Мобилно меню

Закриха археологическия сезон в Девня с над 1000 нови находки

Най-ценната находка е златна монета от времето на император Теодосий II
Закриха археологическия сезон в Девня с над 1000 нови находки

Повече от 1000 артефакти са открили археолозите от екипа на д-р Христо Кузов при разкопките в Девня през Сезон 2023. Най-ценната находка е златен солид от времето на император Теодосий II, който допълва находката от златни монети от същия вид и номинал, открити при проучванията през 2019-2020 г.

Златната монета, която ще бъде прибавена под №20 към златното монетно съкровище в експозицията на Музея на мозайките, се е намирала в непосредствена близост до мястото, където са били открити останалите солиди от късната Римска империя. Причината тя да бъде намерена чак сега е, че монетата е била скрита в „реброто“ между отделните квадрати, проучвани от археолозите, които са били съединени при тазгодишните разкопки.

Освен новото попълнение в златната колекция, през Археологически сезон 2023 са били намерени около 1000 бронзови монети, няколко глинени лампи и два глинени съда, на които предстои научна обработка и реставрация.

„Тези от тях, които имат експозиционна стойност, в бъдеще също ще намерят място сред експонатите в Музея на мозайките“, поясни директорът на културното учреждение Иван Сутев. Той коментира още, че приключилият археологически сезон е бил успешен, а проучванията в подножието на раннохристиянската базилика на Марцианопол, тепърва предстои да изяснят дали на изследвания терен в античния квартал е имало една, или няколко сгради. Това обаче ще стане ясно най-рано през следващия археологически сезон, смятат историците.

Разкопките в Девня ще дочакат неговото начало консервирани и обезопасени срещу набезите на иманяри и случайни търсачи на съкровища чрез осветление и видеонаблюдение. Табела на мястото предупреждава, че преминаването през територията на археологическия обект е забранено, а за по-голяма сигурност екипът на музея лично огради проучвания периметър с предупредителна лента.

2023 © Варна е / Пресцентър Община Девня

140 години от създаването на Осми приморски полк отбелязаха във Варна

С военен ритуал беше отдадена почит
140 години от създаването на Осми приморски полк отбелязаха във Варна

140-ата годишнина от създаването на Осми приморски полк беше отбелязана с военен ритуал пред паметника портал във Варна. Събитието бе организирано от регионалният клон  "Осми пехотен Приморски полк" към Национално дружество "Традиция", Регионалния исторически музей във Варна и Военноморските сили на Република България, със съдействието на Община Варна.

Строят на почетния караул от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" беше приет от заместник-командира на Военноморските сили флотилен адмирал Ваньо Мусински.

Пред паметника, на който са изписани имената на загиналите за Родината вòйни от полка, да отдадат своята почит и признателност към героизма им, бяха дошли кметът на Община Варна, председателят на Общинския съвет, заместник-областният управител на област Варна, кметове на райони, представители на областната и общинска администрации, членове на военно-патриотични и родолюбиви организации и съюзи, на политически партии, граждани.

Слово по случай годишнината и славния боен път на полка произнесе управителят на регионалния клон към Национално дружество "Традиция" инж. Христо Станев.

Свещеници от Варненска и Великопреславска Света митрополия отслужиха заупокойна молитва. Ритуалът продължи с едноминутно мълчание в памет на загиналите за България и поднасяне на венци и цветя.

След изпълнение на химна на Република България, почетният караул и оркестърът преминаха в тържествен марш пред паметника.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС - Варна