Мобилно меню

Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

Събитието ще е на 8 ноември, ще бъдат поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди
Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. "Владислав Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди и ще продължат с отслужване на панихида от свещенослужителите при храм „Св. Димитър“ в памет на загиналите воини.

Веднага след ритуала, от 12:30 часа, ще бъде открита изложбата "Варна. Последната битка". Тя разказва за организирането и реализирането на последните кръстоносни походи на Балканите (1443 – 1444) като опит за противопоставяне на османската инвазия. За първи път пред варненската публика в изложбата ще бъде представен първият исторически трактат, посветен на България „За древността на бащината земя и за българските дела“ на Петър Богдан Бакшев. Написан, за да привлече вниманието на западното християнство към съдбата на българите, трудът е още една стъпка в помощ на дипломатическата мисия на чипровския революционер, книжовник и духовник, целяща осъществяването на нова европейска военна коалиция срещу Османската империя.

В експозицията са представени още средновековно въоръжение и снаряжение, монети, накити и предмети от бита, сред които халкинчата ризница, шлем, алебарда, железни бойни ядра, монети, голям двузъб ключ и др., които илюстрират времето на последните кръстоносни походи на Балканите.  

Изложбата "Варна. Последната битка" е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра, Регионален исторически музей – Шумен, и може да бъде разгледана до края на януари 2025 година.

2024 © Варна е

Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

И това лято децата във Варна ще имат възможност да се включат в специализирани комикс ателиета
Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

Документален комикс за Битката при Варна през 1444 г. предстои да бъде издаден във Варна. Негови автори са сценаристът Елена Владова и художникът Николай Русев. Консултант на проекта е историкът Невян Митев, чиято докторска дисертация е посветена на походите на Владислав Варненчик през 1443-1444 г. Комиксът ще бъде издаден с подкрепата на Фонд “Култура” на Община Варна.

Това ще бъде четвърти комикс на творческия екип Елена Владова и Николай Русев, засягащ теми от историята и археологията на България. Последният, посветен на Варненския халколитен некропол, издаден миналата година, се представя и като изложба. След премиерата във Варна експозицията гостува в Добрич, Генерал Тошево и Каварна, през лятото ще я видят и на други места. 

“Документалният комикс предлага много възможности на изследователите, изобщо на хората, които предпочитат да създават нехудожествени текстове.

Това е и още една възможност да бъде разказано едно задълбочено проучване.

Този жанр в комикса може да бъде интересен и на деца, когато се представи по подходящ начин”, казва Елена Владова, журналист и комикс обучител.

Издадените досега документални комикси са представени по време на две ателиета, проведени през май и юни специално с ученици от Националното училище по изкуствата “Добри Христов”. 

И това лято децата във Варна, които са любопитни да навлязат в света на изкуството на комикса или да усъвършенстват своите умения, ще имат възможност да се включат в специализирани творчески ателиета.

За деца в начална училищна възраст е специално разработената програма, която представлява въведение в изкуството на комикса в съчетание с материал от задължителната програма в обучението по български език и литература. За ученици на възраст 14-18 години се предлага въвеждащ курс в изкуството на комикса от 12 занимания.

За участие не се изискват предварителни задълбочени умения по рисуване.

Курсовете ще се провеждат в “Ателието” на улица “Архимандрит Филарет” 10 и ще започнат на 7 юли. Също през юли деца на възраст от 6 до 12 години могат да се включат във фензин работилница. Тя предвижда 6 занимания, които ще се провеждат в Читалище “Просвета 1927”. 

Тези, които не се колебаят да покажат уменията си да създават комикси, могат да се включат до 30 септември в третото издание на конкурса за комикс “Крайморска среща”. Той е за участници от цялата страна.

За по-подробна информация и въпроси, свързани с летните комикс занимания и конкурса следете страницата на комикс ателие “Град и посоки”® www.comics-varna.com и  прилежащите социални мрежи или се обадете на телефон 0888/540388.

2025 © Варна е / снимки: comics-varna.com