Мобилно меню

Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

Събитието ще е на 8 ноември, ще бъдат поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди
Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. "Владислав Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди и ще продължат с отслужване на панихида от свещенослужителите при храм „Св. Димитър“ в памет на загиналите воини.

Веднага след ритуала, от 12:30 часа, ще бъде открита изложбата "Варна. Последната битка". Тя разказва за организирането и реализирането на последните кръстоносни походи на Балканите (1443 – 1444) като опит за противопоставяне на османската инвазия. За първи път пред варненската публика в изложбата ще бъде представен първият исторически трактат, посветен на България „За древността на бащината земя и за българските дела“ на Петър Богдан Бакшев. Написан, за да привлече вниманието на западното християнство към съдбата на българите, трудът е още една стъпка в помощ на дипломатическата мисия на чипровския революционер, книжовник и духовник, целяща осъществяването на нова европейска военна коалиция срещу Османската империя.

В експозицията са представени още средновековно въоръжение и снаряжение, монети, накити и предмети от бита, сред които халкинчата ризница, шлем, алебарда, железни бойни ядра, монети, голям двузъб ключ и др., които илюстрират времето на последните кръстоносни походи на Балканите.  

Изложбата "Варна. Последната битка" е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра, Регионален исторически музей – Шумен, и може да бъде разгледана до края на януари 2025 година.

2024 © Варна е

БДЖ кръщава нови локомотиви на възрожденци

Върху всяка от новите машини ще бъде изобразен единен QR код, който ще препраща към специална секция на официалния сайт на БДЖ с информация за живота и делото на всяка една от личностите, чиито имена носят локомотивите, както и с техния принос към железниците в България
БДЖ кръщава нови локомотиви на възрожденци

Новите десет електрически локомотива "Смартрон", които "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД очаква по договор с ДЗЗД "Сименс Трон", ще бъдат кръстени на изявени български възрожденци, допринесли за изграждането и развитието на железопътния транспорт в страната.

Инициативата следва примера на първите петнадесет локомотива от същата серия, които вече са в експлоатация и носят имената на български владетели. Върху всяка от новите машини ще бъде изобразен единен QR код, който ще препраща към специална секция на официалния сайт на БДЖ. Там пътниците ще могат да се запознаят с живота и делото на всяка една от личностите, чиито имена носят локомотивите, както и с техния принос към железниците в България.

Първите три локомотива, вече доставени и готови за експлоатация, ще носят имената на Никола Корчев, Тодор Каблешков и Петко Николов (първият главен директор на железниците и пристанищата у нас). Те ще обслужват приоритетно дълги маршрути, като линиите София – Видин и София – Бургас. До края на годината БДЖ очаква да получи още седем локомотива "Смартрон".

С въвеждането на новите локомотиви в експлоатация, "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД продължава поетапната подмяна на остарелите и амортизирани машини. Целта е да се подобри качеството на пътническата услуга и да се гарантира максимална надеждност на влаковете по основните направления в страната.

2025 © Варна е