Мобилно меню

Във Варна отбелязаха 116 години от обявяването на Независимостта на България

Празнично хоро се изви на площад "Независимост" в морската столица
Във Варна отбелязаха 116 години от обявяването на Независимостта на България

Във Варна тържествено отбелязаха 116 години от обявяването на Независимостта на България. Честването бе на едноименния състав "Независимост" в центъра на града. Командирът на Военноморските Сили на Република България контраадмирал Кирил Михайлов прие строя на представителния блок от ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", след което маршът "Един завет", в изпълнение на Представителния духов оркестър на Военноморските сили, огласи площадa.

Ритуалът продължи с молебен за България, отслужен от свещенослужители на Варненската и Великопреславска митрополия и с тържествено издигане на националното знаме на Република България, знамето на Европейския съюз и на Община Варна.    

Официални гости на церемонията бяха областният управител на Област Варна Андрияна Андреева, кметът на Община Варна Благомир Коцев, представители на държавната и местна власт, офицери от Военноморските сили.

Честването завърши с празнично хоро на Фолклорен ансамбъл "Варна", в което се включиха и граждани, присъствали на събитието на площад "Независимост".

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина
Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

Осмият античен фестивал "Марцианопол – животът в Древния град" ще възкреси и тази година в Девня живота в един от най-важните римски градове на Балканите.

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина.

Както и при предишните издания на проявата,

входът за фестивала е свободен!

"Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята – Римски игри (Ludi Romani). Тази есен гостите на нашия фестивал ще се докоснат до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността", подчерта кметът на общината Свилен Шитов.

От 10 до 18 часа тази събота зрителите ще станат свидетели на гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда, с участието на българските сдружения Via Preatoria (София), "Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), "Мадарски конник" (Обзор), "Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия).

На фестивала ще бъдат представени античната музика на музикална формация "Фрея", както и старинни занаяти, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката ще може да разглежда лагерите на участниците, а който желае - сам да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище.

ПРОГРАМА на ФЕСТИВАЛА

  • 10:00 – Официално откриване;
  • 10:30 – Представяне на траки и скити - ритуали и конни демонстрации;
  • 12:00 – Легионерски лагер – представяне на воинските традиции и бита на легионерите (Поселение около лагера – търговски пазар и кръчма – нрави и обичаи; Керамична работилница – презентация на керамиката през вековете);
  • 13:00 – Кулинарна презентация и дегустация на храни, характерни за периода на Римската империя, презентация на вино и подправки;
  • 15:00 – Римски гладиаторски игри;
  • 16:00 – Военни ритуали, бойни практики и военни сблъсъци;
  • 17:00 – Представяне на античната музика от музикална формация "Фрея";
  • 18:00 – Закриване на фестивала.
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня