Мобилно меню

Книга разкрива тайните на „Френското изкуство да живееш добре“

Франция запленява милиони туристи всяка година със своята кухня, мода, архитектура и култура
Книга разкрива тайните на „Френското изкуство да живееш добре“

Страната на любовта, модата и виното. Страната на художниците и писателите; на непреходната красота и насладата от бавния живот – това е мистичната и вдъхновяващата Франция, която запленява милиони туристи всяка година със своята кухня, мода, архитектура и култура.

Коя обаче е тайната на френския начин на живот, която го прави толкова неподражаем и обаятелен? И можем ли да я приложим и в собственото си ежедневие?

В магията на „Френското изкуство да живееш добре“ ни потапя родената в Америка преподавателка по френска ренесансова литература и култура Кейти Яндел, която събира цялата си любов, възхита и впечатления от Франция и се заема с нелеката задача да запечата в думи онова, което французите наричат la joie de vivre – радостта от живота.

Както датчаните си имат hygge, а италианците – своята dolce far niente, така и французите откриват онзи еликсир на радостта в la joie de vivre. Впускайки се в детайлен разказ за литературата и културата, историята, хумора, архитектурата и порядките на французите, Кейти Яндел отвежда читателите на обширно, забавно и информативно пътешествие из истинската Франция – в търсене на щастието като фундаментално френско понятие. 

Как изкуството се просмуква и във всекидневието на французите? Защо кухнята е толкова важен елемент от живота им? Защо празненствата и храната са неразделна част от френската култура? Защо физическата близост е толкова ключова при общуването във Франция? И до каква степен един чужденец може да усвои „Френското изкуство да живееш добре“?

Като се опира на годините, които прекарва във Франция – първо като студентка, а после като майка и преподавателка –  Кейти Яндел изплита изпъстрен с много анекдоти и чувство за хумор разказ, който рисува честен и задълбочен портрет на френската душевност.

От него ще научите в коя част на Франция с колко целувки по бузите се поздравяват хората (и от коя буза да започнете първо, за да избегнете неловките ситуации). Ще разберете какво представлява една истинска френска сватба. Ще се озовете в многобройни смешни ситуации, сякаш излезли от сериала „Емили в Париж“. Но и ще откриете най-голямото предимство на la joie de vivre – тържеството на духа, свободата да мислиш, да изказваш мнение, да търсиш и да се радваш, да се смееш и да намираш радост във всеки миг.

Във „Френското изкуство да живееш добре“ Кейти Яндел издава достатъчно, за да помогне на всеки читател да се докосне поне до частичка от онази наглед естествена лекота на съществуването, която французите толкова грациозно носят в себе си. И ни показва как да я пренесем в своя собствен живот, в мечтите и във въображението си.

2023 © Варна е / снимки: Издателство Сиела

Традиционният конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

През тази година ще е 10-ото му издание
Традиционният конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители, ще се проведе на 30 ноември, от 9 ч. в зала "Вапцаров" на Висшето военноморско училище, носещо името на поета.

Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки дейности".

Галаконцертът на класиралите се на първите три места във всяка възрастова група, обявяването и връчването на наградите е предвидено за същия ден от 15:00 часа.

Съгласно регламента, в конкурса се допускат за участие непрофесионални изпълнители на художествено слово по творби на Вапцаров (поезия или проза) с времетраене на изпълненията до 5 мин.

Те ще бъдат разпределени в следните възрастови групи: участници до 11 години; 11-15 години; 16-24 години и над 25 години. Наградният фонд е за всяка възрастова група и е съответно: І награда – 400 лв., ІІ награда – 300 лв. и ІІІ награда – 200 лв.

Голямата награда в конкурса е в размер на 550 лв. и плакет от началника на ВВМУ.

Заявки за участие се приемат до 28.11.2024 г. на следния електронен адрес: vaptsarovi-dni-2024@naval-acad.bg. В заявката трябва да бъдат посочени: трите имена на участника; възраст; заглавие на произведението; времетраене на изпълнението.

Разноските по пребиваването по време на конкурса са за сметка на участниците или на ведомството, което ги изпраща.
Справки на тел.: 052/552258.

2024 © Варна е