Мобилно меню

Варненски читалища закупиха народни носии за съставите си с европейски средства

Певците и танцьорите в селата Невша и Добрина вече имат нови носии на обща стойност 36 000 лева
Варненски читалища закупиха народни носии за съставите си с европейски средства

Народните читалища в село Невша и в село Добрина закупиха народни носии за своите състави с европейски средства, съобщават от Областния информационен център - Варна.

И двата проекта са финансирани от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. чрез Местна инициативна група "Възход - Ветрино, Вълчи дол, Провадия".

За фолклорните състави на Народното читалище в село Добрина, които пресъздават уникалния за територията обичай "Камилари", са изработени 32 народни носии и костюми – дамски, мъжки и детски. В рамките на проекта, който е с бюджет от 25 982 лв., е проведена и дискусия, посветена на съхраняването на местните обичаи и фолклор, в която са взели участие представители на читалищата от трите общини на територията на МИГ "Възход- Ветрино, Вълчи дол, Провадия", специалисти-етнографи от Историческия музей в Провадия и Етнографския музей във Варна.

Проектът на читалището в село Невша "Невша в миналото и сега", е на стойност 10 039 лв. В негово изпълнение са доставени дамски носии и мъжки костюми, включващи ризи, елеци, пояси, ямурлуци, калпаци, навуща, колани и обувки.

Със закупуването на носиите е обезпечено провеждането на различни културни събития в двете читалища, които отделят особено внимание за любителското художествено творчество. Целта е да се пази културното наследство и да се съхранят традициите, местният фолклор, богатството на песенното творчество, красотата на българските носии и автентичните танци. Изпълнението на двата проекта спомага и за развитието на културния и познавателен туризъм.

Проектни предложения на обща стойност 327 611 лв. за учредяването на седем местни инициативни групи на територията на Област Варна за периода 2023-2027 г. са получили одобрение по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ от Програмата за развитие на селските райони 2014–2020 г., допълват от ОИЦ-Варна.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ОИЦ - Варна

148 години от избухването на Априлското въстание отбелязаха във Варна

Строят беше приет от заместник-командира на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев, свещеници от Митрополията отслужиха заупокойна молитва, след което с военен ритуал бяха поднесени венци и цветя
148 години от избухването на Априлското въстание отбелязаха във Варна

Дъждовното време не попречи на мнозина варненци да се включат в тържественото честване на 148-та годишнина от избухването на Априлското въстание.

В ритуала, пред паметника на Георги Бенковски, на алеята на възрожденската памет в Морската градина на Варна, организиран от Община Варна, съвместно с ВМС и Варненска и Великопреславска митрополия, участваха Представителният духов оркестър на Военноморските сили, почетен караул и командири на военни формирования от Варненския гарнизон.

Строят беше приет от заместник-командира на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев. Свещеници от Митрополията отслужиха заупокойна молитва, след което с военен ритуал бяха поднесени венци и цветя.

На церемонията присъстваха кметът на Община Варна господин Благомир Коцев, заместник-областният управител господин Огнян Рачев, районните кметове от община Варна, представители на държавната и местна власт, неправителствени и военно-патриотични организации, много граждани и ученици от варненските училища.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС