Мобилно меню

Историческият роман "Порцеланова луна" разказва за голямата война и забранената любов

Книгата на Джени Чанг е базирана на истински събития и отдава почит на китайските работници, изпратени на фронта
Историческият роман "Порцеланова луна" разказва за голямата война и забранената любов

Романът "Порцеланова луна" на Джени Чанг отваря непозната глава от историята на Първата световна война. Повествованието потапя читателите в разказа за живота на 140 000 китайци, докарани в Европа, за да вършат тежката работа зад фронта.

В самия край на Първата световна война младата китайка Полин е в безизходица. Тя е опиянена от свободата на френската столица, но семейният дълг ѝ повелява да се върне в Шанхай и да се омъжи за човек, когото не е виждала. За да се спаси, тя има нужда от помощта на своя братовчед Тео, който също е избягал от оковите на семейството и работи като преводач за армията. Има огромна нужда от знанията му – цели 140 000 китайци са доведени в Европа, за да вършат тежката работа зад фронта, а французите не разбират нито езика, нито порядките им.

В градчето Ноайел сюр Мер друга жена, Камий, има отчаяна нужда от помощ, за да се спаси от насилническия брак, в който е била вкарана против волята ѝ. Точно тя ще приюти Полин и двете ще се сближат, а скоро китайката ще научи и страшната тайна на Камий – защото понякога любовта се появява тъкмо там, където никой не е очаквал.

Войната е към края си, но на двете жени им предстои да се изправят срещу всички ограничения, които обществото им е налагало през целия им живот.

Но ще могат ли да направят избора между подчинението и… щастието?

С великолепен и поетичен стил романът на Джени Чанг умело разкопава част от забравената част от историята на Франция по време на Голямата война и отдава почит както на китайските работници, дошли да подпомогнат военните действия, така и на членовете на китайската общност в Париж, които доброволно работят като преводачи и служат като мост между двете култури.

2024 © Варна е

Млади таланти в творческото писане търси "Варна Лит"

Ще бъдат избрани 20 участници за сформиране на два класа, които заедно с лекторите ще работят по създаване на драматургични текстове, срокът за кандидатстване е до 2 февруари, а право за участие имат варненски гимназисти на възраст над 15 години
Млади таланти в творческото писане търси "Варна Лит"

Таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години ще търси СНЦ "Международен литературен фестивал "Варна Лит". Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект "Зелени приказки", започва нов проект, насочен към стимулиране и подкрепа на литературните изяви сред подрастващите. Той се нарича "Ателие за творческо писане" и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на "Варна Лит".

Лектори в него ще бъдат Захари Карабашлиев и Мария Касимова – Моасе. В екипа на проекта са също преподавателят по български език и литература Росица Димитрова и дългогодишният ръководител на Литературен клуб "Касталия" към ОДК-Варна Магдалена Маркова.

Учениците от 8 до 12 клас от община Варна, желаещи да участват, трябва до 02 февруари 2025 г. да попълнят и изпратят специалния онлайн формуляр за кандидатстване.  

Ще бъдат избрани 20 участници за сформиране на два класа от по десет души, които заедно с лекторите ще работят по създаване на драматургични текстове. Занятията ще се осъществяват в Социалната чайна във Варна по предварително уточнен график, а срещите с менторите ще бъдат присъствени и дистанционни в съботните дни в периода февруари – май 2025 година.

"Знаем, че има пишещи и талантливи ученици във Варна и искаме да сме част от сбъдването на техните мечти. Ако искате да се развивате в сферата на писането и драматургията – участвайте!", обръщат се организаторите към гимназистите във Варна.

Ателието за творческо писане ще бъде открито официално на 16 февруари 2025 г. със среща в Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна. Курсът ще завърши с тържество и представяне на сцена на част от създадените творби в началото на месец юни в двора на Археологическия музей във Варна.

Участниците ще получат дипломи за проведеното обучение.

Текстовете, създадени в "Ателие за творческо писане" и кратки учебни видеа от работата с лекторите ще бъдат предоставени за безплатно ползване от ръководители на театрални школи и от училища, работещи по национална програма "Заедно в изкуствата и спорта".

2025 © Варна е