Мобилно меню

Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

Събитието ще е на 8 ноември, ще бъдат поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди
Военен ритуал и изложба в Парк-музея "Владислав" за 580-ата годишнина от битката при Варна

На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. "Владислав Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди и ще продължат с отслужване на панихида от свещенослужителите при храм „Св. Димитър“ в памет на загиналите воини.

Веднага след ритуала, от 12:30 часа, ще бъде открита изложбата "Варна. Последната битка". Тя разказва за организирането и реализирането на последните кръстоносни походи на Балканите (1443 – 1444) като опит за противопоставяне на османската инвазия. За първи път пред варненската публика в изложбата ще бъде представен първият исторически трактат, посветен на България „За древността на бащината земя и за българските дела“ на Петър Богдан Бакшев. Написан, за да привлече вниманието на западното християнство към съдбата на българите, трудът е още една стъпка в помощ на дипломатическата мисия на чипровския революционер, книжовник и духовник, целяща осъществяването на нова европейска военна коалиция срещу Османската империя.

В експозицията са представени още средновековно въоръжение и снаряжение, монети, накити и предмети от бита, сред които халкинчата ризница, шлем, алебарда, железни бойни ядра, монети, голям двузъб ключ и др., които илюстрират времето на последните кръстоносни походи на Балканите.  

Изложбата "Варна. Последната битка" е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра, Регионален исторически музей – Шумен, и може да бъде разгледана до края на януари 2025 година.

2024 © Варна е

Представят исторически албум "Варна в Голямата война"

Събитието ще е на 22 ноември в Музея за нова история на Варна
Представят исторически албум "Варна в Голямата война"

Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен на 22 ноември от 17.30 ч. в Музея за нова история на Варна. Събитието ще се проведе при вход свободен за всички желаещи да присъстват.

Автори на "Варна в Голямата война" са Симеон Кулиш - историк, учител по история и цивилизации, научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна и Траян Димитров - историк, завеждащ отдел "Нова история" в РИМ-Варна, член на Тракийския научен институт.

В албума е поместен богат снимков материал, любопитни и малко известни факти за Варна по времето на Първата световна война, героизма на Осми приморски полк, какво е да си кмет по време на световен конфликт, какво е да си дарител и др. интересни аспекти от родната ни история.

2024 © Варна е