Мобилно меню

Във Варна издигат паметник на първата жена-воден спасител в България

Улица в местност Малка Чайка, Аспарухово, ще носи името на легендарен плувец
Във Варна издигат паметник на първата жена-воден спасител в България

Бюст-паметник на Христина Хранова, революционерка, първата дипломирана акушерка във Варна и първата жена-воден спасител в България ще бъде издигнат в морската столица. Предложението бе утвърдено по време на заседание комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна.

Монументът ще бъде поставен на Алеята на Възраждането в Морската градина, а негов автор е известният варненски скулптор Живко Дончев.

Инициатор за издигането на паметника е Милка Кайкова – общественик и златен медалист на Български червен кръст – Варна, подкрепена от БЧК и други организации. Финансирането е осигурено от общинския бюджет чрез Програмата за поставяне на паметници и скулптури на Община Варна.

След одобрението на предложението от Общински съвет – Варна предстои окончателното съгласуване на проекта с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство.

Христина Хранова е оставила дълбока следа в родната история.

Само на 18-годишна възраст, по заръка на Левски, тя става куриер на Софийския революционен комитет. По време на Освободителната война тя е в Шипченския отряд и участва в боевете при Шипка, Шейново и Стара Загора. След Освобождението Христина Хранова става първата дипломирана практикуваща акушерка във Варна, а по-късно – първата жена-воден спасител в България.

Благодарение на нея на бял свят идват 3 462 деца и са спасени от удавяне 54 души.

Христина Хранова участва и като доброволка в Сръбско-българската и Междусъюзническите войни.

По време на заседанието на комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна бе решено също улица в местността Малка чайка, район Аспарухово, да носи името на известния в цял свят с маратонските си плувания варненец Добри Динев, който е носител на шест рекорда, включени в Книгата на Гинес.

Динев остава в историята и с проявения героизъм през 1978 г., когато се обръща понтонният мост в Белослав и 65 души загиват. Тогава той спасява от студените води на езерото 43 души, за което е удостоен с орден "За гражданска заслуга и доблест". Динев, починал през 2015 г. в Монреал, е почетен гражданин на Варна.

Съветниците от комисията по култура решиха също две улици в с. Звездица да се казват "Лора" и "Плеяди", с което се продължава политиката на селото за именуване на улици на звезди и съзвездия.

По време на заседанието си съветниците от комисията по култура дадоха също съгласието си да се отпуснат средства за закупуване на гориво за Театрално-музикален продуцентски център и Държавен куклен театър за отоплителен сезон 2024/2025 г. За нормалната работа в сградите на ТМПЦ са необходими 120 000 литра дизелово гориво, а на Кукления театър – почти 21 500 литра.

2024 © Варна е

Напусна ни дългогодишният директор на Държавен архив – Варна, Борислав Дряновски

Историкът и общественик е носител на множество награди за приноса си
Напусна ни дългогодишният директор на Държавен архив – Варна, Борислав Дряновски

Дългогодишният директор на Държавен архив – Варна Борислав Дряновски е починал вчера – 8 ноември, съобщиха от архива.

Варна изгуби личност със силно присъствие в обществения си живот, отбеляза в съболезнователен адрес кметът Благомир Коцев.

Борислав Николов Дряновски е роден на 3 март 1944 г. в гр. Варна. През 1970 г. завършва специалност „История“ и „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. От 1969 до 1971 г. работи като учител в с. Генерал Киселово. От февруари 1971 г. постъпва на работа в Държавен архив - Варна, първоначално като специалист-архивист, а от 1995 г. до пенсионирането си през 2008 г. като директор на Държавен архив – Варна.

В периода 1972-2018 г. издава над 40 книги и сборници, на които е автор, съавтор или съставител. Сред тях са „Капитан Петко Войвода”, „Борбите на българите от Варненска и Преславска епархия за църковна независимост 1840-1879 г.”, „Изграждане на българска администрация и гражданско общество във Варна и Варненска губерния след Освобождението 1878-1880 г.”, „Княз Александър Батенберг и Варна”, „125 години управление на горите във Варненския регион”, „Пристанище Варна 1347-1906 г.”, „Консулски представителства във Варна 1352-2009 г.”, „Почетните граждани на Варна”, „Кметовете на Варна“ 1-4 т.; „140 години съдебна власт във Варна“, „Водоснабдяването и канализацията на Варна“, „Губернатори и окръжни управители на Варна“, „История на Варненската адвокатура“, „История на Варненската червенокръстка организация“, „История на Варна – т. 3“ и др.

Над 300 са заглавията на публикации в книги, сборници и юбилейни издания, статии във вестници, списания, непериодични единични издания и електронни медии.

Борислав Дряновски е автор и водещ на редица радиопредавания, посветени на миналото на Варна и Варненския край, в ефира на Радио Варна, в рубриките: „Улиците на Варна” (2010-2011 г. – 75 бр. предавания), „Неизвестно за известното” (2011-2013 г. – 60 бр. предавания), „Лица и събития” (2013-2016 г. – 30 бр. предавания) и „Губернатори и окръжни управители на Варна” (2017 г. – 17 бр. предавани).

През 2000 г. е награден със златен медал от Тракийското дружество по повод публицистичната му дейност, посветена на Капитан Петко войвода.

През юли 2007 г. е удостоен с почетен знак и лента за принос към съхраняване и опазване на историческата памет на Варна.

За книгата „Кметовете на Варна 1878-1903 г.” през май 2011 г. му е присъдена награда „Варна” в раздел „Публицистика и журналистика”.

През 2024 г. Дряновски получава признание за цялостния му принос към историята на града и страната ни и по повод неговата 80-годишнина, като удостоен със званието

„Почетен гражданин на град Варна“

През 2016 г. дарява личния си архив на Държавен архив - Варна, като даренията му са обработени и заведени като личен фонд 1656 „Дряновски, Борислав Николов“.

Архивният фонд съдържа документален и снимков материал за творческата, служебна и обществена дейност на фондообразувателя за периода 1952-2016 г. Документите са класирани в четири раздела и обособени в 67 архивни единици, с обем от 0,9 л.м. Документите от раздел „Биографични“ са оригинали, предимно формуляри и печатни бланки, тези от раздел „Творческа дейност“ – оригинали, ръкопис и машинопис с ръкописни бележки, в раздел „Служебна и обществена дейност“ – оригинали, предимно машинопис. Всички документи от архивния фонд са много добро физическо състояние.

2024 © Варна е