Мобилно меню

Синелибри Варна започва на 17 октомври с "Партенопа" на Паоло Сорентино

Юбилейното десето издание на Международния кино-литературен фестивал се провежда под мотото "Поезия безкрай", прожекциите ще са във Фестивалния и конгресен център, а програмата продължава до 31 октомври
Синелибри Варна започва на 17 октомври с "Партенопа" на Паоло Сорентино

На хоризонта е празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, което се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред гениите на поетическото изкуство и най-вече пред чародеите в областта на кинематографията.

Новият филм на Паоло Сорентино, един от визионерите на съвременното италианско кино, ще ознаменува началото на Синелибри Варна на 17 октомври от 19 часа. Италианско-френската продукция "Партенопа" представлява пленителна неаполитанска драма, апология на свободата и любовта, своеобразен трактат за магията на кинематографията. Историята е вдъхновена от мита за Партенопа, една от сирените в гръцката митология, чието име означава "глас на девица". Партенопа е и поетичното име на Неапол, родният град на многократно отличавания режисьор и сценарист Паоло Сорентино, който има в актива си "Оскар", "Златен глобус", БАФТА и четири награди на Европейската филмова академия само за трагикомичния шедьовър "Великата красота" (2013).

"Партенопа" е седмият по ред негов филм, номиниран за "Златна палма".

Между 17 и 31 октомври киноманите в морската столица ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на най-престижните световни филмови форуми: Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно и др. Програмата включва премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм, като съдебната драма "Един обикновен случай" на Даниел Отьой, "Плуване към дома" – адаптация по смущаващо провокативния роман на Дебора Леви, и "Бел" - новия филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане в главните роли.

Сред забележителните заглавия в конкурсната програма е биографичната драма "Лимонов" на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, и екранизацията на знаковия роман на Франсоаз Саган "Добър ден, тъга", в която номинираната за "Оскар" Клои Севини ("Момчетата не плачат") си партнира със звездата от "Квадратът" Клаес Бенг.

В програмата на фестивала блестят заглавия като "Ромео е Жулиета" – прелестна "комедия от грешки", богата на препратки към други произведения на изкуството, и "Емилия Перес" - новият филм на Жак Одиар, който грабна Наградата на журито на кинофестивала в Кан. Толкова много се случва в тази екстатична криминална трагикомедия – структурно, музикално, театрално, политически – че сработването на всички елементи и пластове на наратива е същински подвиг, а резултатът е кинематографичен шедьовър и стъписващ разрез на мексиканското общество.

Синелибри Варна 2024 се присъединява към инициативата "Italian Screens: Ново италианско кино без граници" с филма "Доверие" на режисьора Даниеле Лукети, една от най-интригуващите фигури в днешното италианско кино. Той ще бъде показан още на 18 октомври. Ценителите на японската киноестетика не бива да пропускат филма на Аюко Цукахара "Преди кафето да изстине", фина адаптация по едноименния роман на Тошиказу Кавагучи, която пренася зрителите в магическото кафене "Фуникули Фуникола". Няма как да не откроим и биографичната драма "Да бъдеш Мария", която проследява отчасти процеса на създаване, непредвидените последици и отзвук след излизането на култовия филм на Бернардо Бертолучи "Последно танго в Париж". Лентата превръща младата Мария Шнайдер в икона, същевременно я затваря в рамките на един „сексуализиран“ образ, от който тя никога не успява да избяга.

Филмът "Вечният визионер" на Микеле Плачидо е посветен на световноизвестния италиански драматург, белетрист и поет Луиджи Пирандело (1867-1936), един от големите творци на XX век. На преден план са конфликтните отношения на прочутия писател с децата му, противоречивите му възгледи за фашизма, връчването на Нобелова награда и създаването на модернистична, скандална и изпреварила времето си театрална форма. И в противовес на меланхолията и ужаса, с които ни облъчва "живият живот" всеки ден, програмата предлага интелигентно забавление в лицето на режисьора Давид Пуйол и неговия филм "В очакване на Дали". Една неочаквано духовита и чистосърдечна комедия, в която пътищата на готвача и художника се пресичат, за да се роди нов кулинарен гений.

Домакин на прожекциите е Фестивалният и конгресен център във Варна. Билети може да бъдат закупени от касите на комплекса и онлайн.

"Между 17 и 31 октомври ви очакваме на селектираните филмови събития от програмата на Синелибри - единствения кинофестивал, който се уповава на вековната мъдрост на писаното слово и превръща симбиозата между киното и литературата в оръжие срещу апатията и бездуховността", обобщават организаторите.

2024 © Варна е / снимки: фестивал Синелибри

"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

На 22 ноември ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, създадени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино
"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

"НОЩНО КИНО" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство.

В петък, 22-ри ноември, в зала 5 на Фестивален и конгресен център, "НОЩНО КИНО" открива сезона със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя и сценарист Йордан Радичков, чиито произведения неизменно вълнуват зрители и читатели от различни поколения. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

През годините Радичков работи с творци като Киркор Азарян, Христо Христов, Георги Дюлгеров и др., а по негови мотиви продължават да се създават филми с висока художествена стойност като дебютния "Януари" (2021) на реж. Андрей Паунов. Късометражната програма този петък включва някои от по-рядко показваните: "Опашката" (1963) на режисьора Доньо Донев, "Ако цветовете бяха сиви" (1969) на Роман Мейцов, "Хляб" (1972) на Наум Шопов, както и "Суматоха" (1987) на Иван Танкушев.

До края на годината, под формата на прожекции с дискусии на живо, зрителите ще имат възможността да се срещнат с утвърдени имена в съвременното българско кино, както и с филми, отличени на някои от последните български и европейски фестивали. 

 Билети - онлайн и на касите на Фестивален и Конгресен Център, Варна

2024 © Варна е