Мобилно меню

Аниматорът Теодор Ушев обяви, че спира да се изказва пред български медии

След всеки анонс за филма са се изливали по 400-500 обидни коментара срещу него
Аниматорът Теодор Ушев обяви, че спира да се изказва пред български медии
551

Според аниматорът Теодор Ушев в България сме свидетели на пълзящ фашизъм. Това каза той в предаването „120 минути“, дни след официалната премиера на филма му „φ1.618“. Броени часове след това обяви, че дава последното си интервю за българска медия.

Пълзящият фашизъм винаги започва с изгарянето на книги. Вижте какво се случи в Русия – не бяха убийствата на журналисти, фашизмът започва с изгарянето на книги и със затварянето на театри. Същото се случва и в България. Започва се с театрите, журналистите са следващите.

Според Тео Ушев българското общество е разделено само в социалните мрежи и в новогодишното обръщение на президента. Разделението е изкуствено. Хората в страната обаче са нормални, притеснени от случващото се.  

„Не вярвах, че агресията в социалните медии е действителна. Затова направихме един тур с филма в Бургас, Варна и Пловдив. Исках да видя как наистина реагира публиката. Оказах се прав – хората са нормални, не са агресивни, диалогични са и премиерата беше истински празник за екипа на филма. В същото време от месеци срещу филма имаше тролски атаки, които са платени от някого“, обясни той.

След всеки анонс за филма са се изливали по 400-500 обидни коментара срещу Теодор Ушев или някои от актьорите, които са участвали във филма. Ушев призна, че няма проблем с това да бъде обиждан, но изживява много болезнено нападките срещу актьорите и други хора от екипа му.

„Един артист, за да стане добър, трябва да развие дадена чувствителност – всичко да минава през сърцето му. Това е един мускул, който трябва да се упражнява, да бъде, колкото се може по-чувствителен. Но за да работиш в България, трябва да си сложиш скафандър, който да те пази от токсичната атмосфера“, признава още Теодор Ушев.

2022 © Варна е / източник: bTV Media Group
Още по темата: Филм Ушев
Още по темата: Филм Ушев

"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

На 22 ноември ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, създадени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино
"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

"НОЩНО КИНО" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство.

В петък, 22-ри ноември, в зала 5 на Фестивален и конгресен център, "НОЩНО КИНО" открива сезона със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя и сценарист Йордан Радичков, чиито произведения неизменно вълнуват зрители и читатели от различни поколения. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

През годините Радичков работи с творци като Киркор Азарян, Христо Христов, Георги Дюлгеров и др., а по негови мотиви продължават да се създават филми с висока художествена стойност като дебютния "Януари" (2021) на реж. Андрей Паунов. Късометражната програма този петък включва някои от по-рядко показваните: "Опашката" (1963) на режисьора Доньо Донев, "Ако цветовете бяха сиви" (1969) на Роман Мейцов, "Хляб" (1972) на Наум Шопов, както и "Суматоха" (1987) на Иван Танкушев.

До края на годината, под формата на прожекции с дискусии на живо, зрителите ще имат възможността да се срещнат с утвърдени имена в съвременното българско кино, както и с филми, отличени на някои от последните български и европейски фестивали. 

 Билети - онлайн и на касите на Фестивален и Конгресен Център, Варна

2024 © Варна е