничен концерт беше изнесен на площад "Независимост"
Варна празнува 146 години от Освобождението си

С общоградско тържество Варна отбеляза 146 години от Освобождението си. Честването по традиция беше в двора на Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил", където пред паметника "Посрещане на освободителите" бяха проведени военен ритуал, заупокойна молитва за загиналите и церемония по полагане на венци и цветя. В церемонията се включи Представителният духов оркестър и почетен караул от Военноморските сили.

За да сведат глави пред паметта на освободителите бяха дошли областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, началникът на щаба на ВМС кап. I ранг Божидар Иванов, представители на Варненска и Великопреславска Света митрополия, политически партии, Съюза на ветераните от войните, жители и гости на Варна.  

В двора на Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" е експонирана и изложба "Колко са чудни делата ти, Господи", а рисунките са дело на  деца от 7 до 18 години, възпитаници на Школа по живопис на бележития варненски художник Радко Мурзов.

Тържественото честване на Освобождението на Варна завърши с традиционния празничен концерт на симфоничния оркестър на Държавна опера Варна, с диригент Кръстин Настев и солисти - Линка Стоянова, Жана Костова, Силвия Ангелова, Пламен Райков, Иво Йорданов и Деян Вачков, който се проведе от 20:30 часа на площад "Независимост".

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е