Мобилно меню

Варненски читалища закупиха народни носии за съставите си с европейски средства

Певците и танцьорите в селата Невша и Добрина вече имат нови носии на обща стойност 36 000 лева
Варненски читалища закупиха народни носии за съставите си с европейски средства
778

Народните читалища в село Невша и в село Добрина закупиха народни носии за своите състави с европейски средства, съобщават от Областния информационен център - Варна.

И двата проекта са финансирани от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. чрез Местна инициативна група "Възход - Ветрино, Вълчи дол, Провадия".

За фолклорните състави на Народното читалище в село Добрина, които пресъздават уникалния за територията обичай "Камилари", са изработени 32 народни носии и костюми – дамски, мъжки и детски. В рамките на проекта, който е с бюджет от 25 982 лв., е проведена и дискусия, посветена на съхраняването на местните обичаи и фолклор, в която са взели участие представители на читалищата от трите общини на територията на МИГ "Възход- Ветрино, Вълчи дол, Провадия", специалисти-етнографи от Историческия музей в Провадия и Етнографския музей във Варна.

Проектът на читалището в село Невша "Невша в миналото и сега", е на стойност 10 039 лв. В негово изпълнение са доставени дамски носии и мъжки костюми, включващи ризи, елеци, пояси, ямурлуци, калпаци, навуща, колани и обувки.

Със закупуването на носиите е обезпечено провеждането на различни културни събития в двете читалища, които отделят особено внимание за любителското художествено творчество. Целта е да се пази културното наследство и да се съхранят традициите, местният фолклор, богатството на песенното творчество, красотата на българските носии и автентичните танци. Изпълнението на двата проекта спомага и за развитието на културния и познавателен туризъм.

Проектни предложения на обща стойност 327 611 лв. за учредяването на седем местни инициативни групи на територията на Област Варна за периода 2023-2027 г. са получили одобрение по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ от Програмата за развитие на селските райони 2014–2020 г., допълват от ОИЦ-Варна.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ОИЦ - Варна

Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

И това лято децата във Варна ще имат възможност да се включат в специализирани комикс ателиета
Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

Документален комикс за Битката при Варна през 1444 г. предстои да бъде издаден във Варна. Негови автори са сценаристът Елена Владова и художникът Николай Русев. Консултант на проекта е историкът Невян Митев, чиято докторска дисертация е посветена на походите на Владислав Варненчик през 1443-1444 г. Комиксът ще бъде издаден с подкрепата на Фонд “Култура” на Община Варна.

Това ще бъде четвърти комикс на творческия екип Елена Владова и Николай Русев, засягащ теми от историята и археологията на България. Последният, посветен на Варненския халколитен некропол, издаден миналата година, се представя и като изложба. След премиерата във Варна експозицията гостува в Добрич, Генерал Тошево и Каварна, през лятото ще я видят и на други места. 

“Документалният комикс предлага много възможности на изследователите, изобщо на хората, които предпочитат да създават нехудожествени текстове.

Това е и още една възможност да бъде разказано едно задълбочено проучване.

Този жанр в комикса може да бъде интересен и на деца, когато се представи по подходящ начин”, казва Елена Владова, журналист и комикс обучител.

Издадените досега документални комикси са представени по време на две ателиета, проведени през май и юни специално с ученици от Националното училище по изкуствата “Добри Христов”. 

И това лято децата във Варна, които са любопитни да навлязат в света на изкуството на комикса или да усъвършенстват своите умения, ще имат възможност да се включат в специализирани творчески ателиета.

За деца в начална училищна възраст е специално разработената програма, която представлява въведение в изкуството на комикса в съчетание с материал от задължителната програма в обучението по български език и литература. За ученици на възраст 14-18 години се предлага въвеждащ курс в изкуството на комикса от 12 занимания.

За участие не се изискват предварителни задълбочени умения по рисуване.

Курсовете ще се провеждат в “Ателието” на улица “Архимандрит Филарет” 10 и ще започнат на 7 юли. Също през юли деца на възраст от 6 до 12 години могат да се включат във фензин работилница. Тя предвижда 6 занимания, които ще се провеждат в Читалище “Просвета 1927”. 

Тези, които не се колебаят да покажат уменията си да създават комикси, могат да се включат до 30 септември в третото издание на конкурса за комикс “Крайморска среща”. Той е за участници от цялата страна.

За по-подробна информация и въпроси, свързани с летните комикс занимания и конкурса следете страницата на комикс ателие “Град и посоки”® www.comics-varna.com и  прилежащите социални мрежи или се обадете на телефон 0888/540388.

2025 © Варна е / снимки: comics-varna.com