Мобилно меню

"Нощ в чакалнята" на Саки Мурамото заслужи голямата награда от Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Специални дипломи получиха филмите "Красиви мъже" и "В сянката на кипарис"
"Нощ в чакалнята" на Саки Мурамото заслужи голямата награда от Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Отличените в юбилейното 20-то издание на Световния фестивал на анимационния филм бяха обявени на церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна. Голямата награда и призът за късометражен филм е за "Нощ в чакалнята" на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите "Красиви мъже" и "В сянката на кипарис", информира БТА.

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело "Мечтата на Султана" на Изабел Ергера, а сред детските заглавия - "Невъзможни болести" на Стефано Тамбелини.

Най-високото признание сред българските продукции получи "Дъщерята на художника" със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана на разказ на руския писател Даниил Хармс.

Наградата за студентски филм отиде при "Петънцето" на Бианка Скали, а в категорията за хорър филми - при "Патица" на Ели Шапюи.

На финалната церемония от Световния фестивал на анимационния филм във Варна бяха връчени още две отличия. От Съюза на българските филмови дейци дадоха своето одобрение на българския филм "Свързани" на Симеон Сокеров, създаден в съавторство със София Сокерова. Съюзът на българските художници награди "Чеснова супа", дипломна работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ "Кр. Сарафов". И двете заглавия получиха ласкави отзиви от критиката на фестивала.

На закриването на фестивала бяха прожектирани двете анимации, подготвени от деца и младежи в работилниците към фестивала. По-малките бяха експериментирали с образи от плакатите на миналите издания на форума, създавайки филм с название "Те са живи". Техни ментори в заниманията бяха Карин Миралес, Антон Жеков и Лилия Александрова. Връчвайки дипломи на децата, Антон Жеков отбеляза, че някои от тях посещават работилниците на фестивала вече за поредна година и има такива, които изявяват желание да се занимават с анимация в бъдеще. Творбата на по-големите бе озаглавена "Любовни писма". Техни ръководители бяха Фернандо Галрито и проф. Радостина Нейкова.

По повод 20-ата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм във Варна тази година журито бе съставено от носители на големи награди през годините. В него влизаха Леа Видакович, Пол Ма, Прийт Пярн, Борис Лабе, Йоана Атанасова.

2024 © Варна е / снимки: varnafest.org

"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

На 22 ноември ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, създадени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино
"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

"НОЩНО КИНО" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство.

В петък, 22-ри ноември, в зала 5 на Фестивален и конгресен център, "НОЩНО КИНО" открива сезона със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя и сценарист Йордан Радичков, чиито произведения неизменно вълнуват зрители и читатели от различни поколения. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

През годините Радичков работи с творци като Киркор Азарян, Христо Христов, Георги Дюлгеров и др., а по негови мотиви продължават да се създават филми с висока художествена стойност като дебютния "Януари" (2021) на реж. Андрей Паунов. Късометражната програма този петък включва някои от по-рядко показваните: "Опашката" (1963) на режисьора Доньо Донев, "Ако цветовете бяха сиви" (1969) на Роман Мейцов, "Хляб" (1972) на Наум Шопов, както и "Суматоха" (1987) на Иван Танкушев.

До края на годината, под формата на прожекции с дискусии на живо, зрителите ще имат възможността да се срещнат с утвърдени имена в съвременното българско кино, както и с филми, отличени на някои от последните български и европейски фестивали. 

 Билети - онлайн и на касите на Фестивален и Конгресен Център, Варна

2024 © Варна е