Мобилно меню

Закриха археологическия сезон в Девня с над 1000 нови находки

Най-ценната находка е златна монета от времето на император Теодосий II
Закриха археологическия сезон в Девня с над 1000 нови находки

Повече от 1000 артефакти са открили археолозите от екипа на д-р Христо Кузов при разкопките в Девня през Сезон 2023. Най-ценната находка е златен солид от времето на император Теодосий II, който допълва находката от златни монети от същия вид и номинал, открити при проучванията през 2019-2020 г.

Златната монета, която ще бъде прибавена под №20 към златното монетно съкровище в експозицията на Музея на мозайките, се е намирала в непосредствена близост до мястото, където са били открити останалите солиди от късната Римска империя. Причината тя да бъде намерена чак сега е, че монетата е била скрита в „реброто“ между отделните квадрати, проучвани от археолозите, които са били съединени при тазгодишните разкопки.

Освен новото попълнение в златната колекция, през Археологически сезон 2023 са били намерени около 1000 бронзови монети, няколко глинени лампи и два глинени съда, на които предстои научна обработка и реставрация.

„Тези от тях, които имат експозиционна стойност, в бъдеще също ще намерят място сред експонатите в Музея на мозайките“, поясни директорът на културното учреждение Иван Сутев. Той коментира още, че приключилият археологически сезон е бил успешен, а проучванията в подножието на раннохристиянската базилика на Марцианопол, тепърва предстои да изяснят дали на изследвания терен в античния квартал е имало една, или няколко сгради. Това обаче ще стане ясно най-рано през следващия археологически сезон, смятат историците.

Разкопките в Девня ще дочакат неговото начало консервирани и обезопасени срещу набезите на иманяри и случайни търсачи на съкровища чрез осветление и видеонаблюдение. Табела на мястото предупреждава, че преминаването през територията на археологическия обект е забранено, а за по-голяма сигурност екипът на музея лично огради проучвания периметър с предупредителна лента.

2023 © Варна е / Пресцентър Община Девня

Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

И това лято децата във Варна ще имат възможност да се включат в специализирани комикс ателиета
Издават комикс за Битката при Варна от 1444 г. 

Документален комикс за Битката при Варна през 1444 г. предстои да бъде издаден във Варна. Негови автори са сценаристът Елена Владова и художникът Николай Русев. Консултант на проекта е историкът Невян Митев, чиято докторска дисертация е посветена на походите на Владислав Варненчик през 1443-1444 г. Комиксът ще бъде издаден с подкрепата на Фонд “Култура” на Община Варна.

Това ще бъде четвърти комикс на творческия екип Елена Владова и Николай Русев, засягащ теми от историята и археологията на България. Последният, посветен на Варненския халколитен некропол, издаден миналата година, се представя и като изложба. След премиерата във Варна експозицията гостува в Добрич, Генерал Тошево и Каварна, през лятото ще я видят и на други места. 

“Документалният комикс предлага много възможности на изследователите, изобщо на хората, които предпочитат да създават нехудожествени текстове.

Това е и още една възможност да бъде разказано едно задълбочено проучване.

Този жанр в комикса може да бъде интересен и на деца, когато се представи по подходящ начин”, казва Елена Владова, журналист и комикс обучител.

Издадените досега документални комикси са представени по време на две ателиета, проведени през май и юни специално с ученици от Националното училище по изкуствата “Добри Христов”. 

И това лято децата във Варна, които са любопитни да навлязат в света на изкуството на комикса или да усъвършенстват своите умения, ще имат възможност да се включат в специализирани творчески ателиета.

За деца в начална училищна възраст е специално разработената програма, която представлява въведение в изкуството на комикса в съчетание с материал от задължителната програма в обучението по български език и литература. За ученици на възраст 14-18 години се предлага въвеждащ курс в изкуството на комикса от 12 занимания.

За участие не се изискват предварителни задълбочени умения по рисуване.

Курсовете ще се провеждат в “Ателието” на улица “Архимандрит Филарет” 10 и ще започнат на 7 юли. Също през юли деца на възраст от 6 до 12 години могат да се включат във фензин работилница. Тя предвижда 6 занимания, които ще се провеждат в Читалище “Просвета 1927”. 

Тези, които не се колебаят да покажат уменията си да създават комикси, могат да се включат до 30 септември в третото издание на конкурса за комикс “Крайморска среща”. Той е за участници от цялата страна.

За по-подробна информация и въпроси, свързани с летните комикс занимания и конкурса следете страницата на комикс ателие “Град и посоки”® www.comics-varna.com и  прилежащите социални мрежи или се обадете на телефон 0888/540388.

2025 © Варна е / снимки: comics-varna.com